Oferują usługi cateringowe, pralnicze, dostarczają posiłki do szkół, przedszkoli i urzędów. Praca w Zakładach Aktywności Zawodowej to przede wszystkim szansa na zatrudnienie dla osób z niepełnosprawnością, możliwość zdobywania nowych kompetencji i rehabilitację. W województwie zachodniopomorskim działa 10 takich placówek, w których na co dzień zajęcie znalazło 708 osób.
Zakład Aktywności Zawodowej może utworzyć gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Tworzone są w celu zaoferowania osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub choroby psychiczne, możliwości zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Łącznie w całym województwie, ZAZy otrzymały 28 mln złotych. Na tę kwotę składają się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będące w dyspozycji marszałka (21 948 000 zł) oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (6 437 985 zł). Pozostałe koszty zostaną pokryte przez PFRON w ramach refundacji wynagrodzeń (dla organizatora za zatrudnionych w ZAZ pracowników z niepełnosprawnościami) oraz z przychodów z działalności wytwórczej i usługowej. Wsparciem będą też środki własne organizatorów. Koszt działania dziesięciu ZAZ-ów w 2023 r. oszacowano na ok. 70 mln zł.
Bogatą ofertą może pochwalić się też MZAZ w Dobrej. Dziś w placówce funkcjonuje siedem wydziałów, w których zatrudnienie znajduje 175 osób z niepełnosprawnością. Zajmują się m.in. prowadzeniem pralni, usługami gastronomicznymi, utrzymaniem zieleni czy niszczeniem dokumentów. Zakład Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu, prowadzony przez miejscowe koło PSONI, dostosowuje swoją ofertę do potrzeb miasta, stąd m.in. dział krawiecki, gastronomiczny, pielęgnacji terenów zielonych.
Wśród beneficjentów znalazł się także zakład z Kamienia Pomorskiego specjalizujący się w gastronomii. Jego funkcjonowanie pochłonęło 6,7 mln złotych. Złożyły się na to środki z PFRONu w kwocie 1,89 mln złotych oraz pieniądze od Marszała Województwa – 650 tys. zł.
źródło:
Urząd Marszałkowski
3 komentarzy
Anonim mówi:
sty 5, 2023
o godzinie 1:40
Ten marszałek niech lepiej podsumuje aferę ze swoim pełnomocnikiem, o której tak głośno w Szczecinie.
Anonim mówi:
sty 5, 2023
o godzinie 12:42
Ale nie u nas w regionie, bo Gebels to przyjaciel powiatu ;)
Anonim mówi:
sty 4, 2023
o godzinie 19:50
Nadaje się do sumowania i smerfowania .