Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał decyzję, która na czas trwania procesu sądowego całkowicie zwalnia kredytobiorców z obowiązku spłaty rat kredytu. Kredytobiorcy domagają się unieważnienia umowy kredytu złotowego o zmiennym oprocentowaniu, powołując się na „wady WIBOR-u”.
Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał postanowienie 20 października 2023 roku, które „udzieliło kredytobiorcom zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu złotowego, w ten sposób że w całości zwolnił kredytobiorców z obowiązku płacenia rat wynikających z zawartej umowy kredytu” – informuje TVN 24 Biznes.
Sprawa dotyczy kredytu zaciągniętego w 2009 roku w Getin Banku, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Velo Bank. Zdaniem Beaty Strzyżowskiej, radczyni prawnej, postanowienie kaliskiego sądu wyróżnia się na tle innych wyroków wydanych przez sądy w sprawach dotyczących stawki referencyjnej WIBOR – czytamy w serwisie.
– Dotychczasowe postanowienia w 90 procentach dotyczyły sytuacji, w której sąd wstrzymywał obowiązek płatności rat wyłącznie w zakresie stawki WIBOR. W takim wypadku kredytobiorca zobowiązany był do dalszej spłaty rat, których wysokość określona była jedynie marżą kredytu. W naszym przypadku kredytobiorcy nie muszą już w ogóle dokonywać spłat na rzecz banku, co w zakresie spraw dotyczących WIBOR nie jest nader często spotykane – wyjaśnia Strzyżowska w rozmowie z serwisem.
Prawniczka dodaje, że zwraca uwagę, że „wydane postanowienie jest również o tyle istotne, że zapadło już po zapoznaniu się przez sąd z odpowiedzią na pozew złożoną w sprawie, w której bank przedstawił szeroką argumentację o rzekomej prawidłowości stosowanego wskaźnika WIBOR oraz powody, dla których w jego ocenie, zabezpieczenie nie powinno zostać udzielone” – informuje TVN24 Biznes.
Wyrok w tej sprawie może zapaść jeszcze przed końcem tego roku. Sąd Okręgowy w Kaliszu wyznaczył również termin rozprawy na dzień 1 grudnia 2023 roku. – Istnieje realna szansa, że do końca roku sąd może zostać wydany jeden z pierwszych wyroków w sprawie WIBOR – podkreśliła Strzyżowska w rozmowie z serwisem.
Zdaniem radczyni z uwagi na to, że „wysokość wskaźnika WIBOR jest wyznaczana przez sam sektor bankowy w sposób niejasny, nieodzwierciedlający rzeczywistych transakcji rynkowych, wskaźnik ten stanowi błędną podstawę dla szacowania ryzyka związanego z kredytem, a jego wprowadzenie do umów naraża kredytobiorców na nieuzasadnione koszty przez wiele lat trwania umowy” – informuje TVN24 Biznes.
9 komentarzy
UWAGA złotówkowicze !!! mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 21:07
O co chodzi w sankcji kredytu darmowego? To sposób na ukaranie kredytodawcy, który udziela konsumentowi kredytu lub pożyczki w sposób niezgodny z ustawą. W takim przypadku konsument ma prawo złożyć w banku (lub innej instytucji, od której pożyczył pieniądze na cel konsumencki) oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim sankcja ta upoważnia kredytobiorcę do zwrotu kredytodawcy kredytu bez odsetek i jakichkolwiek kosztów dodatkowych, a zatem bez prowizji czy składek na ubezpieczenie.
UWAGA złotówkowicze !!! mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 21:04
Banki bardzo często omijały prawo i dokładały do całkowitej kwoty kredytu prowizje czy składki na ubezpieczenie, a następnie od zawyżonej w ten sposób sumy pobierały wyższe oprocentowanie. Kredytowanie tego rodzaju kosztów i naliczanie od nich oprocentowania jest praktyką tak kontrowersyjną, że Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza zdecydował się na sformułowanie w związku z tą kwestią dwóch pytań prejudycjalnych do TSUE. Pytania wysłano 3 listopada 2022 roku, a zarejestrowane zostały 30 stycznia 2023 roku pod sygnaturą C-678/22.
UWAGA złotówkowicze !!! mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 21:02
Z informacji zebranych przez ekspertów wynika, że może chodzić o umowy, których właścicielami jest nawet 8 milionów Polaków. W jaki sposób banki zawiniły, oferując klientom kredyty konsumenckie? Chodzi o zaliczanie dodatkowych kosztów pozaodsetkowych do całkowitej kwoty kredytu, czyli tej, którą bank zobowiązuje się wypłacić klientowi „na rękę”.
UWAGA złotówkowicze !!! mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 21:01
Banki, choć w teorii są instytucjami zaufania publicznego, to w praktyce bardzo często uciekają się do zachowań nieetycznych, wręcz na granicy prawa. Tak było z kredytami frankowymi, z polisolokatami, tak najprawdopodobniej jest z niektórymi kredytami złotowymi opartymi o WIBOR. Teraz Polacy mają okazję dowiedzieć się, że dyskusyjne były również praktyki bankowców podczas oferowania klientom kredytów konsumenckich: gotówkowych i konsolidacyjnych.
Anonim mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 13:22
Widziały gały co brały i podpisywały. Płacić zobowiązania. Co ? Może PIS miał jeszcze spłacać kredyty ?
ANONIM mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 15:54
dokładnie tak ,nikt ich nie zmuszał zeby we frankach brac , nabrali pensjonatów nastawiali wynajmują i jeszcze trzeba im umorzyc to jest zgroza ja wziełam w polskich i więcej płaciłam rate i nikt mi nie umorzył ani jednej raty to i ci niech płacą.
Anonim mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 12:24
Nie zrobiły nic – banksterzy mają się w Polsce wyśmienicie i tylko walka z nimi w sądzie daje pozytywne rezultaty.
Po fali frankowiczów nadchodzi powoli tsunami złotowe (wiborowe)
Anonim mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 9:50
Mam pytanie. Co rządy po i pis zrobiły w sprawach lichwiarskich kredytów przez lata?
Anonim mówi:
paź 28, 2023
o godzinie 11:24
umyli ręce jak Piłat, to nie ich sprawa