Z inicjatywy marszałka województwa powstała [powstaje] najnowsza mapa dróg rowerowych w regionie – tych istniejących, tych budowanych i tych planowanych. – Rozwój infrastruktury rowerowej jest bardzo dynamiczny, chcemy ten proces jeszcze bardziej usprawnić i uporządkować, oczywiście we współpracy z gminami i powiatami – tłumaczy Olgierd Geblewicz. Przez trzy miesiące urząd marszałkowski gromadził i opracowywał dane przesłane przez samorządy, a z efektów tej pracy można korzystać na www.drogirowerowe.wzp.pl
W ankietach wysłanych do wszystkich gmin, powiatów, zarządców infrastruktury poproszono o wskazanie dróg rowerowych, które dotychczas nie były uwzględnione na mapie www.drogirowerowe.wzp.pl (prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego). W specjalnym formularzu znalazły się pytania o lokalizację, długość, stan techniczny, rodzaj nawierzchni, rok oddania do użytku itd. W osobnej ankiecie zapytano o plany inwestycyjne dotyczące ścieżek rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych. Gromadzenie i opracowywanie danych trwało prawie trzy miesiące. Odpowiedzi napływały do 1 lutego 2022r.
– Rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim jest bardzo dynamiczny. Chcemy ten proces jeszcze zintensyfikować i uporządkować, oczywiście we współpracy z gminami i powiatami – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz. – Podstawową funkcją inwentaryzacji jest uzyskanie najświeższych, najpełniejszych danych i oczywiście udostępnienie ich rowerzystom.
Ankiety inwentaryzacyjne pozwolą uzyskać wiele informacji przydatnych rowerzystom. Np. czy dana droga ma nawierzchnię bitumiczną, betonową (z płyt chodnikowych, z kostki), z kruszywa, naturalną nieutwardzoną? Jaki jest stan nawierzchni (równa, nierówna, bardzo nierówna)? Jeśli rowerowa infrastruktura będzie dopiero budowana – samorządy doprecyzowują, czy inwestycja jest umieszczona w Wieloletniej Prognozie Finansowej? Czy trwa przygotowanie dokumentacji? A może już kończy się budowa?
– Zaktualizowane dane zostaną wykorzystane do prawidłowego prowadzenia regionalnej mapy i bazy dróg rowerowych, która jest niezbędna z punktu widzenia mieszkańców i turystów oraz planowania lokalnej sieci tras rowerowych przez różnych zarządców dróg – dodaje wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego www.drogirowerowe.wzp.pl została już uzupełniona o te najnowsze dane. Ankiety przesłały 64 instytucje, nie tylko urzędy gmin, ale także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Szczecin oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kilkanaście podmiotów mailowo udzieliło wyjaśnień, że na rowerowej mapie „ich terenu” nie wystąpiły zmiany.
Samorządy i zarządcy dróg, którzy dotychczas nie przesłali ankiet – w każdej chwili mogą się włączyć do systemu. Udostępnić informacje istniejących ścieżkach rowerowych wcześniej „niewidocznych” na mapie czy właśnie realizowanych projektach. Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego ma być aktualizowana dwa razy w roku.
Zgromadzone dane zostaną wykorzystane również przy opracowaniu „Regionalnego Planu Transportowego Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030”, który ma służyć koordynacji i kompleksowemu planowaniu inwestycji w zakresie sieci ponadlokalnych sieci transportowych. Najaktualniejsza i najdokładniejsza mapa dróg rowerowych pozwoli również określić regionalne cele dotyczące m.in. transportu nisko- i zeroemisyjnego oraz wspierania mobilności mieszkańców. Ponadto dokument będzie przydatny w planowaniu i realizacji zadań współfinansowanych funduszami UE z perspektywy na lata 2021-27.
12 komentarzy
cyryl mówi:
mar 11, 2022
o godzinie 20:28
prawda / jedne ameby bezmyślnie projektują szlaki rowerowe metr przy ruchliwych jezdniach , a drugie ameby je budują/ zero zabezpieczenia dla rowerzystów.
Anonim mówi:
mar 11, 2022
o godzinie 16:09
Dlaczego drogi rowerowe uparcie są robione wzdłuż szos? Przyjemnie to jeździć w spalinach? A jeszcze może jakiś samochód wjechać w rowerzystę, jak będzie jakiś poślizg. Szczytowym osiągnięciem w tym względzie jest droga rowerowa przed Wisełką i w samej Wisełce. Ileż to pracy trzeba wykonać, żeby to zrobić? Ile drzew wyciąć? A można było przeprowadzić tę drogę przez Woliński Park Narodowy. Przecież tam droga rowerowa już istnieje, tylko, że po wertepach. Nie trzeba by było wycinać żadnego drzewa.
Ile drzew trzeba będzie wyciąć, żeby poprowadzić tę drogę z Wisełki do Międzyzdrojów? Ile trzeba będzie kopać, żeby koło szosy ta ścieżka powstała?
cyryl mówi:
mar 11, 2022
o godzinie 20:28
prawda / jedne ameby bezmyślnie projektują szlaki rowerowe metr przy ruchliwych jezdniach , a drugie ameby je budują/ zero zabezpieczenia dla rowerzystów.
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 21:03
Nazywanie ścieżką rowerową tego chaotycznie prowadzonego i wąskiego przejazdu dla rowerów w Dziwnowie jest mocnym nadużyciem w nazwie.
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 19:37
I bardzo dobrze będziemy jeździc na rowerze , bo na nic innego nie będzie nas stać i wyjdzie nam na zdrowie
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 18:03
Jaki gospodarz taki syf,trzeba pilnować co się robi na naszym terenie przedewszystkim jak a nie głowę w piasek to nierobię ja…w gminie Wolin wiele odcinków nowych tras rowerowych jest zchszanionych.
Wolinianka mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 16:08
Ścieżka rowerowa z Wolina do PLOCINA przy wale nie nadaję się do jazdy szczęka wypada z pyska jeżdżą samochody kłady motory
recławianka mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 14:50
Kużwa!!!! Z inicjatywy marszałka wojewody Pana Gieblewicza powstaje ŚCIEŻKA ROWEROWA, w Gminie Wolin w miejscowości Recław. Wydawało by się inwestycja, jak wiele innych, tego typu. Tylko się cieszyć i przyklasnąć z dobrego pomysłu. Ale nic z tego!! To co się dzieje na placu budowy przy zmianie infrastruktury drogowej w Recławiu. Woła o pomstę do nieba. Teraz słyszy się o zamknięciu całego odcinka drogi przez tę miejscowość. Powód? Wymiana całej już obecnie położonej/NOWEJ/ nawierzchni. Brak badań geologicznych na etapie projektowania jest karygodne. Obecne prace powodują frustracje zmęczonych tą inwestycją nas mieszkańców i innych użytkowników. Panie Marszałku Gieblewicz. GRATULUJĘ
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 12:49
drogi rowerowe są nikomu i niczemu nie potrzebne
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 15:12
przy tej cenie paliwa zaiste ;)
Anonim mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 19:48
To tak jak ty.
Kasia mówi:
mar 10, 2022
o godzinie 10:37
Proszę zaznaczyć że droga rowerowa między Uninem a Zastaniem nie nadaje się do użytku władze gminy i powiatu śpią a jadący na rowerze mogą się nieźle połamać pozdrawiam włodarzy gminy którzy oczywiście przyjdą po głosy