Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie wzięli udział w lekcji ” Ludzie wolności – 30. rocznica wyborów czerwcowych”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.
Historia najnowsza jest ważnym elementem budowania tożsamości młodego pokolenia. Zajęcia muzealne poświęcone były między innymi genezie wydarzeń grudniowych 1970 roku, które uchodzą – według badaczy – za początek kształtowania się szczecińskiej zachodniopomorskiej wspólnoty.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polegał iluzoryczny dynamizm epoki gierkowskiej, w jaki sposób przebiegała budowa „drugiej Polski”, jak społeczeństwo i władza zareagowały na zmierzch pozornej koniunktury. Wraz z przewodnikiem prześledzili rozwój niezależnych inicjatyw społecznych oraz okoliczności wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły wybuchy strajków latem 1980 roku, które doprowadziły do powstania największej w latach powojennych siły społeczno – politycznej w Polsce. Zgłębiono sukces „Solidarności” i okres szesnastu miesięcy nieustannej konfrontacji z władzą zakończony dramatem stanu wojennego.
W dalszej części zajęć uczniowie zostali zapoznani ze zmianami zachodzącymi w Związku Radzieckim oraz na arenie międzynarodowej. Usłyszeli o strajkach w 1988 roku, które przyczyniły się do zainicjowania rozmów Okrągłego Stołu. Nie zabrakło informacji na temat wyborów czerwcowych oraz sejmu kontraktowego.
Wędrując w czasie uczestnicy tej ważnej lekcji historii mogli na podstawie multimedialnej ekspozycji stałej Centrum Dialogu „Przełomy” zidentyfikować miejsce i rolę Szczecina oraz jego przedstawicieli w kluczowych wydarzeniach kształtujących współczesne oblicze Polski.
ZSP w Wolinie
2 komentarzy
Anonim mówi:
maj 31, 2019
o godzinie 14:35
Bardzo źle wspominam panią od historii. BRRRRRRRRRRRR
Anonim mówi:
maj 30, 2019
o godzinie 15:37
Ciekawa inicjatywa