– Pokazujemy, w jaki sposób hitlerowskie Niemcy wzbogaciły się na okupacji ziem polskich po 1939 roku – powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski. Wystawę można podziwiać w Kamieniu Pomorskim.
Ekspozycja ukazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologię z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady oraz jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy ok. 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Wśród tych największych są: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.
Niemiecki historyk Götz Aly obliczył, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.
Wystawa została zaprezentowana w Szczecinie. Wiceprezes Polejowski podkreślał znaczenie drenażu gospodarek państw podbitych na rzecz rozwoju Niemiec, co miało swój wpływ na rozwój gospodarczy w okresie powojennym. Mówił także o szkodach i zniszczeniach, które hamowały powojenny rozwój gospodarek, w tym Polski.
Dwujęzyczną, polsko-angielską wystawę „Gospodarka III Rzeszy” można oglądać teraz na rynku w Kamieniu Pomorskim. W okresie wakacyjnym będzie eksponowana w innych miejscowościach nadmorskich.
Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w Warszawie w styczniu 2023 r. Następnie mogli ją oglądać mieszkańcy Gdańska, Poznania i Wrocławia.