Symbole narodowe to niezwykle ważna rzecz dla Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy obywatel powinien je znać i bez wahania je wymienić. Czym biały orzeł zasłużył sobie na bycie w godle Polski? Dlaczego nałożono mu koronę, a później zdjęto? Co symbolizuje czerwień, a co biel w polskiej fladze oraz kiedy powstał hymn Polski?
Godło Rzeczpospolitej Polskiej
Godło Rzeczpospolitej Polskiej to biały orzeł na czerwonym tle. Z orłem na czerwonym tle wiąże się wszystkim znana legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Trudno jest jednak dokładnie określić, kiedy orzeł zaistniał w historii polskiej ziemi. Co ciekawe, pierwsze wizerunki tychże ptaków widnieją na monetach i pieczęciach książąt piastowskich.
Początkowo orzeł przybierał czystą postać, lecz pod koniec XIII wieku stał się herbem Państwa Polskiego i wówczas na jego głowie pojawiła się korona. Zadecydował o tym ówczesny, świeżo ukoronowany król Przemysł II, który postanowił sobie zafundować nową pieczęć majestatyczną. Na jej rewersie możemy dostrzec orła w koronie, który następnie został symbolem państwa. Co najciekawsze, na polskim godle zamiast orła mógł widnieć… lew, a to za sprawą monarchy pochodzącego z wielkopolskiej linii Piastów, która za swój znak bardzo często używała lwa.
Mimo rodzinnej tradycji król Przemysł II zdecydował na pozostanie przy białym orle, by zjednoczyć Polaków i rozproszone polskie ziemie. Korona nie znikała z głowy orła przez długie lata aż do zaborów, kiedy to godło polskie stało się znakiem zakazanym, a biały orzeł był umieszczany w godle herbu rosyjskiego.
Orzeł powrócił do nas dopiero w 1919 roku, niewiele po odzyskaniu niepodległości. Jego pierwszy wizerunek nawiązywał do ostatniego herbu wolnej Polski za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1927 roku ów wizerunek został zmieniony i zaczął wzbudzać kontrowersje, ponieważ koronę zamkniętą z krzyżem zastąpiono otwartą bez krzyża. W czasach komunistycznych orzeł całkowicie tę koronę stracił, co wywołało bunt wśród polskiego społeczeństwa, a gdy ówczesny komunizm całkowicie upadł, na godle polskim ponownie znalazła się korona.
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej jest biało-czerwona. Jej barwy są odwzorowaniem godła. Biel oznacza czystość, którą reprezentuje orzeł, natomiast czerwień waleczność i odwagę. Zestaw tych barw nie zmieniał się znacząco. Początkowo na dole flagi nie widniała czerwień, lecz karmazyn symbolizujący bogactwo i majestatyczność, a co za tym idzie ten symbol narodowy mogła używać wyłącznie szlachta oraz państwowi dostojnicy. Dopiero później kolor biały i czerwony zaczął być częściej używany jako znak narodu polskiego. Barwy te są połączeniem herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oficjalnie zostały zatwierdzone w trakcie powstania listopadowego w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Hymn Polski
Hymn Polski został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w miejscowości Reggio nell’Emilia. Tam bowiem działały Legiony Polskie i to na ich cześć została napisana pieśń pt. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą obecnie znamy jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Utwór miał motywować legionistów do walki, a także być wyrazem przypomnienia wielkości narodu. Melodia hymnu jest oparta na motywach ludowego mazura.
4 komentarzy
Debora mówi:
lis 28, 2022
o godzinie 23:32
I think this is among the most significant info for me.
And i am glad reading your article. But should remark on some general
things, The website style is wonderful, the articles is really
nice : D. Good job, cheers
my homepage: tracfone special
Athena mówi:
sie 24, 2021
o godzinie 4:16
For most recent information you have to visit world wide web and on internet I found this website as a best site for most up-to-date updates.
My blog; Clarissa
Anonim mówi:
maj 2, 2021
o godzinie 21:23
Nie nie znamy 🤣. Każdy Polak zna.
Anonim mówi:
maj 2, 2021
o godzinie 9:18
„Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi polskiej do Wolski”. Jak to Jarosław K. śpiewał…