Antyoksydanty stają się coraz bardziej popularne i trzeba przyznać, że jest to dobre zjawisko. Wszystko z uwagi na ich właściwości, które przede wszystkim wpływają na opóźnianie procesów starzenia się i są skutecznym sposobem na profilaktykę względem wielu chorób nowotworowych. Wszystko z uwagi na zmiatanie wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne za procesy utleniania w organizmie człowieka, a tym samym mają negatywny wpływ na wszelkiego rodzaju organy, części, czy też obszary organizmu.
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, jak bardzo negatywny jest wpływ wolnych rodników tlenowych na organizm, a wszystko przez coraz to nowsze badania, które to potwierdzają. Natomiast antyoksydanty mają za zadanie walczyć z tym wpływem i ograniczać działanie wolnych rodników na zdrowe komórki organizmu. Przez swój wpływ na spowalnianie procesów starzenia się organizmu, nadano im nawet miano związków młodości. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej antyoksydantom z uwagi na ich liczne prozdrowotne właściwości i dowiedzieć się tego, jakiego rodzaju związki się do nich zalicza.
Czym tak właściwie są antyoksydanty?
Antyoksydanty, czy też przeciwutleniacze, są związkami chemicznymi, które posiadają właściwości ochronne dla organizmu względem komórek nowotworowych, a także reakcji utleniania. Spowodowane one są działaniem wspomnianych wcześniej wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne m.in. za zachodzące procesy starzenia się poszczególnych organów, jak i całego organizmu. Z uwagi na fakt, że jest to bardzo istotne działanie na organizm, warto przyjrzeć się temu, czym tak właściwie są te tajemnicze antyoksydanty i jakiego rodzaju związki chemiczne się do nich zalicza.
Najsilniejszymi, a także najbardziej powszechnymi antyoksydantami będą witaminy, a dokładniej witamina C, E oraz A. Jednak nie zabraknie tutaj także istotnych minerałów takich jak selen, czy też cynk, a take co ciekawe – likopen, który występuje m.in. w grejpfrutach i jest barwnikiem o właściwościach antyoksydacyjnych. Jednak wśród antyoksydantów nie zabraknie także wyciągów roślinnych, takich jak chociażby ashwagandha, czy innych żeń-szeni z Dalekiego Wschodu.
To pokazuje jak w wielu różnych produktach można znaleźć antyoksydanty, które powinny być obecne w codziennej diecie. Co ciekawe, szacunkowe dane są takie, że istnieje ok. 80 000 substancji, które wykazują działanie przeciwutleniające. Mimo to, wciąż może być ich zbyt mało w codziennej diecie. Z tego względu są one także coraz częściej obecne w postaci suplementów diety, które często łączy się z detoksykacją organizmu. Szeroką ofertę także pod tym względem można znaleźć w sklepie SFD, a zapoznanie się z nią, pozwoli na lepsze rozeznanie się także w tematyce antyoksydantów.
W jakich produktach można znaleźć antyoksydanty?
Pomimo szacunków naukowców dotyczących ogromnej ilości substancji, wykazujących działanie antyoksydacyjne, zbadano pod tym kątem dość małą liczbę różnego rodzaju roślin. Jednak już dotychczasowe badania pozwalają zaplanować dietę bogatą w antyoksydanty, które w dużej mierzę będą pochodziły przede wszystkim z warzyw i owoców, jednak nie będą to jedyne produkty spożywcze, będące ich bogatym źródłem. Co więcej, część z tych owoców i warzyw jest także zalecana do spożycia przy okazji wszelkiego rodzaju diet detoksykacyjnych, które mają za zadanie oczyścić organizm.
Za szczególnie bogate w przeciwutleniacze warzywa i owoce uznaje się cytrusy, owoce jagodowe, winogrona, paprykę, szpinak, marchewkę, orzechy itp. Warto jednak pamiętać, że antyoksydanty są obecne także np. w oleju słonecznikowym, tuńczyku, jajkach, czy też soczewicy i ciecierzycy. To oznacza, że przy niewielkim wysiłku, bez problemu można zadbać o odpowiedni poziom antyoksydantów w codziennej diecie. Jednak jeśli chce się zastosować specjalną dietę oczyszczającą, warto zadbać o ich wzmożone ilości, w których mogą pomóc suplementy diety. Detox i antyoksydanty się łączą ze sobą, a szukając preparatów wspierających tego rodzaju cele, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD z tego zakresu.