W kategorii miasteczek pierwsze miejsce przypadło Ścinawie (awans z 2. miejsca). Na kolejnych pozycjach w pierwsze dziesiątce znalazły się przede wszystkim miejscowości turystyczne. Drugie miejsce (awans z 5.) zajmuje Dziwnów, który per capita wydał na inwestycje aż 4350 zł.
Władze Dziwnowa jako jedną z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach wskazują rewitalizację obszarów powojskowych – obecność wojska na terenie tej nadmorskiej miejscowości to nieodłączny element jej historii. Dzięki realizacji projektu udało się zmienić przeznaczenie terenu na mieszkalno-inwestycyjny. Powstał też dom kultury, którego w gminie brakowało. Ważna była również przebudowa nabrzeża skarpowego w Dziwnowie.
Nie można zapomnieć o zadaniach, które – choć nie rzucają się w oczy – są niezwykle istotne dla mieszkańców. Jedną z nich jest budowa stacji uzdatniania wody w Międzywodziu wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Z kolei dla budżetu gminy ogromne znaczenie ma budowa systemu instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej (szkoła, przedszkole, hala sportowa, urząd miejski, stacja uzdatniania wody), które zbilansują zużycie energii.
Pandemia mocno zmieniła rynek inwestycji. Przerwanie łańcucha dostaw i ograniczenie produkcji wpłynęły na braki materiałów i ceny, które poszybowały w górę. Realizacja inwestycji nadwyrężyła budżet gminy. W realizacji zadań nie pomagały problemy z zatrudnieniem, oczekiwania wzrostu płac oraz inflacja. Kosztorysy inwestorskie nie pokrywały się z ofertami wykonawców.
Do listy problemów dopisać można dotrzymywanie terminów realizacji kontraktów. – Choć pandemia się skończyła to przedsiębiorcy z uwagi na duże wahania cen towarów i surowców nie magazynowali ich i realizowali zamówienia na bieżąco, co wytworzyło efekt kolejki. Takie „kolejkowanie” zamówień powoduje wydłużanie się terminów dostaw – wskazują urzędnicy.
Problem z brakiem rąk do pracy zmniejszył napływ uchodźców z Ukrainy. Władze gminy zaznaczają jednak, że ukraińscy pracownicy nie zastąpią kadry, która posiada doświadczenie i odpowiednią kulturę pracy.
Choć wsparcie oferowane z programów unijnych nie do końca odpowiada potrzebom inwestycyjnym Dziwnowa, to urzędnicy są przygotowani na obecną perspektywę i realizację nowych inwestycji z dofinansowaniem UE. Planują zmierzyć się z dużym projektem rozbudowy oczyszczalni ścieków, która z uwagi na wyeksploatowanie oraz przestarzałą technologię wymaga nakładów, aby mogła obsłużyć większą liczbę turystów, przy spełnieniu unijnych norm efektywności. Chcą również przebudować zejścia na plażę. Kolejnym projektem kwalifikującym się do wsparcia dofinansowaniem jest zagospodarowanie odpadów komunalnych
17 komentarzy
Pawd mówi:
paź 14, 2023
o godzinie 12:07
Brawo Dziwnow, gmina sie rozwija
Anonim mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 21:42
Betonoza smród i janusze biznesu
Mieszkaniec mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 16:27
Kto jest w Gminie odpowiedzialny za konserwację już wykonanych inwestycji? Byłoby dobrze zrobić taki przegląd, dopiero by wyszła niegospodarność…
Anonim mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 19:51
prawda wszysko zaniedbane i brud
eryk mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 14:47
Same marudy pisza te komentarze – masakra
Anonim mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 23:06
Szał…
No to się Dziwnow rozwija…istne karaiby. Tylko ze turystów mało, a jak są to wiek ich jest podeszły.
Dziwnow się tak rozwija że nie ma ludzi w wieku 20-30 lat.
Gratuluje rozwoju!!!
Anonim mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 18:09
A dlaczego nie podaje się rankingu zadłużenia miasteczek ? To niewygodne. Jak plasuje się Dziwnów w tej kategorii ?
Magda mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 16:52
„rewitalizacja terenów powojskowych” ??? chodzi o zabetonowanie lasu ?
Anonim mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 16:17
warunki zabudowy wydawali jak leci deweloperzy zarobili. Podstko groszowe jak za mieszkania a to na wynajem i jak maja uczciwi konkurować ? to jest patologia
FIGA mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 15:08
Do Anonima ,właśnie infrastruktura w którymś momencie nawali,padnie ledwo i tak to wszystko dyszy,charakter Dziwnowa zepsuty nieodwracalnie niestety,niebawem skończy się eldorado i co z malućkimi co wynajmują kwatery na przetrwanie np na Osiedlu Rybackim ,ktoś coś jakie pomysły???
Adam mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 17:11
Czy Ty byłaś kiedyś w Europie i widziałaś jak wyglądają takie małe nadmorskie kurorty? Według mnie to w Dziwnowie na osiedlu rybackim psy szczekają tyłkami. No chyba że uznamy to za skansen.
Anonim mówi:
paź 13, 2023
o godzinie 12:36
No właśnie, jak wyglądają? Nie ma tam dookoła apartamentowców czy hoteli. Są hoteliki i pensjonaty. Daje się zarobić mieszkańcom. A jeśli chcesz kupić tam domek, to musisz odpowiednio zapłacić. I to nie te grosze, co tu za kupno apartamentu.
Anonim mówi:
paź 13, 2023
o godzinie 19:50
Chyba, że jesteś „januszem all inclusive”. Ale takie wakacje tańsze. A w Polandii jedziesz np. do betonowego hotelu pokroju tego, który powstaje pod Pobierowem. I jest się czym pochwalić na facebooku. Normalni i zamożni tam nie spędzą nawet jednego dnia.
Anonim mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 17:58
Sprzedać jeszcze teraz drogo i spieprzać np. do Szczecina.
Figa mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 9:20
Wszystko, ładnie i pięknie,ale czemu nikt nie mówi o patodeweloperce w Dziwnowie ,drzewa wycinane,wszędzie betonoza,brak planowania,brak dalekosiężnych planów,no cóż byle przeleciała kadencja,co robią nasi radni ….
Anonim mówi:
paź 11, 2023
o godzinie 12:56
Skoro ktoś to chce to kupować, ktoś chce tam jeździć, to czemu nie. Trendy są już teraz inne. Apartamenty nad morzem to było parcie 5, dziesięć czy 15 lat temu. Inna sprawa, że rozwój infrastuktury nie nadąża. Ale na to zwraca uwagę jedynie niewielu. Król jest nagi, że tak powiem.
eryk mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 14:48
Same marudy pisza te komentarze – masakra