Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach przy popularnych szlakach turystycznych powstaną wiaty rowerowe w wersji de luxe. Jedną nowoczesną konstrukcję zaplanowano przy samej plaży, drugą – w pobliżu muzeum V-3 w Wicku. Miejsca schronienia mają być gotowe do końca listopada br. Koszty ich budowy i zagospodarowania terenu to 780 tys. złotych.
W tym roku Województwo Zachodniopomorskie zaplanowało budowę pięciu wiat rowerowych przy trasie Blue Velo, prowadzącej znad morza na południe regionu. Właśnie rozpoczyna się realizacja dwóch najciekawszych i najdroższych projektów – w Lubiewie i Wicku, w gminie Międzyzdroje.
– Powstające tam wiaty będą nie tylko miejscami schronienia, odpoczynku, ale wyjątkowymi punktami widokowymi – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Wybraliśmy bardzo atrakcyjne lokalizacje. Naturalne walory przyrodnicze Pomorza Zachodniego uzupełniamy nowoczesną infrastrukturą, przyjazną środowisku i turystom.
Wiata w Lubiewie (działka nr 193/6 obręb 16 Międzyzdroje) powstanie na koronie wydm i połączona będzie z wejściem na plażę. Żeby wykonać taką konstrukcje, konieczne są dość kosztowne prace przygotowawcze, m.in. wykonanie palowania i wzmocnień, a później specjalnych pomostów i balustrad. Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie finansowe Gminy Międzyzdroje.
– Ta inwestycja będzie jedną z wizytówek Międzyzdrojów – komentuje burmistrz Mateusz Bobek. – Rozbudowywana sieć tras rowerowych to produkt turystyczny, z którego korzysta coraz więcej osób. A sezon trwa dłużej. Dzięki współpracy samorządu województwa z samorządem gminnym powstają kolejne piękne miejsca. Z wiaty na wydmach będzie zachwycający widok na Bałtyk, na Zatokę Pomorską. Wiata w Wicku również powstanie w ciekawym miejscu, z widokiem na część Zalewu Szczecińskiego.
Burmistrz Międzyzdrojów zwraca uwagę, że w rejonie nadmorskim Blue Velo łączy się z najpopularniejszą trasą rowerową w Polsce – Velo Baltica. Podkreśla również, że rozbudowa infrastruktury rowerowej przynosi korzyści lokalnym społecznościom.
– Trasy rowerowe przenoszą ciężar ruchu turystycznego na sołectwa, na czym mogą skorzystać działający tam przedsiębiorcy, sklepy, punkty gastronomiczne – wyjaśnia Mateusz Bobek. – W gminie Międzyzdroje są już Miejsca Przyjazne Rowerzystom zarejestrowane w systemie stworzonym przez urząd marszałkowski – dodaje burmistrz.
Przyjazne i wygodne dla rowerzystów będą też wiaty. Jak będą wyglądać? 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość – prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy – ponad 23 m kw, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Zadaszenie kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdzie się stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych, tablice informacyjne.
Podróżujący na dwóch kółkach znajdą tam schronienie przed deszczem i wiatrem. Pod dachem będzie można wygodnie zjeść posiłek, odpocząć, przestudiować mapy, osuszyć ubrania. Wiaty powstające w gminie Międzyzdroje wyróżnią się także nowoczesną formą i funkcjonalnością.
Konstrukcja budowana w Lubiewie i związane z nią prace przygotowawcze oraz przy zagospodarowaniu terenu kosztować będą 460 tys. zł brutto. Przy wiacie w Wicku (działce nr 7/2 obręb 25 Wicko) również zaplanowano prace dodatkowe, m.in. wykonanie prawie 160 m kw. nawierzchni z ażurowej kostki betonowej. Łączne koszty prac: 320 tys. zł brutto. Termin zakończenia prac: 30 listopada.
To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników aktywnego wypoczynku i poznawania Pomorza Zachodniego z perspektywy roweru. W tym roku specjalne wiaty dla cyklistów powstaną również w gminie Wolin (nad brzegiem Zalewu i przy wiatraku) oraz w Czarnocinie (gmina Stepnica).
Przedsięwzięcie „Budowa pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo” jest realizowane w ramach projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego – wspólna tożsamość pogranicza”.
Uczestnikami projektu są Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern – Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego.
9 komentarzy
Cyklistka mówi:
paź 16, 2022
o godzinie 19:45
Od kilku lat obserwuję dewastację ścieżek w lesie, przez ciężki sprzęt używany przez nadleśnictwa do wyrębu lasu i następnie transportu drewna. Z jednej strony buduje się nowe trasy, nowe ścieżki, a potem wchodzą panowie z piłami i zaczyna się bezpardonowa wycinka lasu i dewastacja istniejącej rowerowej infrastruktury. To są dwa światy, wzajemnie się nie widzące i nie tolerujące- Lasy Państwowe i Urząd Marszałkowski.
Anonim mówi:
paź 18, 2022
o godzinie 10:56
100% racji i jeszcze sprzęt do budowy S3 dewastuje ścieżki rowerowe. Warto by było wymóc na wykonawcy S3 ich naprawę
Anonim mówi:
paź 16, 2022
o godzinie 1:04
Kiedyś Kamili, że apartamentowce bo miasto będzie miało korzyści ale korzyści nie widać, zwłaszcza dla mieszkańców. Teraz nowa metoda szukania wyborcow to bedzie ruch dla punktow, ktore juz praktycznie nie istnieją bo chciano apartamenty.
Anonim mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 15:53
Szkoda, że nikt nie chce naprawić drogi i wybudować ścieżki rowerowej pomiędzy Gostyniem, a Pobierowem. Jeździ tam bardzo dużo rowerzystów, ruch szczególnie latem – spory , a droga wąska i „falista”.
Anonim mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 14:32
Super 👌
Gość mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 14:26
Szczególnie przyjazna droga na promenadzie?
Anonim mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 13:53
„To jest miś na skalę naszych możliwości.”
Anonim mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 9:27
i pytam po co? Czy te wiaty beda ze zlota ze cena ich780 tys. złotych. Kto je wykona, moze to wyjasni cene. Skandal
Anonim mówi:
paź 15, 2022
o godzinie 14:23
Zapytaj ojca 🤣🤪🥸