Prawidłowo wydany paragon to bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) stale sprawdza, czy sprzedawcy wydają paragony i czy są one poprawnie wystawione. W okresie wakacyjnym działania takie prowadzone są z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych. Sprawdź, czym są prawidłowo wystawione paragony, do czego mogą posłużyć i gdzie zgłaszać nieprawidłowości.
Paragon – prawo klienta
Wyjeżdżamy nad morze, w góry, na Mazury. Jedziemy tam, gdzie możemy dobrze wypocząć i miło spędzić czas. Jako klienci pamiętajmy, że warto wziąć paragon. Dokument ten zabezpiecza nasz interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo.
Na paragonie możemy sprawdzić, czy rzeczywiście zapłaciliśmy za kupione rybę i frytki, a nie np. lody, gofry i dodatkowy alkohol ze stolika obok. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy.
Paragon – dowód uczciwości przedsiębiorcy
Wydanie paragonu w sklepie czy restauracji ma znaczenie dla każdego z nas. Zarejestrowana transakcja na kasie fiskalnej gwarantuje, że podatek, który płacimy w cenie towaru, trafia do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Dlatego pamiętajmy, że biorąc paragon – nawet za jedzenie w barze przy plaży – wspieramy uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami.
Prawidłowy paragon
Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wystawiony paragon. Zdarza się, że zamiast niego otrzymujemy potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. Musimy pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową. Nie zastępuje paragonu fiskalnego.
Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych. Dotyczy to przede wszystkim usług gastronomicznych. Zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie. Choć wartość podatku VAT jest wliczona w cenę dania, jednak zamiast trafić do budżetu, ląduje w kieszeni sprzedawcy.
Zobacz, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon: wezparagon.gov.pl
Dlaczego warto wziąć paragon ze sobą
Nie zawsze wystarczy, że dopilnujemy, by sprzedawca wystawił paragon. Musimy wziąć go ze sobą, ponieważ jest przydatny w razie reklamacji. Poza tym zdarza się, że nieuczciwi przedsiębiorcy zbierają pozostawione przez klientów paragony i wykorzystują je do przestępstw podatkowych. Na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów anulują transakcje na kasie fiskalnej lub wystawiają tzw. „puste” faktury. W ten sposób wyłudzają zwrot podatku VAT, na czym wszyscy tracimy. Dlatego zwracajmy uwagę, żeby otrzymane potwierdzenie sprzedaży rzeczywiście było prawidłowo wystawionym paragonem.
Nadużycia paragonowe – jak z nimi walczyć
Nadużycia paragonowe zmniejszają wprost wpływy z VAT do budżetu państwa. To z kolei wpływa na społeczeństwo, które jest odbiorcą usług finansowanych, takich jak edukacja, czy służba zdrowia. Zatem powiększanie „szarej strefy” i niszczenie uczciwej konkurencji osłabia polską gospodarkę.
Pracownicy KAS prowadzą całoroczne kontrole punktów sprzedaży. W okresie wakacyjnym prowadzimy je z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych. Jednak największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Możemy to zrobić:
- w urzędzie skarbowym,
- przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
- na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
- przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.
Paragony w aplikacji
W zapanowaniu nad stosami paragonów na pewno pomoże aplikacja e-Paragony, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą w bezpłatny i anonimowy sposób możesz:
- zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
- dokumentować swoje wydatki,
- przeglądać statystyki,
- uzupełniać informację o gwarancjach,
- sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy,
- zgłaszać nieprawidłowości (np. brak paragonu, nieprawidłowy paragon).
W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.
Aby pobrać aplikację na telefon:
- z systemem iOS, wejdź na stronę apps.apple.com
- z systemem Android, wejdź na stronę play.google.com/store.
Więcej informacji na podatki.gov.pl.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie
15 komentarzy
Anonim mówi:
lip 19, 2022
o godzinie 11:57
Teraz sezon. Niech zajeza do Pobierowa. Tam w namiotach z różnościami nie mają wogóle jaś fiskalnych, nie można płacić kartą i nie ma żadnych paragonów. Np. Za kwiatowym zegarem namiot.
Anonim mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 19:08
Chodzę do fryzjera w Wolinie koło biedronki. Zakład pani chyba jacyna. Nigdy nie otrzymałem paragonu. Wystarczy jak KAS stanie na chodniku przed zakładem policzy ilu wchodzi i wychodzi klientów. To na 20 osób może będzie jeden paragon.polecam sprawdzić.no ale nowym autem się jeździ.
anonim dla anonima mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 20:30
jednym slowem tchorz komentujac jako anonim
wystarczy powiedziec, ze chcesz jak ja chodzilem Pani zawsze nabijala na kase po skonczonej pracy
radze sobie kupic maszynke i w domu rzezbic sie samemu
brzyko sie zachowales
Anonim mówi:
lip 19, 2022
o godzinie 0:25
Powiedzieć że chcesz…..
Paragon bez żądania się wydaje po otrzymaniu należności. Na żądanie tylko rachunek. Widać po tobie że też w ciula walisz jak tak bronisz.
HUBI mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 23:47
Żal ci dupę ściska że chociaż próbują coś osiągnąć? Mało państwo nas i zapewne ciebie opierdziela z podatków? Chyba że jesteś na garnuszku naszym(podatników) czyli PIS-owców Zamiast bawić się w konfidenta zamknij gę.. na kłódkę.
Johnny Makarony mówi:
lip 19, 2022
o godzinie 8:01
Ale konfitura masakra
Grażyna mówi:
lip 19, 2022
o godzinie 10:12
Czekaj, czekaj przyjdziesz następnym razem to cię na łyso ogolę i wcisnę paragon do gardła
Anonim mówi:
lip 19, 2022
o godzinie 11:27
Sama wypowiedź Grażyny widać że nie wydaje w ogóle paragonów
Anonim mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 14:22
Oj tam, oj tam. A Glapińska znalazła złoty środek na wyjście z długów- trzeba grać w totka, a nie marudzić, że mało i mało.
Anonim mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 11:21
a czy państwo polskie jest uczciwe wobec własnych obywateli? wątpię
przedsiębiorca mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 11:07
Temat rzeka!!! -Jak mówię to podpisujemy umowę o roboty budowlane lub umowę zlecenia naprawy –to NIC a potem pierdoli jeden z drugim co mu ślina na język przyniesie !!
gość mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 10:51
Weź paragon, żeby sprzedawca oddał vat do urzędu i budżetu, a stamtąd pójdzie na socjal dla tych, którym nie chce się pracować. Oni też muszą mieć na wakacje i samochód.
staly forumowicz mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 15:06
Ale, ten VAT pojdzie tez, na oswiate,policje,wojsko,straz pozarna,sluzbe zdrowia itp. Tak wiec, przedsiebiorca musi nabic to na kase, jak nie nabije bedzie mial w ciagu roku na, trzecie a moze czwarte Seszele.
gość mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 17:26
Serio?!! Ty w to wierzysz?
Przecież na nic nigdy nie ma pieniędzy, a Vat płacimy od wszystkiego.
Tomasz mówi:
lip 18, 2022
o godzinie 10:38
A „RYCZAŁTOWCY” MOGĄ WYSTAWIAĆ DOWODY ZAKUPU ,JAK DOTYCHCZAS…?