2024 rok trzech jubileuszy w Kamieniu Pomorskim. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej obchodzić będzie swój 60. jubileusz, a Kamień Pomorski świętować będzie 750-lecie nadania praw miejskich. Będzie to także rok świętowania 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu. Właśnie na tę okoliczność, w Parafii św. Ottona, odbyło się podpisanie umowy na przygotowanie dedykowanego temu wydarzeniu oratorium o św. Ottonie.

Autorem tego unikatowego dzieła będzie Hubert Kowalski, urodzony w Kamieniu Pomorskim. Obecnie mieszkający w Krakowie, jest dyrygentem, kompozytorem, producentem muzycznym, śpiewakiem i kontrabasistą, związanym ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów.

Pomysłodawcą napisania takiego utworu i powiązania go z jubileuszem jest ks. dziekan Dariusz Żarkowski. Bardzo się cieszę, że pomyślał akurat o mnie. Przede wszystkim ze względu na to, że Kamień Pomorski to mój rodzinny dom. Dodatkową okolicznością jest fakt, że w ostatnich latach napisałem już kilka oratoryjnych dzieł, które były przedstawiane przy różnych okolicznościach w Polscemówi Hubert Kowalski.

Św. Otton urodził się około roku 1060. W młodym wieku był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Po powrocie do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później biskupem Bambergu. W roku 1124, na prośbę Bolesława Krzywoustego, przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan. Zmarł 30 czerwca 1139 roku w Bambergu.

– Od momentu, kiedy zacząłem snuć dojrzałą refleksję nad historią tej ziemi, zorientowałem się, że jest ona związana w głównej mierze z czasami średniowiecznymi. Szczycimy się przecież dziedzictwem i obiektami historycznymi. To związane jest z faktem, że w XII wieku odbyła się tu chrystianizacja. Wprowadziła ona nowy sposób myślenia, nową kulturę, obrządki. To był zwrotny moment w historii. My, żyjąc dziś, czerpiemy z tego – jesteśmy kontynuatorami tego dziedzictwapodkreśla Kowalski.

Dzieło ma ukazać to, co stanowiło istotę pojawienia się Ottona na naszych ziemiach. Przede wszystkim ma to być refleksja nad naszym dziedzictwem kulturowym, osadzona na elementach historycznych. Oratorium ma przedstawić sedno chrztu Ottonowego. Dotyczy ono nie tylko aspektu religijnego, ale także sfery kulturowej.

Nie wyobrażałem sobie, żeby Hubert nie komponował tego dzieła. Pamiętając, że on tu wyrósł, a obecnie, będąc kompozytorem i obserwując jego dzieła oratoryjne za pośrednictwem telewizji, zapragnąłem, żeby zrobił to ktoś, kto czuje ducha Ottonowego w Kamieniu Pomorskim. To dzieło to wyrażenie pewnych idei, z którymi przyszedł tu Biskup Otton. On przyszedł tu głosić ewangelię, ale także nową cywilizację i postęp duchowy. Oratorium ma to ukazać, ma także oddać cześć człowiekowi świętemuwskazuje ks. dziekan Dariusz Żarkowski.

Oratorium zostanie zaprezentowane 21 czerwca 2024 roku na rozpoczęcie jubileuszowego, 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.