– Cieszy mnie, że po wielu latach zaniechań jakiś czas temu podjęliśmy się odtworzenia wartości historycznej i artystycznej przy Wieżyczce meteorologicznej – mówi Burmistrz Międzyzdrojów. Chodzi o jeden nielicznych zachowanych obiektów w Europie, które powstały miedzy 1884-1885 r.
Prace zostały wykonane w zeszłym roku, w ramach zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy wieżyczce meteorologicznej w Międzyzdrojach”, na który gmina uzyskanym dofinansowanie od Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, w formie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na obszarze województwa zachodniopomorskiego.
– Oczywiście udało się dzięki zaangażowaniu wielu innych osób , za co jeszcze raz pięknie dziękuję! I tu nieoceniona praca pani Jadwigi Bober! – mówi Burmistrz. Prace wykonała Aleksandra Niedziółka zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Jest to jeden z nielicznych zachowanych obiektów w Europie, które powstały miedzy 1884-1885 r.
7 komentarzy
coco mówi:
sie 8, 2023
o godzinie 9:02
Jeżeli mieli dość to głupiej walki o to jakim państwem będzie Polska po wojnie.Do czasu wybuchu postania dało się jaokś w mieście żyć,były ostrzały z t.zw.krów /działo 6 lufowe przed strzałem bardzo ryczało stąd nazwa/liczyło się do 6 i opuszczalo piwnicę ciesząc się że to w nie nasz dom.Oólnien uwarzam,że postanie było niepotrzebne i oprócz ofiar i tułaczki ludzi wysiedlonych przyczyniło się do zniszczenia miasta.Zresztą obóz w Pruszkowie był tylko przystankiem stąd na wagonach przeworzono ludzi do Końskich i tam odbywała się selekcja.
Anonim mówi:
sie 7, 2023
o godzinie 18:11
Bez Pani Bober Burmistrz nie istnieje .
Anonim mówi:
sie 6, 2023
o godzinie 19:39
W obiekcie od 1967 znajdował się barometr oraz termometr i zegar- obiekt stał przed wejściem na molo 🔴zmiana lokalizacji oraz wyposażenie aktualne odbiega całkowicie od prawdy historycznej/mało merytoryczna opieka konserwatorska/
Zainteresowany mówi:
sie 6, 2023
o godzinie 15:02
Pytanie, czy to miejsce w którym obecnie jest posadowiona zgodnie z wcześniejszym założeniem powinna tam stać?
kron 63 mówi:
sie 6, 2023
o godzinie 14:22
Kanałami ze Śródmieścia przedostaje się na Mokotów komendantka składnicy meldunkowej w Al. Jerozolimskich, Elżbieta Ostrowska „Ela”. O godz. 6.00 rusza natarcie oddziałów gen. Reinefahrta na cmentarze. Niemcy wypierają z nich Powstańców, ale wkrótce oddziały ze zgrupowania „Radosław” odbijają cmentarze Ewangelicki i Kalwiński.
Oddziały Dirlewangera, równocześnie z uderzeniem na Wolę, przystępują do natarcia wzdłuż linii Chłodna – Elektoralna, w kierunku Żelaznej Bramy. Po południu niemiecka odsiecz przebija się do Ogrodu Saskiego. Łączy się z grupą gen. Stahela, od początku Powstania odciętą w pałacu Brühla. Wobec braku broni i amunicji XI zgrupowanie kpt. Gustawa Billewicza „Sosny” wycofuje się z rejonu browarów przy Grzybowskiej do gmachu Sądów na Lesznie.
W Śródmieściu zaczyna działać Harcerska Poczta Polowa, którą kieruje ppor. hm. Przemysław Górecki „Kuropatwa”. Na terenie warsztatów naprawczych taboru kolejowego w Pruszkowie Niemcy zakładają obóz przejściowy dla ludności cywilnej, ewakuowanej ze stolicy – „Dulag 121”. Ogółem przejdzie przezeń ponad pół miliona warszawiaków, ewakuowanych z walczącej stolicy.
6.08
Anonim mówi:
sie 6, 2023
o godzinie 18:19
Biedni poszkodowani Powstańcy, dali się namówić zdrajcom z przerostem swojego ego na coś, co nie miało możliwości powodzenia.
Anonim mówi:
sie 7, 2023
o godzinie 23:13
A może już mieli dość tego wszystkiego? Może dla nich ich własne życie nie było największą wartością?