Zachodniopomorskie samorządy przystępują do pilotażowego projektu związanego z wprowadzeniem „transportu na życzenie”. W pierwszej kolejności dostępny będzie on na terenach gmin Międzyzdroje oraz Golczewo. W środę, 2 lutego 2022 r. członkini Zarządu Województwa podpisała umowy o dofinansowanie tych projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. – Musimy szukać nowoczesnych i efektywnych rozwiązań logistycznych, aby poprawić warunki życia mieszkańców w całym regionie – powiedziała podczas spotkania Anna Bańkowska. Zawarto też porozumienie dot. „Obszaru funkcjonalnego Kamienia Pomorskiego”.
Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym
Transport na życzenie, nazywany też „transportem na żądanie” (ang. DRT – Demand Responsive Transport) to wykonywanie przewozu po zgłoszeniu konieczności przejazdu na danej trasie. Dzięki temu transport może być efektywniejszy kosztowo, optymalnie dostosowany do potrzeb mieszkańców, skierowany na konkretny odcinek, w konkretnym terminie. Usługi te szczególnie potrzebne tam, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura i siatka połączeń autobusowych. Opcja „transportu na życzenie” bywa często jedynym sposobem dojazdu do lekarza, do szkoły, do urzędu czy na dworzec kolejowy, dlatego władze województwa zachodniopomorskiego od lat zabiegają, żeby takich „białych plam” na mapie publicznego transportu Pomorza Zachodniego było jak najmniej (m.in. uczestniczyliśmy w programie Catching-Up Regions). Przygotowano także nabór projektów w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Działanie 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym).
Ogłoszony w ubiegłym roku nabór skierowany był do konkretnych samorządów, które borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Z możliwości pozyskania dotacji i przetestowania „transportu na życzenie” skorzystały trzy jednostki samorządu terytorialnego: Powiat Drawski (kompletowane są dokumenty do podpisania umowy), Gmina Golczewo oraz Gmina Międzyzdroje. JST zdobywając dofinansowanie na realizację projektów pilotażowych „Transport na życzenie”.
W środę, 2 lutego 2022 r. członkini zarządu Anna Bańkowska spotkała się w włodarzami samorządów przystępujących do pilotażu, by podpisać umowy.
Gmina Międzyzdroje w partnerstwie z Powiatem Kamieńskim na realizację pilotażu otrzyma 449 tys. zł dotacji, prawie taką samą kwotę pozyskała także Gmina Golczewo w partnerstwie z Powiatem Kamieńskim.
– Komunikacja miejska w sezonie letnim spełnia większość oczekiwań, ale już w innych miesiącach jest znacząco ograniczona. Bardzo często mieszkańcy, szczególnie starsi mają problem, by dojechać do lekarza, urzędu czy do pracy. Chcemy to zmienić, dlatego przystępujemy do pilotażowego projektu „transport na życzenie” – podkreśla burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.
Dzięki dofinansowaniu dla Gminy Międzyzdroje usługa będzie świadczona na trasie Międzyzdroje – Lubin (przez miejscowości Wicko i Wapnica).
Natomiast dla Gminy Golczewo „transport na życzenie” będzie dostępny na trasie Golczewo-Wysoka Kamieńska (przez miejscowości Samlino, Niemicę, Koplino, Dargoszewo, Kozielice oraz Baczysław, Kretlewo, Gadom, Kłęby). Usługi mają być skoordynowane z kolejowym rozkładem jazdy. – To bardzo ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców, które pozwoli połączyć Golczewo z Wysoką Kamieńską. Na pewno ułatwi to transport, ponieważ stacja ta stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny – wyjaśnia burmistrz Golczewa Maciej Zieliński.
Oferta „transportu na życzenie” kierowana będzie także, w ramach obu projektów, do osób dojeżdżających do pracy w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, czy innych miejscowościach, do których dostęp zostanie ułatwiony dzięki tej usłudze.
Beneficjenci (gminy) będą odpowiadać za wyłonienie wykonawców usługi oraz przekażą prowadzenie dyspozytorni partnerowi projektu. W obu projektach założono, iż zrealizowanych zostanie co najmniej 352 przejazdów w ciągu roku (w każdej gminie).
Nowa perspektywa finansowa
Zachodniopomorskie samorządy przygotowują się także do nowej perspektywy finansowej i tworzą lokalne partnerstwa. W środę członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska podpisała także list intencyjny w sprawie wsparcia dla utworzenia „Obszaru funkcjonalnego Kamienia Pomorskiego”. Będą go współtworzyć: Gmina Dziwnów, Gmina Golczewo, Gmina Kamień Pomorski, Gmina Międzyzdroje, Gmina Świerzno, Gmina Wolin oraz Powiat Kamieński. Mechanizm ten będzie w okresie 2021-2027 mocno rozwijany.
– Stosowanie takich narzędzi pozwala lepiej inwestować środki europejskie, z chirurgiczną precyzją planować inwestycje. Co ważne, takie podejście umożliwia także realizację projektów pozakonkursowych, łączenia różnych priorytetów, a nawet programów. Na Pomorzu Zachodnim zastosowane przez nas rozwiązania zdały egzamin wzorcowo. Rozpoczęliśmy już prace nad uruchomieniem pomocy dla gmin i powiatów, które są zobligowane do przygotowywania odpowiednich strategii. To warunek pozyskania dotacji w perspektywie 2021-2027 – wyjaśnia zasady Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Docelowo ten mechanizm zostanie zastosowany do 12 obszarów funkcjonalnych. – Zastąpią one dotychczasowe zintegrowane inwestycje terytorialne oraz kontrakty samorządowe – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.
Przyznawana pomoc przeznaczona będzie dla samorządów, które nie realizowały instrumentu ZIT w perspektywie 2014-2020 oraz tych, które nie są objęte pilotażem Centrum Wsparcia Doradczego, realizowanego przez Związek Miast Polskich na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
15 komentarzy
Anonim mówi:
lut 15, 2022
o godzinie 20:52
szczególnie malec ma osiągnięcia?!
Anonim mówi:
lut 4, 2022
o godzinie 13:37
A taka bogata gmina Świerzno „gmina nowych szans” szkoda, że nie potrzebuje już takiego wsparcia. Brawo gmin pozyskujących środki, a w Świerznie Radzia stać na wyjazdy, to co tam będzie się starał…
Eugeniusz Maksymowicz mówi:
lut 4, 2022
o godzinie 10:57
W Monografii wydanej w 2021 r. wg stanu prawnego na dzień 15 września 2021 r. pt. „Zasada Solidarności Społecznej w prawie samorządu terytorialnego” autorstwa Radosława Mędrzyckiego doktora nauk prawnych; adiunkta w Katedrze Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; kierownika Ogólnopolskiej Sieci Naukowej „Wykluczenie Społeczne – Solidarność Społeczna”; autora m.in. monografii poświęconej prawnym problemom przeciwdziałania bezdomności oraz artykułów dotyczących prawnych aspektów wykluczenia społecznego na str. 27 tak jest napisane, cyt.:
„Szerokie rozumienie prawa samorządu terytorialnego pozwala też zaliczyć do niego przepisy formułowane w aktach o charakterze wewnętrznym, a nawet – ujmując sprawę wyjątkowo szeroko – akty planowania” – koniec cytatu
Na str. 31 tak jest napisane, cyt.:
„Ważne w tym kontekście są uwagi wskazujące, że wspólnota samorządowa – mimo definicyjnego pretendowania do grupy społecznej – w praktyce może być grupą ludzi o charakterze niespołecznym, tj. taką, która nie współdziała we wspólnym celu. Nie przesądzając o trafności takiego stwierdzenia, należy wskazać, że wywołuje ono pytanie o solidarność w prawie samorządowym.” – koniec cytatu.
Dotychczasowe postępowanie Pani Ewy Grzybowskiej Burmistrza Wolina w 100% potwierdza trafność stwierdzenia, że nasza Gmina Wolin pod rządami Pani Ewy Grzybowskiej jest „grupą ludzi o charakterze niespołecznym, tj. taką, która nie współdziała we wspólnym celu” – w przypadku zainteresowania wątek ten rozwinę
Pozdrawiam
Danuta Jabłońska mówi:
lut 4, 2022
o godzinie 8:35
Do wpisu:
ANONIM mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 22:19
Społeczny Komitet ds Przywrócenia Działalności
Prowadzonej przez Panią Małgorzatę Kruszniak
Warnowo 59
72-518 Łafdzin
Z niedowierzaniem i wściekłością stwierdzamy, że dotyczy to tylko Gminy Międzyzdroje i Golczewa.
Niestety w naszej Gminie Wolin, pomimo szumnych zapowiedzi, nasza Pani Burmistrz Ewa Grzybowska, jak przystało na rasowego ULTRALIBERAŁA, ZREZYGNOWAŁA z tego projektu pstępując wg zasady:
„SYTY GŁODNEGO NIE ZROZUMIE”, chociaż w kampanii wyborczej Pani Ewa Grzybowska – kandydatka na fotel Burmstrza Wolina jak naj bardziej te problemy zauważała i tak to opisywała, przypominamy:
„Obecni politycy są albo niewrażliwi albo nie widzą ludzkiej krzywdy i niskiego poziomu życia mieszkańców naszej gminy”.
Ze smutkiem stwierdzamy „NABICI W BUTELKĘ”, że Pani Ewa Grzybowska zaraz po wyborach, kompletnie o tym zapomniała i pokazała swój prawdziwy „ULTRALIBERALNY PAZUR”, likwidując w pierwszej kolejności stanowisko Pełnomocnika Burmistrza Wolina ds Społecznych, nie wprowadzając nic w zamian, pozostawiając ubogich i wykluczonych, w tym komunikacyjnie, na pastwę losu.
Jesteśmy przekonani, że wespół z Panią Małgorzata Kruszniak – błyym Pełnomocnikiem Burmistrza Wolina ds Społecznych, która z wielkim zaangażowaniem niosła pomoc tym osobom, właściwie ocenimy przy urnach wyborczych w 2023 r. Panią Ewę Grzybowską i tym razem nie damy się zwieść i na pewno wybierzemy Burmistrza, który będzie zarządzał naszą Gminą SOLIDARNIE.
Na dzień dzisiejszy Pani Ewa Grzybowsk UDOWODNIŁA, że zarządzać SOLIDARNIE NIE POTRAFI, a to oznacza, że na nadchodzące trudne czasy na Burmistrza się NIE NADAJE, nad czym bardzo ubolewamy, bo czegoś innego od tej Pani oczekiwaliśmy.
LIBERAŁÓW I ULTRALIBERAŁÓW spod znaku „BALCEROWICZA” w naszej Gminie Wolin mamy DOŚĆ !!!
Pozdrawiamy
za Komitet – Danuta Jabłońska
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 22:19
No i fajnie,bo bez samochodu ani rusz a tak kontakt ze światem jakiś jest. Brawo
Anonim mówi:
lut 4, 2022
o godzinie 8:15
Niestety dotyczy to tylko Gminy Międzyzdroje i Golczewa.
Niestety w naszej Gminie Wolin, pomimo szumnych zapowiedzi, nasza Pani Burmistrz Ewa Grzybowska, jak przystało na rasowego ULTRALIBERAŁA, ZREZYGNOWAŁA z tego projektu pstępując wg zasady:
„SYTY GŁODNEGO NIE ZROZUMIE”, chociaż w kampanii wyborczej Pani Ewa Grzybowska – kandydatka na fotel Burmstrza Wolina jak naj bardziej te problemy zauważała i tak to opisywała, przypominamy:
nmn mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 21:46
My słyniemy z powoływania sztabów, podpisywania list, wysyłania listów intencyjnych, zawierania porozumień itd i para w gwizdek !
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 15:54
A gdzie Kamień?
Golczewiak mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 15:43
Rozumiem że w Gminie Golczewo ten transport będzie za darmo jeśli jest takie dofinansowanie bo tego w reportażu nie ma
Małgorzata Kruszniak mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 14:44
Wolin, dnia 28 stycznia 2022 r.
Małgorzata Kruszniak
ul Hołdu Pruskiego 10/15 72-600 Świnoujście
Były Pełnomocnik Burmistrza Wolina ds. Społecznych
Adres do korespondencji:
Warnowo 59 72-518 Ładzin
Pani
Ewa Grzybowska
Burmistrz Wolina
ul. Zamkowa 23
72-510 Wolin
UPRZEJME ZAPYTANIE Nr – 2
Szanowna Pani Burmistrz.
W dniu 11 października 2019 r. Burmistrz Wolina, jako jeden z 6 włodarzy gminnych sygnatariuszy, złożył uroczyście podpis pod pilotażowym projektem w Polsce „Transport na życzenie”, który w założeniach miał rozwiązać problem z dojazdem do szkoły, pracy, lekarza, urzędu ect. z miejscowości komunikacyjnie wykluczonych naszej Gminy Wolin.
Jednym z rozwiązań przewidziana była opcja, za pomocą której dzięki specjalnej aplikacji albo numerowi telefonu pasażerowie będą mogli zgłaszać swoje potrzeby transportowe a organizator postara się dowieźć ich tam, gdzie chcą.
Zastępca Burmistrza Wolina Pan Marek Grocholski, zaraz po złożeniu swojego podpisu pod listem intencyjnym, tak powiedział do kamer telewizyjnych, cyt.:
„Mamy prawie 50 miejscowości, gdzie mieszka kilka – kilkanaście osób. To wykluczenie komunikacyjne pociąga za sobą problemy z dojazdem do szkoły, pracy, lekarza, urzędu. Ten projekt to sposób na rozwiązanie tego problemu i mam nadzieję, że się sprawdzi”.
W dniu 29 grudnia 2020 r. rozpoczął się nabór projektów, które otrzymają dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Działanie 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym) i pozwolą przetestować „transport na życzenie” na obszarach wiejskich i trwał do 30 czerwca 2021 r.
Niestety nasza Gmina Wolin ostatecznie takiego projektu nie złożyła – moje uprzejme zapytanie brzmi: Dlaczego ?
W kampanii wyborczej 2018 r., jako kandydatka na fotel Burmistrza Wolina, postawiła Pani bardzo trafną diagnozę, którą tym razem, na prośbę komunikacyjnie wykluczonych Pani wyborców, uprzejmie przypominam i do skutku przypominać będę:
„Obecni politycy są albo niewrażliwi albo nie widzą ludzkiej krzywdy i niskiego poziomu życia mieszkańców naszej gminy”.
Pani poprzednicy mogli postępować w tej kwestii nieświadomie natomiast Pani świadomie i z premedytacją krzywdzi już nie tylko osoby z obszaru dolnej części PIRAMIDY MASLOWA, albowiem wykluczenie komunikacyjne dotyczy znacznie szerszego kręgu osób.
Jednego jestem pewna wykluczeni komunikacyjnie będą to pamiętać w 2023 r. przy urnach wyborczych.
Z poważaniem
Małgorzata Kruszniak
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 14:34
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W wymyślaniu frazesów nie mają sobie równych.
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 14:05
A gmina Świerzno nie boryka się z wykluczeniem komunikacyjnym tylko z brakami ogrodów sensorycznych 🤣🤣🤣. Zgadzam się że takiego wójta to tu nigdy nie było.
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 17:30
Zgadzam się tylko z tym, ze masz ogród sensoryczny masz we łbie
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 19:24
Pewnie mam to nie potrzebuje budować na wiochach. Zamiast inwestować w transport bo z Gostynca gdziekolwiek się dostać bez własnego auta graniczy z cudem to lepiej zorganizować ogrodeczek. Po co maja jeździć ,mogą posiedzieć na ławeczkach hahaha. Brawo młodzi,prężni burmistrzowie Międzyzdrojów i Golczewa znający potrzeby swoich wyborców. Gratulacje !
Anonim mówi:
lut 3, 2022
o godzinie 21:15
Czas pokaże jak to działa :)))