Zastanawialiście się kiedyś czym jest ornat? Od czego zależy dana barwa przybierana w trakcie mszy przez kapłana? Wszystkie kwestie z tym związane postanowił przybliżyć i wyjaśnić świetnie poruszający się w świecie mediów ksiądz Leszek Tokarzewski.
– Ornat jest to szata liturgiczna zakładana przez kapłana przystępującego do mszy świętej i czynności, które są z nią związane. Ornat symbolizuje obowiązki i godności kapłańskie. Symbolizuje ofiarę krzyżową Chrystusa, jak i ciężar służby Bożej spełnianej przez kapłana, jako sługi w winnicy Pańskiej. Ornat spoczywa na plecach, nawiązuje to do ciężaru, wydźwięku wyrażonego w słowach modlitwy odmawianej przy jego zakładaniu jako „słodkie jarzmo Pańskie” (por Mt 11,30) – mówi ks. Leszek Tokarzewski.
Ornat powstał ze zwykłego płaszcza, zwanego „paenula”, który używany był w podróży, w niepogodę, a zwłaszcza na widowiskach cyrkowych, gdzie lud był wystawiony na deszcz i wilgoć. W swojej historii posiadł bardzo różne kroje, dawniej jego głównym motywem zdobniczym był zwykły krzyż lub scena związana z życiem Jezusa czy też Najświętszej Maryi Panny i innych świętych. Dziś zdobiąc Ornat unika się wyszukanych ozdób i wzorów. Kolor ornatu ma ogromne znaczenie, zależy on od okresu liturgicznego lub danego dnia.
– Ogólnie wyróżnia się sześć barw ornatów: biały (czasem bardziej kremowego lub wpadający w żółty) używa się w mszach Okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego, w święta i wspomnienia Chrystusa Pana w uroczystości Wszystkich Świętych i św. Jana Chrzciciela, w święta św. Jana Ewangelisty, Katedry św. Piotra i Nawrócenia św. Pawła. Biały ornat jest również wykorzystywany w święta i wspomnienia Maryjne – często występuje on w wersji zwanej niebieską z licznymi zdobieniami w tym kolorze. Wykorzystywany jest również w mszach pogrzebowych dzieci, a także dorosłych jeżeli taka jest wola zmarłego. Czerwony używa się w niedzielę Męki Pańskiej, w Wielki Piątek, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w mszach o tematyce wiążącej się z Duchem Świętym (msza obrzędowa bierzmowania), w mszach w oficjach męczenników, apostołów oraz św. Marii Magdaleny, w mszach o Krzyżu Świętym, w Liturgii Męki Pańskiej, wyjątkowo również w mszach i obrzędach pogrzebowych za zmarłego papieża. Zielony używa się w tak zwanym okresie zwykłym w ciągu roku. Czarny używany jest rzadko, przeznaczony jest on głównie dla mszy pogrzebowych i w intencjach dotyczących zmarłych. Fioletowy używany jest w okresie pokuty i wielkiego postu, Adwentu, oraz podczas mszy za zmarłych. Różowy używany jest na niedziele Gaudete czyli trzecia Adwentu i Laetare czyli czwartą wielkiego postu. Różowy symbolizuje radość w okresie pokuty i Adwentu – tłumaczy ks. Leszek Tokarzewski dodając, że niezwykła kolekcja ornatów, którą w ostatnim czasie widać na jego zdjęciach pochodzi ze sklepu państwa P. H Jakóbczak. Ta rodzinna firma oferuje szeroki asortyment produktów niezbędnych do posługi kapłańskiej takich jak szaty, naczynia liturgiczne i elementy wyposażenia kościołów. Cieszę się, że mogłem ich odwiedzić podczas mojej ostatniej wizyty w Częstochowie.
W X wieku szaty liturgiczne zaczęto wyrabiać ze szlachetniejszych materiałów, zaczęto dokładniej je projektować, nadawać im odpowiednią wagę. Dziś najbardziej cenne są te które posiadają piękne ręcznie haftowane wzory, te które w cudowny niepowtarzalny sposób oddają ich symbolikę.
33 komentarzy
szatan mówi:
lut 27, 2019
o godzinie 20:54
jak na razie to są utrzymywani z naszych podatków
Pol mówi:
lut 24, 2019
o godzinie 13:08
Znowu o tym księdzu morze debata co trzeba zrobić aby kamien się rozwijał A nie zwijal sie
E.K. mówi:
lut 22, 2019
o godzinie 12:17
Noe chcesz to nie czytaj. Pomyśl że innych to interesuje. Bardziej to niz np. na Facebooku co Olka czy Paweł zrobił na kolację itp… Społeczeństwo robi się bardziej „zubożałe”
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 22:46
Do Zygmunt. Dobrze zrobili!
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 19:44
Celebryta z tego księdza.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 20:18
Ksiądz nie jest celebrytą, a jest celebransem!
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 19:21
Lepiej o nim czytać niż o lgbt.
Rozsądny mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 19:20
Coraz więcej tu księdza widać, chyba jest zapotrzebowanie na te posty skoro tu się pojawiają. Czy to dobrze czy to źle, któż to wie. Ważne że mamy wolny wybór i możemy czytać co chcemy. Nikt nas nie zmusza żeby czytać konkretne artykuły, więc nie rozumiem tych co się żalą że znów o księdzu tu piszą. Ja nie lubię kotów i jakoś nie pisze ze są one takie albo owakie, nie lubię więc nie czytam o nich a jak widać jest tu taki też wpis.
Jacek mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 19:10
Zróbcie w tym kraju porządek, potrzeba rozdziału kościoła od państwa. Jak to może być ze przedstawiciele, pracownicy obcego państwa robią co chcą u nas.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 19:48
Chrzest Mieszka I ma związek z początkami państwa polskiego.
Przyjęcie chrześcijaństwa pozwoliło młodziutkiemu państwu polskiemu wyjść z kryzysu połowy lat 60-tych X w. i przyłączyć się do zupełnie odmiennej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.
Przez wiele wieków Polska była najbardziej demokratycznym państwem na świecie, krajem o niezwykłej tolerancji, gdzie wszelkie mniejszości szukały i znajdowały schronienie, i gdzie mogły cieszyć się szeroką swobodą. Już w XI i XII w., a przede wszystkim w XIII i XIV w., ciągnęły do Polski tysiące Żydów aszkenazyjskich, znajdujących tu schronienie przed prześladowaniami w Zachodniej Europie.
Zygmunt mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:46
A może by tak napisać o tym co dziś sie stało, o tym jak obalili pomnik prałata Jankowskiego. Dzieje się źle w kraju i trzeba o tym pisać.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 20:01
Dla przykładu (ku przestrodze) winowajców posadzić na 5 lat!
Nie można się godzić z tym, aby niegodziwcy zrujnowali pomnik, który postawili księdzu solidarnościowcy z własnych składek.
Adam mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:21
Nie wiem co mam myśleć o tym księdzu, bo takich wcześniej nie znałem. Ale wiem że świat się zmienia więc i my się zmieniamy. Ksiądz też człowiek, więc też jest taki sam jak my. A to że chodzi ubrany inaczej nie czyni go ani gorszego ani lepszego. Można go nie lubieć, może nam się nie podobać to co robi i pisze ale należy mu się szacunek, tak samo jak każdemu z nas. Więc skończcie te konflikty, bo to nic nie daje a tylko napędza większą złość. Życzę wssytkim mniej nerwów i więcej wyrozumiałości.
A. mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:15
A ja tam lubię księdza, fajny on. Taki inni, taki obeznany we wszystkim.
dopgs mówi:
lut 27, 2019
o godzinie 20:52
może trzymał cie za jaja
Dobra duszyczka mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:12
A niech piszą co tu chcą, każdy powinien mieć wybór co chce czytać.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:12
Ciekawe kto płaci za te kiecki?
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:11
Ktoś to jeszcze czyta, ileż można? Jak chce popatrzeć na księdza i go posłuchać to idę do kościoła a nie na portal regionalny.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 17:53
Im więcej komentarzy tym bardziej to się nakręca i tym więcej o tym księdzu piszą
Tomasz mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 17:51
Po co pisać głupoty ,nie podoba się to nie czytam i tyle.Wielkie hallo robicie.Przecież te komentarze nie mają wpływu na to co tu jest publikowane.
Do przemyślenia dla kapłana mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 17:08
Cytat,,.Symbolizuje ofiarę krzyżową Chrystusa, jak i ciężar służby Bożej spełnianej przez kapłana, jako sługi w winnicy Pańskiej..” Sługa czyli dzisiejszy kapłan powinien znać słowa swojego Pana który mówi,,. „Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie” (Mt 11,28-30)
Jan mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 16:30
Czy wy czytacie ze zrozumieniem? Przeczytaj to jeszcze raz „Ornat spoczywa na plecach, nawiązuje to do ciężaru, wydźwięku wyrażonego w słowach modlitwy odmawianej przy jego zakładaniu jako „słodkie jarzmo Pańskie” (por Mt 11,30) – mówi ks. Leszek Tokarzewski.”
Wierny mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 15:55
Ja p……. Nie dość że te głupoty co niedzielę są publikowane to teraz wygląda na to że będą codziennie! Zróbmy portal katolicki. ?
Anonim mówi:
lut 22, 2019
o godzinie 15:03
A mnie to odpowiada. Przecież nie każdy musi czytać. Ksiądz ma rację.Warto docierać do ludzi różnymi drogami.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 15:51
Naprawdę już nie ma o czym pisać!
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 14:42
Kogo to obchodzi?!
wierzący. mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 13:55
Proszę mi wytłumaczyć gdzie i o jakim ornacie jest zmianka ew. Mateusza 11:30,bo ja nie widzę tego słowa,, ornat”
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 13:47
O proszę! ateiści już w natarciu, nic wspólnego z Kościołem nie mają, a pojawiają się tu by wypisywać brednie.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 13:43
Dziękujemy ks.Leszkowi Tokarzewskiemu za wyjaśnienia dotyczące ornatów.
Grażyna Skóra mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 13:33
A my z mężem zastanawialiśmy się skąd ksiądz ma takie szaty. Piękne te ornaty ksiądz ma, widać że to porządna robota a i dobrze że z polskiej firmy. Trzeba promować polski i rodzinny biznes.
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 18:50
wat z wszystkim co polskie
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 12:45
Ciekawe w jakich kolorach mieli ornaty kapłani oddający cześć Zeusowi?
Anonim mówi:
lut 21, 2019
o godzinie 12:12
holywood