Kolejna miła niespodzianka dla mieszkańców i turystów przemierzających Pomorze Zachodnie na dwóch kółkach. Elektroniczna mapa tras rowerowych, z pełną wizualizacją standardu dróg i różnymi dodatkowymi funkcjami, już działa. Wydzielone ścieżki oznaczone są kolorem fioletowym, dobra nawierzchnia – linią ciągłą. Ten nowoczesny przewodnik informuje rowerzystów także o atrakcjach, które spotkają po drodze.
Mapa została udostępniona pod adresem www.trasyrowerowe.wzp.pl doskonale znanym miłośnikom turystyki i Pomorza Zachodniego. W odróżnieniu jednak od poprzedniej elektronicznej mapki ta jest dedykowana rowerzystom – zawiera m.in. dokładne wykresy z informacjami o nachyleniu terenu i lokalizacje liczników rowerowych. Co najważniejsze – będzie wzbogacana o nowe funkcjonalności: zdjęcia, opisy, propozycje wycieczek. Przygotowywane są wersje w języku niemieckim i angielskim. A już teraz na mapie można wyświetlić atrakcje z https://pomorzezachodnie.travel/ oraz wszystkie szlaki i drogi rowerowe w województwie (podkład CyclOSM).
– Mieszkańcy Pomorza Zachodniego dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy kochają rowery, i tych, którzy wkrótce je pokochają. Dlatego też od kilku lat konsekwentnie budujemy zachodniopomorski system szlaków rowerowych, najbardziej ambitny projekt tego typu w Polsce – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dzięki nowej interaktywnej mapie rowerowej Pomorza Zachodniego dowiecie się Państwo, jakie szlaki są obecnie do Państwa dyspozycji, będziecie mogli zaplanować swoją podróż i zobaczyć, jakie atrakcje spotkacie podczas wyprawy.
Nowa mapa umożliwia pełną wizualizację standardu tras rowerowych w ich obecnym przebiegu. Pokazuje, którędy jedzie się najszybciej i najbezpieczniej. Które odcinki łatwo pokonać każdym typem roweru, a gdzie lepiej poruszać się na nieco szerszych oponach, bo występuje tam nawierzchnia szutrowa, z płyt betonowych etc.
fioletowy kolor szlaku – wydzielone drogi rowerowe;
czerwony kolor – oznacza jazdę z samochodami.
ciągła linia – wyznacza nawierzchnię bitumiczną lub z kostki
przerywana linia – gorsze nawierzchnie
Mapa przedstawia również najświeższe informacje o rozbudowie infrastruktury rowerowej (inwestycje już realizowane, projektowane, planowane). W momencie oddania do użytku odcinków biegnących nowym śladem, oczywiście przebieg trasy zostanie skorygowany. Elektroniczny przewodnik dla cyklistów informuje także o modernizacjach, ulepszeniach istniejących dróg. Ponadto zawiera wiele innych użytecznych wskazówek, np. ostrzeżenia przed wzmożonym ruchem samochodów na danym odcinku lub wyjątkowo zniszczoną nawierzchnią. Tego typu komunikaty będą aktualizowane lub mogą „zniknąć” w wyniku zrealizowanych inwestycji. Nową mapę przygotował Wydział Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki UMWZ, na podstawie danych opracowanych przez Biuro ds. komunikacji rowerowej.
Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo ma liczyć 1100 km. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
16 komentarzy
Sebastian mówi:
maj 18, 2023
o godzinie 10:31
Jest jakaś mapa ale z dalszą częścią wschodnią. Chodzi mi aby były zaznaczone jaki rodzaj nawierzchni, ponieważ jeżdżę, ale na rolkach.
Obserwator mówi:
kwi 21, 2021
o godzinie 18:12
Scieszka rowerowa Zagórze nad zalewem to scieszka dla motocykli samochodów i kladow słupki powyrywane i wolna amkerykanka
Iwona mówi:
kwi 21, 2021
o godzinie 8:26
Wolin -Unin masakra. Aż wstyd :(
Anonim mówi:
kwi 20, 2021
o godzinie 17:09
żeby jechać rowerem po drodze razem z samochodami to trzeba być chorym albo samobójcą
Yzk00 mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 20:01
Ale marudy w tych komentarzach…
cyklista mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 17:50
Niestety ale na trasie R 10 Świnoujście – Hel najgorsza infrastruktura tras rowerowych jest w powiecie kamieńskim. Strasznie zaniedbany odcinek Międzyzdroje – Dziwnówek – Pobierowo. Najbardziej zaniedbane przejazdy, słabej jakości istniejące już trasy, marne parkingi postojowe dla rowerzystów , a te co są to jakaś tandeta na sztukę. Brak stacji do samonaprawy, fatalne oznakowanie tras. Międzywodzie, przejazd przez wąski chodnik połączony z wąską ścieżką rowerową która wciśnięta jest między stragany totalna amatorszczyzna z której pół rowerowej Polski się śmieje, przejazd przez Dziwnów z jego wyrobem udającym ścieżki , kolejny badziew. Odcinki trasy Międzywodzie – Dziwnów nie zabezpieczone barierkami ochronnymi 2 metry od ruchliwej drogi, to samo na odcinku Dziwnów – Dziwnówek. Niebezpieczny odcinek. Droga lasem to Łukęcina wyklucza 50% rowerzystów na szosówkach. Przejazd przez Pobierowo kolejna męczarnia szczególnie w sezonie. Dopiero cywilizacja rowerowa zaczyna się za Pobierowem i czym dalej na wschód tym lepiej. Wiem co piszę ponieważ jestem cyklistą od 40 lat i znam tą społeczność , oraz znam ich opinie na temat przejazdu przez ten rejon. Rocznie przejeżdża wyprawowo całą trasę R 10 , Velo Baltica około 7000 ludzi ,oraz jej fragmenty kilkaset tysięcy. Więc naprawdę jest potencjał do wykorzystania którego z niewiadomych powodów urzędasy zaniedbali i jesteśmy w tyle za resztą Kraju.
2x11 mówi:
kwi 20, 2021
o godzinie 10:12
Niestety masz dużo racji, ale da się z tym żyć. Trzeba uznać to jako miejscową atrakcję bo już niedługo nigdzie tak nie będzie tylko u nas.
Anonim mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 17:33
Lepiej troche niz wcale ale ciagle to malo. Z tej mapy niewiele mozna zobaczyc, jedynie co to wiekszosc czerwonych linii i fioletowych. Kolorowe trasy tylko przy wodzie a troche dalej od atrakcji wodnych jak wynika z mapy ani jednej sciezki rowerowej.
ś mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 17:19
Niestety na odcinku trasy R 10
Mieszkaniec mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 14:59
W Dziwnowie trasa rowerowa w kierunku Dziwnówka biegnie przez park ul Sienkiewicza czyli pod prąd na wąskiej jezdni a nie dawno robili drogę przy rzece . Brawo 👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Rowerek mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 14:55
Tandeta jednym słowem
rowerzysta mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 14:18
Trasa między Dziwnówkiem a Pobierowem to fikcja… Drogowskazy pozamazywane… Nawierzchnia miejscami też mocno utrudniająca jazdę…
Anonim mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 14:17
Coś tam robią, ale spójnej całości brak. A tu już 2021 rok. Straszne zapóźnienie. Raczej kiepskie zaangażowanie władz.
anonim mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 13:09
Komplet kół na plecy i w drogę bo nawierzchnia różna ,kto to wymyślił.
Anonim mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 12:49
A dlaczego z Unina do Wolina nie ma? Bo drzewek było szkoda? A rowerzystów to nie szkoda? Ja zakładam mocniejszy zderzak :)
Anonim mówi:
kwi 19, 2021
o godzinie 12:39
U nas za dużo czerwonej kreski. Lipa.