W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie rozpoczęła się akcja bezpośredniej ochrony przeciwpożarowej, która potrwa aż do późnej jesieni. Pod względem zagrożenia pożarowego wczesna wiosna jest to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w ciągu roku. Zazwyczaj właśnie wtedy odnotowuje się największą liczbę pożarów. Jest to okres, gdy nie ma jeszcze roślinności zielonej, a suche trawy są często wypalane.
– Od początku roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wybuchło już 13 pożarów, na powierzchni 0,62 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 2 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom – mówi Maciej Lipka z RDLP Szczecin.
Bardzo przydatną w codziennej ochronie lasu przed pożarami jest infrastruktura, która w ostatnich latach została zmodernizowana. W tym sezonie leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie mają do dyspozycji 56 dostrzegalni, które są wyposażone w kamery lub przebywa na nich obserwator. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe, które pokrywają obszar dyrekcji, zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.
– W każdym z 35 nadleśnictw na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie uruchomiono Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. To w nich pracują obserwatorzy i dyspozytorzy, którzy wykonują niezwykle odpowiedzialną pracę, gdyż to od ich zależy bezpieczeństwo lasów. W każdym nadleśnictwie codziennie w gotowości utrzymujemy też 35 samochodów patrolowo-gaśniczych. Do dyspozycji mamy też 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników – dodaje Maciej Lipka.
Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominamy, iż w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo.
Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie apelują, aby w przypadku zauważenia pożaru dzwonić pod numer 998 lub 112. Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.
źródło:
RDLP
1 komentarzy
Glodnym mówi:
mar 30, 2021
o godzinie 22:13
ZJADBYM COS MORZE Z ZULTYM SEREM COS.