Od pewnego czasu wiadomo, że w Polsce za jakiś czas ruszy system kaucyjny. Mimo iż wciąż nie ma rządowego projektu ustawy, to sieć sklepów Biedronka postanowiła nie czekać na oficjalne rozporządzenie, tylko wyszła z własną inicjatywą. Sieć już zapowiedziała uruchomienie takiego rozwiązania w ponad 3 tys. sklepów w całym kraju.
Klienci Biedronki już niebawem będą mogli skorzystać z systemu kaucyjnego. Jak podał Bankier.pl, w 3150 placówkach sieci będzie można oddać szklane butelki zwrotne 500 ml po 5 następujących piwach: Żywiec Jasne Pełne, Warka Classic, Harnaś Jasne Pełne, Namysłów Pils i Kasztelan Niepasteryzowane. Ile będzie wynosiła za nie kaucja?
Kaucja za butelki w Biedronce. Ile będzie wynosiła? Czy za wszystkie butelki?
- Bez paragonu – wtedy kaucja zostanie wypłacona w formie vouchera na kolejne zakupy w Biedronce (do wykorzystania w ciągu
100 dni). - Z paragonem – wtedy kaucja będzie wypłacona gotówką.
Warto też pamiętać, że w 2021 roku Biedronka sprzedała łącznie aż 71,5 miliona butelek trzech najpopularniejszych piw w ofercie sieci. Choć system jeszcze nie jest w 100 proc. dopracowany, to już powinny trwać prace nad jego wdrożeniem. Pierwsza kwestia, która stoi przed rządem to odpowiedź na pytanie, jaki system wybrać – państwowy czy producencki.
Ten pierwszy wariant zakłada, że to państwo organizuje i finansuje system odbioru butelek i puszek. Obecnie w Europie działa on tylko w Chorwacji. W przypadku systemu producenckiego za jego działanie odpowiadają producenci napojów i żywności, którzy wprowadzają na rynek opakowania. Jego podstawowym założeniem jest to, że dotyczy on każdego producenta, bez żadnej dobrowolności. By miał to sens, to cały rynek musi brać w nim udział.
Ile musiałaby wynosić kaucja, by całość miała sens? Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, w rozmowie z money.pl mówi, że wedle wyliczeń organizacji kaucja za butelkę PET powinna wynosić minimum 50 groszy.
Najprawdopodobniej kaucji będą podlegać: szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów. W obecnych założeniach nie uwzględniono opakowań aluminiowych – czyli wszelkiego rodzaju puszek.
To koszt, który będzie akceptowalny dla konsumenta, a jednocześnie będzie opłacalny dla producentów i pozwoli na funkcjonowanie systemu. Kaucja musi być na tyle wysoka, by większa była motywacja do oddania puszki lub butelki.
15 komentarzy
Tom mówi:
lis 16, 2023
o godzinie 10:36
KŁAMSTWO. Niestety Biedronka odmawia przyjęcia butelek. Butelki czyste, umyte, odmówili wzięcia nawet za darmo, miałem 9 butelek.
Powoływałem się na przepisy-odmówili, bo niby nie takie butelki które oni przyjmują. Miałem 3 rózne marki, wszystkie wyrażnie opisane jako butelki zwrotne. Zostawiłem pod sklep w koszyku. Chwyt marketingowy ten artykuł i tyle. Biedronka robi co chce, może kary w końcu ukrócą tego monopolistę ?!
pod rozwagę. mówi:
mar 24, 2022
o godzinie 5:32
Proponuję dokladnie przygladac sie oznakowaniem cenowym na polkach sklepowych;juz kolejna fala/sorry-nie C 19/wprowadzania w bląd klientow poprzez zaniechanie aktualizacji cen na regalach i to juz nawet w mniejszych sklepach,
dodatkowy problem to odmowa przyjecia np.banknotu 50,-zl za produkt wart 25,- z sugestią by’placic kartą,bo nie mają jak wydac reszty’.
Robi sie naprawdę nieprzyjemnie w grze-jakby tu klienta omamic i wmowic mu bzdurnym tlumaczeniem,ze to ON jest niegrzecznym natrętem.Żalosne metody panowi i panie w kasach,czy za ladą.
Proszę zejsc na ziemie i postarac sie odzyskac zaufanie KLIENTA,bo to ON was utrzymuje,a nie odwrotnie
Anonim mówi:
mar 24, 2022
o godzinie 8:15
Ciesz się ze ceny na półkach nie są zmieniane na bieżąco, bo dastal/a byś zawału.jak wiesz na rynku dzieją się takie rzeczy że co faktura zakupowa to ceny każdego towaru rosną o 50gr 1,2,3.takze postaw się teraz w roli pracownika sieci np. Biedronki. Do ometkowania 3mln.produktow,kazdy trzeba odszukać, zdjąć starą cenę, wystawić nową, zmienić w komputerze na nową, pracowników w biedronce 6.milion produktów do ometkowania codziennie, do tego klient który krzyczy zza 2osobowej kolejki czy druga kasa jest czynna bo on stoi z jedną bułką i on musi już i teraz. Może warto udezyc z twoim żalem trochę wyżej, chyba że twój iloraz inteligencji sięga tylko do najniższej półki sklepowej to sory…
Ja-ze srednim ilorazem;i co z tego? mówi:
mar 24, 2022
o godzinie 12:08
Dziekuję za zainteresowanie moim ilorazem inteligencji;jak milo ze -oprocz liczenia na zyski z dokonywanych przez nas zakupow-iloraz inteligencji NAS,-kupujących -jest uzalezniony od poziomu wyrozumialosci dla zatrudnionych na stanowiskach w handlu w sklepach.
Wnioskuję,ze w Twoim rozumieniu zakupow dokonuja tylko BEZROBOTNI z inteligencja na poziomie kraweznika,,,Twoj wybor,zarowno stanowiska pracy jak i poziomu dbalosci o KLIENTA.
Zloz wniosek o podwyzkę-w nagrode za ocenę ilorazu kupujacych.
'masz jak w polskim banku’.
inflacja 10 % mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 20:16
twardowskiego szczecin zabki poznan elektroms eurokes ceny
Anonim mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 19:28
Plastikowe by się przydało ,po piwie to przyjmują w każdym sklepie nie trzeba latać do Biedronki
nick mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 14:51
Kaucje za butelki – to tylko wybieg na podniesienie CENY ,za rok kaucja zniknie jak zawsze
a nowa cena piwa pozostanie z kaucją.
Klient mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 11:01
No i super. Jeszcze butelki plastikowe.
Anonim mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 10:16
Rząd ma ważniejsze sprawy na głowie. Walka z LGBT, maseczki, respiratory, przepisywanie działek na żony, zmiana konstytucji albo zmiana treści hymnu polskiego.
To są kur…a problemy tego kraju a nie jakieś plastiki, butelki itp.
Gość mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 10:08
Szukają sposobu na przyciągnięcie klientów będą skup butelek po piwie prowadzić
Gi mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 10:05
Kaucja za butelki od piwa jest od dawna tylko markety omijają procedury zwrotu
rys mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 9:58
Ale mi akcja,gdyby tak skupowali plastyki to ja to rozumiem,ale jeśli chodzi o butelki kaucjonowane po piwie to stwierdzam że w prostej linii podcinają zwykłym małym sklepom skrzydła pozbawiając ich ostatniego dochodu jaki uzyskują ze sprzedaży piwa ,ale jest news i kropka
Anonim mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 9:39
Wreszcie! Może przestaną lezec w lesie!
Anonim mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 9:37
50gr to za butelki płacili w 70latach,walnąć 5zł to porządek się zrobi w okolicy, a zapewne nikt nie wyrzuci butelki w krzaki. Może i nawet byłby to dobry pomysł na walkę z alkoholizmem który w Polsce jest u co drugiej osoby, w mniejszym lub większym stopniu. Chlejemy trochę mniej niż na wschodzie. Tam znaleźli na to sposób, wycofali cukier ze sklepów…
Jerry mówi:
mar 23, 2022
o godzinie 16:37
Ja nie jestem alkoholikiem,ale skoro Ty twierdzisz, że co drugi Polak jest alkoholikiem, tzn.że Ty nim jesteś!!! Mnie akcyzę na alkohol mogą podnieść o 500 %,a cukier nawet jak będą rozdawać za darmo, to i tak wezmę 2 kg ,bo tyle zużywamy na miesiąc!!!Teraz pójdzie trochę więcej, bo żonka będzie robiła wypieki na święta!!!Szczerze???Jaki Ty głupi jesteś, to aż żal!!!Kup sobie ze 2wie tony cukru!!!