Od 1 stycznia 2019 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy, usługi będą świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Na czym polega nieodpłatna pomoc prawna? Od stycznia 2019 roku zgodnie z przyjętą nowelizacją nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Na czym polega nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?
Poradnictwo obywatelskie będzie świadczone , które obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierza do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W razie potrzeby, sporządza się wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i wspomaga jego realizacje. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje między innymi porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. W zakres poradnictwa obywatelskiego może wchodzić również nieodpłatna mediacja.
6 komentarzy
korzystacz mówi:
sty 2, 2019
o godzinie 22:10
Naj najlepsza jest Pani Anna Rzecznik przyjmująca w Starostwie i bardzo skuteczna reszta do pomocy też się przyda
gość mówi:
sty 2, 2019
o godzinie 16:49
Z bezpłatnych porad prawnych w Starostwie korzystałem już w poprzednim roku i nie mieszajcie do tego polityki.
Anonim mówi:
sty 2, 2019
o godzinie 9:38
Państwo Prawa i Sprawiedliwości w dalszym ciągu prospołeczne. Przy Rzeczpospolitej Platformy Obywatelskiej, czy innego typu, choćby POKO, można byłoby o tym zapomnieć.
Danuta mówi:
sty 2, 2019
o godzinie 7:37
Bardzo popieram. Jest to idealne rozwiązanie dla osób które są w trudnych sytuacjach życiowych. Ja mam znaczny stopień niepełnosprawności. Bardzo potrzebuje takiej pomocy. Mieszkam w województwie kujawsko pomorskim, w miasteczku Strzelnie. Mam nadzieję że także będę miała możliwość korzystania z takich usług. To jest wspaniałe rozwiązanie dla wielu osób z różnymi problemami życiowym.
V mówi:
sty 1, 2019
o godzinie 20:55
Jestem za i popieram w 100%
Anonim mówi:
sty 1, 2019
o godzinie 18:25
Hahahaha!!!!!!