Ufundowane przez księcia Ernesta Bogusława de Croya, zbudowane przez organomistrza Fryderyka Breyera oraz Michaela Berigela. W ich skład wchodzą 163 piszczałki, 57 funtów cyny i 3 jarzma drewna ze starego instrumentu. O niesamowitych kamieńskich organach opowiada wieloletni organista Władysław Lupa.
We wnętrzu katedry uwagę zwracają XVII-wieczne barokowe organy fundacji księcia Ernesta Bogusława de Croya, zbudowane przez organomistrza Fryderyka Breyera oraz Michaela Berigela. Przy budowie wykorzystano 163 piszczałki, 57 funtów cyny i 3 jarzma drewna ze starego instrumentu. Organy o wysokości 13 metrów i szerokości 9 metrów, posiadały 39 rejestrów rozdzielonych na trzy manuały i pedał, zaś niezbędnego do gry powietrza dostarczało pięć klinowych miechów. W grudniu 1672 roku po raz pierwszy zabrzmiało w katedrze Te Deum Laudamus wykonane na nowym instrumencie o imponującym brzmieniu.
Organy otrzymały barokowy prospekt, nad którym do 1684 r. pracowali m.in. Johann Grundmann z Frankfurtu nad Odrą (autor rzeźb), Martin Edelberg (malarz ornamentacji prospektu) oraz Johann Schmidt (autor polichromii i złoceń).
Od 1964 roku na organach odbywają się koncerty muzyki organowej, organizowane przez miłośników Ziemi Kamieńskiej i Szczecińskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Impreza ta ma charakter międzynarodowy. Festiwal trwa przez trzy miesiące letnie. W jego programie znajdują się koncerty organowe, występy chórów i solistów prezentujących dzieła dawnych mistrzów i kompozycje współczesne.
Projekt „Katedra kamieńska ‐ podróż przez 900 lat chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim” jest realizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie (beneficjent) we współpracy z Fundacją Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego (partner merytoryczny) oraz Parafią św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków finansowych Województwa Zachodniopomorskiego w roku 2022.
11 komentarzy
Pablito mówi:
sie 12, 2023
o godzinie 12:22
Na pogrzebie mojej mamy, Pan Wladek powiedzial… Elu, gralem na twoim weselu, gram niestety na pogrzebie, ja dorosly facet nie moglem lez powstrzymac…
Wspanialy czlowiek, znam takze prywatnie, jego syna Pawla takze…
Wspanialy czlowiek, swoista kamienska instytucja.
Pozdrawiam serdecznie.
Anonim mówi:
gru 13, 2022
o godzinie 11:51
Ciary!!! Panie Władysławie mogłabym Pana słuchać i słuchać.
Moje Miasto. mówi:
gru 13, 2022
o godzinie 7:14
Był taki czas, kiedy zwyczajnie zwolniono Pana Władysława z funkcji organisty. To wielka krzywda dla Kamienia. To katedralny mistrz.
Zresztą radni nie docenią tego, jak wyrządzili historii Kamienia ks. Kostynowicza. Radni, którzy nie cenią wielkich postaci powinni sami odejść. Tylko, czy oni mają poczucie wstydu? Mail ludzie, nigdy nie będą wielcy. Kamień zasługuje na radnych z klasą. Kamień pamięta i zapamięta.
Nie byłoby Pana Władysława, gdyby nie ks. Kostynowicz, ale i On potrzebował Pana Władysława. Oni zostaną a ci mali?
GOŚĆ mówi:
gru 12, 2022
o godzinie 10:24
Człowiek historia tych organ ,festiwali i tej katedry .
Mateusz mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 23:53
Zbudował Pan moje wyobrażenie o muzyce sakralnej. Po Panu już nigdzie nie brzmiało… Dziękuję! To wielki dar, wychować się na takim standardzie.
Anonim mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 23:34
Wspaniały P.Władysław !!!!!
Zdzisław Ruciński mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 22:33
Bardzo serdecznie pozdrawiam Pana Władysława. W 1968 roku grał Pan na moim ślubie , którego udzielał nam niezapomniany Proboszcz Roman Kostynowicz. Kiedy się spotykamy ja zawsze wyrażam wielki szacunek dla jego osoby. Zdisław z Zoną Ewą
ks. Janusz Skałecki mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 21:02
Miałem tę przyjemność pełnić posługę wikariusza w Parafii Kamień Pomorski (1994-1996). Współpraca z Panem Władysławem zawsze była na wysokim poziomie i pełna profesjonalizmu.Pozdrawiam serdecznie Pana Władysława i Wszystkich, którzy jeszcze mnie kojarzą. Niech Pan Wam dopomaga +!.
Anonim mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 19:14
Panie Władku jest Pan Mistrzem.pieknie Pan opowiada z dużą znajomością tematyki, ale kunszt A jadę wszystko talent jest nie do podrobienia. Jak brakuj mi Pańskiego śpiewu. Jeszcze raz szacunek i uznanie
Agnieszka mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 18:25
Cos wspanialego, moc znowu uslyszec Pana Lupe – jak powrot do dziecinstwa. Dziekuje…
Jowita mówi:
gru 10, 2022
o godzinie 20:43
Pan Lupa, jak miło go zobaczyć po tylu latach.