Ryby odgrywają ważną rolę w żywieniu człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Są wartościowym posiłkiem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Polacy wciąż jedzą za mało ryb, choć jak wykazują badania, nawyki żywieniowe naszych rodaków powoli ulegają zmianie.
„Wolin z rybą na talerzu” to akcja prowadzona od paru lat na Pomorzu Zachodnim przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków. Jej głównym celem jest promocja spożywania ryb, szczególnie pochodzących z lokalnych połowów, a także edukacja w zakresie dietetyki oraz wiedzy na temat gatunków ryb występujących w naszych wodach. W ramach akcji rybacy w sezonie wakacyjnym zapraszają całe rodziny na festyny organizowane w różnych miejscowościach naszego regionu.
Pierwszy festyn „Wolin z rybą na talerzu” tego lata odbędzie się w Kamieniu Pomorskim. Na placu przy ratuszu stanie rybne miasteczko, w którym w kilku strefach będzie można degustować potrawy z ryb, konsultować nawyki żywieniowe z dietetykami oraz odwiedzić plenerowe kino i obejrzeć bajki o Rybce Wolince lub filmy o pracy rybaków.
Ciekawym punktem festynu, cieszącym się zawsze dużym zainteresowaniem jest udział w nim znanych w regionie kucharzy, którzy w ramach warsztatów i pokazów, przedstawiają swoje sposoby na przygotowanie potraw z ryb. Tak będzie i tym razem. Na scenie, na żywo gotować będzie pochodzący ze Szczecina finalista programu „MasterChef” – Leszek Wodnicki. Natomiast w specjalnie przygotowanej strefie kulinarnej, rywalizować będą w „Bitwie na patelnie” dwaj szefowie kuchni – Mariusz Siwak (Executive Chef w Courtyard Szczecin City) oraz Andrzej Jakomulski (Szef Kuchni Sublima Restaurant w Kołobrzegu). Obaj panowie przygotują potrawy z tej samej ryby, a ich smakowe walory ocenią widzowie.
Na scenie zagrają zespoły Jackpot i Swing Lovers. Najmłodsi będą mogli spędzić aktywnie czas w Strefie Rybki Wolinki, w której przygotowano liczne zabawy, konkursy i animacje. Czy warto jeść ryby? Udowodniono, że w krajach, gdzie ryby stanowią stały element jadłospisu, ludzie żyją dłużej i znacznie rzadziej chorują na nowotwory oraz choroby związane z układem krążenia. Rybacy z Wolina czekają na państwa w niedzielę, 26. czerwca, w Kamieniu Pomorskim w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020”.
8 komentarzy
Anonim mówi:
cze 24, 2022
o godzinie 11:38
Kolejna okazja aby zjeść rybkę. Tzw. śledź wyborczy. Biegiem biegiem, bo w ciągu roku nadal nie ma gdzie kupić ryby. Ale za to się inwestycje robi dla czterech rybaków i oddaje im cała plaże. Jak zrobiono ścieżkę rowerową ogrodzono pola i łąki płotem. Że nawet nie ma gdzie na spacer pójść. Tępi mieszkańcy siedzą cicho, a na spacery do biedronki i do dino będą chodzić…
Anonim. mówi:
cze 22, 2022
o godzinie 10:15
Rybka na talerzu z pół plasterkiem cytryny sam przysmak, o dalszych walorach tego świństwa nie podam ze względu na dość dużą tablicę ,,Mendelejewa”. Życzę smacznego.
Anonim mówi:
cze 22, 2022
o godzinie 7:12
Ostatnie badania wykazały, że ryby trafiające na polski rynek (bałtyckie, hodowlane w Polsce, importowane oceaniczne i importowane hodowlane) zawierają wiele substancji niepożądanych.
Ryby z naszego kochanego Bałtyku na tle pozostałych gatunków charakteryzują się najwyższą zawartością rtęci oraz średnią zawartością metali toksycznych (ołów, kadm). Łosoś i śledź bałtycki charakteryzują się także najwyższymi zawartościami pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli.
Zawartość rtęci w pstrągu hodowlanym (54,8 µg/kg) kształtuje się na tym podobnym poziomie jak w rybach bałtyckich.
W rybach hodowlanych importowanych z Wietnamu i Chin (panga, tilapia) stwierdzono najwyższe, wśród badanych gatunków ryb, zawartości ołowiu.
Strach pomyśleć co siedzi w rybie z naszego Zalewu gdzie na okolicznych wioskach wielu jeszcze wylewa ścieki wprost do wody.
staly forumowicz mówi:
cze 22, 2022
o godzinie 9:52
Zgadzam sie,z tym co napisales i dodam cos od siebie. Naukowo dowiedzione,ze kobiety w ciazy ryb ,z Baltyku powinny sie wystrzegac a w szczegolnosci ryb tlustych.O SLEDZIU baltyckim powinny kobiety w ogole zapomniec,ze taka ryba zyje w Baltyku. Jezeli chcemy zjesc rybe,z Baltyku to nie czesciej niz raz w tygodniu w niewielkich ilosciach.
Mieszkaniec mówi:
cze 22, 2022
o godzinie 14:52
Na jakiej podstawie Pan to stwierdził? Kolejny internetowy naukowiec.
staly forumowicz mówi:
cze 23, 2022
o godzinie 2:05
Na podstawie, przeczytanych art. naukowych na temat, zanieczyszczenie wod Baltyku i zawartych w nim pierwiastkow. Skadinad wiadomo, ze Baltyk pod tym wzgledem jest najbardziej zanieczyszczonym morzem swiata.
Mieszkaniec mówi:
cze 23, 2022
o godzinie 10:19
Bałtyk jak już, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, a nie najbardziej zanieczyszczonym. Skażenie ryb zależy od gatunku i stopnia kumulowania przez nie zanieczyszczeń. Kobieta w ciąży powinny jeść ryby tłuste, zawarte w nich kwasy Omega-3 wpływają na rozwój dziecka zwłaszcza w 3 trymestrze (rozwój siatkówki oka oraz mózgu dziecka). Śledź, mintaj, łosoś jak najbardziej jak również słodkowodny pstrąg i karp, 2-3 razy w tygodniu. Kobieta w ciąży powinna się wystrzegać ryb drapieżnych i długo żyjących oraz owoców morza. Skorupiaki odżywiają się przez filtrowanie wody przez co kumulują w sobie zanieczyszczenia. Wszystko można, byle z umiarem a sianie fermentu nie mając do końca pojęcia o czym się pisze nie ma sensu. Ale cóż, Pan wypowiada się zawsze w każdej kwestii.
Anonim mówi:
cze 21, 2022
o godzinie 23:23
I jak tutaj nie mówić, że Kamień to żałosne miasto?