Na początku marca 1945 r. I Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. Stanisława Popławskiego i wojska radzieckie I Frontu Białoruskiego dowodzone przez Marszałka Gieorgija Żukowa dokonały szturmu na niemieckie oddziały m.in. na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych działań w dniu 5 marca 1945 r. zdobyte zostało Golczewo.
Walki w samym Golczewie nie trwały długo. Część domów płonęła od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lata 1946 r., stacjonując w pobliskich fortach w Sosnowicach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w maju-czerwcu 1945 r. Starsze pokolenie mieszkańców to głównie ludność przesiedlona m.in. z kresów wschodnich, byłego ZSRR i z centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty, tartak.
Współczesne Golczewo to małe, spokojne miasteczko z bogatą historią, sięgającą IX i X w. W naszej karcie historii ważna jest jeszcze jedna data tj. 5 marca 1945 r. – zdobycie Golczewa.
Wszystkich mieszkańców, którzy pragną oddać hołd poległym żołnierzom, jeńcom wojennym oraz wszystkim imiennym i bezimiennym pionierom Ziemi Golczewskiej zapraszamy na uroczystość z okazji 74. rocznicy zdobycia Golczewa. Obchody odbędą się na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Sosnowicach w dniu 6 marca br. o godz. 12:00.
Źródło inf.:
G. Harder, M. Klasik „Dziwnowski front 5.3.1945-4.5.1945”, 2011
UM w Golczewie
8 komentarzy
Anonim mówi:
mar 6, 2019
o godzinie 8:05
Społeczeństwo II Rzeczypospolitej można przyjąć, że struktura narodowościowa II Rzeczypospolitej w międzywojniu była następująca: Polacy stanowili ponad 68 proc. ogółu obywateli, Ukraińcy – ponad 15 proc., Żydzi – 8,5 proc. (Polska była pod względem ich liczby drugim po Stanach Zjednoczonych miejscem zamieszkania na świecie), Białorusini, a także „tutejsi” (czyli osoby bez wykształconej świadomości narodowej) – ponad 3 proc., Niemcy – ponad 2 proc. (jedyna mniejszość, której liczebność w porównaniu z początkiem lat dwudziestych znacznie się zmniejszyła z powodu wyjazdów do Niemiec). Mozaikę narodowościową uzupełniali Rosjanie, Litwini, Czesi, Romowie, nieliczni Słowacy i Karaimi, zbliżone językowo do Ukraińców grupy etniczne (Bojkowie, Łemkowie, Huculi), a także spolonizowani Ormianie i Tatarzy.
Anonim mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 17:24
https://www.youtube.com/watch?v=SDoBxJp-2kk
Anonim mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 11:16
Byliśmy następni na liście. My, czyli Słowianie. Tuż po dokonaniu Holokaustu Hitler zamierzał wymordować większość Polaków, a garstkę pozostałych przy życiu zamienić w niewolników.
Anonim mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 15:21
Podczas Holokaustu nie tylko Żydzi byli mordowani, nie wprowadzaj narracji narodu wybranego. Równolegle gazowali Polaków, Cyganów, Rosjan i inne narodowości.
Anonim mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 20:09
Polaków i Rosjan zginęło najwięcej w czasie II wojny sw. na froncie i obozach koncentracyjnych to był prawdziwy holocaust polskiego narodu. Inne narody owszem też poniosły straty ale nie w tak wielkeij skali jak Polski naród
Golczewiak mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 9:48
A ja z wielką pogardą oddaję hołd tym co zniszczyli to co było, a czego nie ma chodzi mi o tartak, linię PKP i wiele innych zniszczonych dóbr które służyły społeczeństwu.
Anonimka mówi:
mar 19, 2019
o godzinie 12:30
Dwa kościoły w Buku kilkanaście Dworków
I setki cmentarzy
Anonim mówi:
mar 5, 2019
o godzinie 9:18
Chwała bohaterom!!!