Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacają przejazdy odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL. Mogą to zrobić kupując e-bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET lub w aplikacjach partnerów e-TOLL oraz stacjonarnie na stacjach paliw.
e-bilet autostradowy należy kupić przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.
Jak kupić e-bilet autostradowy
e-bilet jest dystrybuowany:
- elektronicznie (przez aplikację e-TOLL PL BILET oraz aplikacje partnerów: Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota),
- stacjonarnie na 1359 stacjach sieci PKN ORLEN. Lista stacji dystrybuujących e-bilet autostradowy dostępna jest na stronie internetowej: https://etoll.gov.pl/lekkie/partnerzy-siec-dystrybucji-e-biletu-autostradowego/lista-partnerow/pkn-orlen/
- stacjonarnie na wybranych stacjach sieci LOTOS. Więcej informacji wkrótce na stronie etoll.gov.pl
Kupując e-bilet autostradowy trzeba podać tylko:
- nr rejestracyjny samochodu osobowego lub motocykla,
- datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą,
- planowaną trasę.
Można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48 h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.
Wjeżdżając na autostradę kierowca musi mieć ważny e-bilet autostradowy. Jeżeli jednak wjechał on na odcinek płatny i zorientował się, że nie posiada ważnego biletu powinien kontynuować przejazd. Zatrzymywanie się przy wjeździe na autostradę by kupić e-bilet autostradowy, może powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przejazd należy opłacić jak najszybciej np. korzystając z pomocy pasażera. Jeżeli kierowca zdecyduje się w tym celu zatrzymać w trakcie podróży, powinien to zrobić w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. e-bilet autostradowy można wówczas kupić w aplikacji e-TOLL PL BILET, aplikacjach partnerów systemu e-TOLL lub na najbliższej stacji paliw naszych partnerów. W trakcie przejazdu pojazd może jednak podlegać kontroli mobilnej lub kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny w postaci mandatu.
Jeżeli, w trakcie przejazdu kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego, ani nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może on dokupić brakujący e-bilet autostradowy do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu.
Dokupując e-bilet autostradowy, zarówno w trakcie przejazdu jak i po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady.
Aplikacja e-TOLL PL BILET
e-bilet autostradowy można kupić w nowej aplikacji mobilnej resortu finansów e-TOLL PL BILET. Umożliwia ona w kilku prostych krokach zakup biletu, a w razie potrzeby również jego zwrot. Aplikację można bezpłatnie pobrać w Google Play oraz w AppStore. Jest dostępna w 9 językach (PL, EN, DE, RU, UA, BY, SK, CZ, LT). Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl – O aplikacji e-TOLL PL BILET.
Partnerzy dystrybuujący e-bilet autostradowy
Użytkownicy państwowych odcinków autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica mogą korzystać również z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie.
Kierowcy poruszający się tymi odcinkami A2 i A4 okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów. Lista partnerów e-TOLL nie jest zamknięta. Szef KAS w dalszym ciągu prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi świadczeniem usług dystrybucji e-biletów autostradowych w swoich sieciach stacjonarnych lub aplikacjach.
Pozostałe metody opłacania przejazdu
Zakup e-biletu autostradowego w aplikacji lub na stacji paliw jest najprostszą metodą opłacenia przejazdów ww. odcinkami autostrad przez kierowców samochodów osobowych.
Mogą oni również opłacać przejazdy z wykorzystaniem urządzeń pokładowych przekazujących dane GPS pojazdu do systemu e-TOLL (urządzenia OBU lub ZSL), a także z aplikacji e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET, a o różnicach przeczytasz w komunikacie). Te formy rozliczeń dostępne są od 24 czerwca br. dla użytkowników pojazdów ciężkich (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony). Alternatywnie mogą z nich korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich. Należy jednak pamiętać, że metody te wymagają rejestracji w e-TOLL oraz przekazywania danych geolokalizacyjnych do tego systemu.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie
3 komentarzy
luiza mówi:
paź 9, 2023
o godzinie 10:40
A nie lepiej jest kupić bilety przez aplikację mPay? Można w ten sposób faktycznie dużo czasu zaoszczędzić i co ważne jest ona też prosta w obsłudze
380 Volt mówi:
gru 22, 2021
o godzinie 22:57
z 60 dniowym wyprzedzeniem mam podać godzinę rozpoczęcia przejazdu , a mam 500 km do autostrady , ludzie gdzie my żyjemy , codziennie jakieś pojebane ! ustawy zarzadzenia, nie życiowe !, nowotworowy kraj !
Anonim mówi:
gru 22, 2021
o godzinie 19:15
Ku wa jak to ogarnąć