Sejm przyjął ustawę o budowie domów do 70 metrów kwadratowych bez formalności. Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład „Polskiego Ładu”. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.
Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.
Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.
5 komentarzy
JANTEK mówi:
wrz 19, 2021
o godzinie 17:32
Pis,da wam kasę na budowę.Jegomość Glapiński sprowadził nową maszynę do produkcji banknotów i będzie dawał pożyczki na budowę…Już teraz inflacja przekracza ponad 5 % oficjalnie, a materiały budowlane podrożały dwukrotnie.Polski ład w natarciu…Każdy wybudowany domek musi być koniecznie poświęcony przez czarnego ,tak nakazuje prawo w tym Kraju Katolickim…
Anonim mówi:
wrz 19, 2021
o godzinie 9:47
Jak mam duże potrzeby mieszkaniowe to na 1000m2 mogę wybudować dwa budynki połączone łącznikiem w taki sposób aby na każde 500m2 przypadał jeden budynek?
Anonim mówi:
wrz 18, 2021
o godzinie 20:12
ściema jakich mało. dom do 70 metrów można było budować do tej pory na zgłoszenie. do tego te wymogi działka 1000 metrów. robienie z ludzi idiotów.
Anonim mówi:
wrz 18, 2021
o godzinie 21:42
I ceny materiałów budowlanych …kosmos. Budujcie lemingi tylko za co ? :)
MMes mówi:
wrz 22, 2021
o godzinie 11:10
Jak widać ludzie się budują co oznacza że ich stać, tylko takchich lemingów jak Ty stać ale na siedzenie na dupie i wieczne narzekanie zamiast zakasac rękawy i coś w tym kierunku robic