Międzyzdroje znalazły się na liście najbogatszych gmin w Polsce, zajmując drugie miejsce w rankingu „Bogactwo samorządów 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii małe miasta.
Niewątpliwie Międzyzdroje to miasto, które od lat wyróżnia się na polskim wybrzeżu. Nie ulega też wątpliwości, że gmina nieustannie się rozwija – ostatnie dwa lata są tego przykładem. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że Międzyzdroje znalazły się na liście najbogatszych gmin w Polsce, zajmując drugie miejsce w rankingu „Bogactwo samorządów 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii małe miasta.
Jak informuje Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego ogólnopolski ranking dokonywany jest w następujący sposób: ,,(…)tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej(…)”.
W ten oto sposób Gmina Międzyzdroje znalazła się na drugim miejscu w Polsce, pod względem najbogatszych gmin w Polsce.
Należy tu zaznaczyć, że kurort – jakim jest gmina, od lat przyciąga turystów nie tylko z Polski. Niezwykle bogate oferty, tj.: kulturalna (prężnie działający Międzynarodowy Dom Kultury, stowarzyszenia i kluby), rekreacyjna ( m.in. Strefa Aktywności Fizycznej na Plaży, Strefa Malucha, piękne Parki, place zabaw dla dzieci, niepowtarzalne ścieżki rowerowe i szlaki dla pieszych w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, nowoczesne Oceanarium, Zagroda Żubrów, Sołectwa), gastronomiczna ( ogromna liczba restauracji i kawiarni)- sprawiają, że co roku niezależnie od pogody w Międzyzdrojach wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów.
Gmina nieustannie realizuje kolejne zadania, dzięki którym miasto zmienia swoje oblicze polepszając jakość życia mieszkańcom i przyczyniając się do rozwoju w zakresie usług okołoturystycznych.
W ostatnim czasie niezwykle ważnym wydarzeniem było zakończenie projektu Morze Zieleni. Projekt ten realizowany był od 2017 roku i zakładał stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Tereny objęte projektem podzielone zostały na 8 obszarów (Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy), z których każdy zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek jak i rekreację. Projekt zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Jako jedyny w województwie zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.142.338,16 zł. Całkowita wartość projektu to 10 957 281 zł. W ramach realizacji nasadzono łącznie 300 drzew, około 20 000 krzewów i ponad 85 000 bylin, traw i roślin cebulowych. Powstały nowe ciągi piesze, elementy małej architektury i nowe miejsca rekreacji przeznaczone dla młodszych i starszych użytkowników parków.
Kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem była tzw. refulacja plaży. Zarówno mieszkańcy Międzyzdrojów jak i licznie odwiedzający miasto turyści, zdają sobie sprawę, że plaża jest największym skarbem wybrzeża. Niegdyś wąska- dziś szeroka i czysta plaża ,zachwyca bardziej niż kiedykolwiek.
Inwestycje podejmowane w Międzyzdrojach robią wrażenie. Oprócz systematycznego przeprowadzania remontów kolejnych dróg, budowy nowoczesnego PSZOK-u, wprowadzania energooszczędnego oświetlenia czy monitoringu, przełomowymi działaniami zdają się być rozbudowa i modernizacja oczyszczalni czy budowa Międzyzdrojskiego Centrum Kultury i Usług Administracyjnych. Te ostatnie z pewnością służyć będą wielu przyszłym pokoleniom, co dla władz miasta jest szalenie istotne.
Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wraz ze swoją zastępczynią Beatą Kiryluk wielokrotnie powtarzają, jak ważny jest nie tylko turysta, ale przede wszystkim mieszkaniec. Stąd wzięła się niezwykle prężna polityka prospołeczna, której (tak, jak inwestycji), nie była w stanie zatrzymać szalejąca przez ostatnie dwa lata pandemia. Fakt, że prężnie zmieniające się Międzyzdroje mają szanse, by stać się nie tylko zachwycającym kurortem, ale miejscem ,w którym wielu z nas będzie chciało zostać, przyczyniając się do ,, powiększania międzyzdrojskiej rodziny”. To miejsce ,w którym nie oszczędza się na rozwoju- wręcz przeciwnie!
„Chciałbym podkreślić, że nasza gmina pięknieje i rozwija się dzięki ludziom, którzy z pasją, niezwykłym poczuciem odpowiedzialności i zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Dlatego też z tego miejsca chciałbym podziękować pracownikom Urzędu Miejskiego, OPS-u, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Bibliotece Miejskiej, Międzynarodowego Domu Kultury, pracownikom służby zdrowia i Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach oraz pracownikom pozostałych instytucji. Chciałbym również podziękować mieszkańcom, którzy tworzą to wyjątkowe miejsce oraz turystom, którzy decydują się nas odwiedzać”– mówi burmistrz Mateusz Bobek.
fot. Własne, miedzyzdroje.tv
16 komentarzy
Marian mówi:
lip 15, 2022
o godzinie 16:02
No i te strefy parkowania. Odejdziesz tylko do parkometru po bilet, wracasz a już gość pisze mandat
Mieszkaniec mówi:
lip 14, 2022
o godzinie 23:45
Gmina Międzyzdroje jak sama nazwa mówi to nie tylko Międzyzdroje ale i miejscowości które wchodzą w skład gminy. I tu się robi ciekawie ponieważ nie ma czym się chwalić.Wioski zaniedbane,wszystko wysprzedawane bo kredyty trzeba spłacać.Wstyd i tyle w temacie . Drogi dziurawe,chodniki zniszczone,hala budowana z łaski po tylu latach dla dzieci. Wsyd.
Ona41 mówi:
lip 14, 2022
o godzinie 16:05
I dlaczego czcicie tak Holoubka, już wolę Pazurę
Ona 42 mówi:
lip 14, 2022
o godzinie 16:04
Żadna rewelacja te Międzyzdroje
Sceptyk mówi:
lip 12, 2022
o godzinie 9:32
Brud na plaży za portem i na molo.Nie ma śmietników.Wejście na Kawczą Górę zamknięte od 3 lat.To niech to rozbiorą lub poprawią.Apartamentowiec budowany przy molo.Kolejna de-ilna decyzja.Zdroje to architektoniczny-eklektyczny koszmar.To tak na pogorszenie dobrego samopoczucia.
Marek Czepialski mówi:
lip 12, 2022
o godzinie 8:41
Pogratulować fantazji za postawienie toalety kontenerowej przy wejściu na plaże obok Amberu.No cudownie pomyślane.Wcześnie stał stateczek piracki przy placu zabaw i komu to przeszkadzało.Przynajmnej nie zabierał widoku na morze i były ławeczki.A gdzie jakaß intymność dla wchodzących do tecych do tego przybytku.
Anonim mówi:
lip 12, 2022
o godzinie 6:10
Bogata gmina to taka w której, mieszkańcy żyją dostatnio.
Czy mieszkańcy Międzyzdrojów tak żyją?
Anonim mówi:
lip 12, 2022
o godzinie 8:26
Ci co ciężko pracują to i owszem.
Anonim mówi:
lip 13, 2022
o godzinie 20:51
Nie prawda, pracują w cholere ciężko i nic nie mają, to co tak wyglada to nie stąd ludzie.
Przewidujący mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 21:12
A ja uważam że Bogata Gmina to taka gmina , która jest samowystarczalna finansowo , nie mając żadnych kredytów , a z tego co jest mi wiadomo ,Gmina Międzyzdroje jedzie na kredytach i zaciąga nowe kredyty , tak to potrafi zarządzać każdy ! , nawet ten bez wykształcenia Ekonomicznego , i pomyślunku , więc pytam jakie to Bogactwo ? ? ?
marcolini mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 20:42
We Włoszech mówią , że sympatyczniejszy jest terrorysta niż niemiecki turysta.
anonim mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 17:16
a tzw „straży miejskiej ” za co????? -inwiligację niewygodnych dla urzędu ???
Anonim mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 17:07
A CO Z TEGO MAJĄ MESZKAŃCY?
Anonim mówi:
lip 13, 2022
o godzinie 20:51
Nic
Gosc mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 16:18
A kto jest ustawodawcą, a kto wykonawcą?
Anonim mówi:
lip 11, 2022
o godzinie 15:03
Nic dziwnego jak się wszystko wyprzeda pod apartamenty to dziwne zeby gmina nie była bogata ale wkoncu nie będzie czego sprzedawać i zostanie betonowy kloc