Po lipcowym pobycie studyjno-edukacyjnym w Parku Narodowym Puszty Węgierskiej przyszedł czas na rewizytę w Polsce. W sierpniu uczniowie ze szkół podstawowych z Golczewa, Kołczewa i Wrzosowa wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Węgier spędzili aktywny tydzień w Wolińskim Parku Narodowym.

7-dniowy pobyt studyjno-edukacyjny to nagroda dla trzech zespołów laureatów konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę”, zainicjowanego we wrześniu 2018 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Woliński Park Narodowy i Park Narodowy Puszty Węgierskiej w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego: „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”. 

Jednym z najważniejszych celów tygodniowego pobytu było poznanie fauny i flory oraz ekosystemów Wolińskiego Parku Narodowego. W trakcie wycieczek i warsztatów młodzież odkryła m.in. największe atrakcje parku, takie jak wybrzeże klifowe, wydmy, wsteczna delta Świny, Jeziorko Turkusowe czy zagroda żubrów. W Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów młodzież miała okazję uczestniczyć nie tylko w specjalistycznych zajęciach przyrodniczych na jednej z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża, ale także wspólnie przygotować dania z kuchni polskiej, jak i węgierskiej podczas warsztatów kulinarnych.

Wakacyjny tydzień nie mógł się również obyć bez wspólnego plażowania, grillowania i okazji do zacieśniania przyjaźni polsko-węgierskich, a także wycieczek krajoznawczych po wyspach Wolin i Uznam. Młodzi przyrodnicy odwiedzili m.in. Świnoujście oraz Wioskę Słowian i Wikingów w Wolinie, Trzęsacz oraz port rybacki w Dziwnowie. 

Drugi z cyklu tygodniowych pobytów edukacyjno-studyjnych był zakończeniem pierwszego etapu projektu edukacyjnego: „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”. Pod koniec września przedstawiciele obydwu parków spotkają, aby podsumować jego efekty oraz wspólnie przygotować się do realizacji kolejnej edycji. Więcej informacji o rekrutacji szkół do projektu realizowanego w roku szkolnym 2019/20, będzie dostępnych na początku października br. 

źródło:
EFRWP