Zamiast zejść na plażę, prowizoryczne drewniane schody. Od ponad roku, dla mieszkańców gminy Wolin trwa walka, aby na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego, w Świętouściu, Wisełce czy Kołczewie powstało coś z prawdziwego zdarzenia.
Wszystko rozegrało się na początku ub. roku. Wtedy to zimowe sztormy dokonały spustoszenia na wybrzeżu, w tym także w Wisełce czy położonym nieopodal Kołczewie. W czerwcu zejście na plażę w Wisełce zostało rozebrane na polecenie władz parku. Kiedy gmina Wolin znalazła na remont zejścia ok. 30 tys. zł, to drewnianej konstrukcji już nie było.
W rozmowie z naszą redakcją dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego podejmujący ostateczną decyzję w sprawie zaznaczał, że jest otwarty na wszelkie rozmowy, ale na temat budowy nowego zejścia a nie remontu obiektu, który zagrażał zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Koszt budowy nowego zejścia mógłby wynieść nie dziesiątki a ponad 100 tys. złotych.
Po ponad roku, niewiele zmieniło się w kwestii rozwiązania problemu mieszkańców.
15 komentarzy
MM mówi:
sie 14, 2018
o godzinie 10:26
Sołtys Kołczewa p.Kamil walczy o zejście w chronionym terenie, ale mieszkańcom Kołczewa drogi we wsi zamyka bo mu samochody jeżdżąą pod jego blokiem. Hipokryta!
Anonim mówi:
sie 16, 2018
o godzinie 22:51
To nie pan Kamil zamknol a wspolnota bloku nr 7 sie odgrodzila i zrobiła patking a pan Kamil wspólnego nic. Tym akurat nie ma!
Anonim mówi:
sie 10, 2018
o godzinie 15:08
W tej sytuacji,proponuję zlikwidować WPN!
jo mówi:
sie 10, 2018
o godzinie 12:01
A ja widzę rozwiązanie, metalowy rusztowy podest i z niego niezwiązane na stałe z gruntem schody ażurowe z metalu, blachy ażurowej podparte na balach wbitych , wkopanych w grunt. Bezpieczne! Przed sztormami jesiennymi zejście demontowane. Jeden sprawny monter i spawacz – po kłopocie. Właścicielem zejścia , które może być szybko demontowane ma być gmina. Wilk syty(WPN) przyroda nienaruszona w 90 % i owca cała czyli budżet gminy. Dwa dni roboty to z materiałem niewielki koszt.
Powodzenia
MrnS mówi:
sie 10, 2018
o godzinie 7:57
Park zaproponował by gmina Wolin dołożyła się do remontu schodów. Gmina postanowiła przekazać na ten cel 100% opłaty klimantycznej zebranej w Wisełce. Wyszło, że w sezonie nocuje w Wisełce średnio około 150-200 osób. WPN podaje, że plaża w Wisełce odwiedzana jest średnio przez ponad 2000 osób dziennie. Wychodzi z tego, że do budżetu gminy trafia dużo mniejsza kwota niż być powinna. Właśnie taka kwota jak te schodki ze zdjęcia powyżej, czyli kpina.
Anonim mówi:
sie 13, 2018
o godzinie 18:22
To chyba skarbówka powinna się tym zainteresować :)
Historyk mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 20:07
Do roku 1945 byly pieniadze iplany na reformy w lasach,bylo 2 -3 razy wiecej sciezek turystycznych i oznaczen,lacznie z wiezami widokowymi,dzis w lubinie w lesie przejsc nie mozna-powalone drzewa,nie ma schronien przed burzami ,jakie sa np. w lasach europy zachodniej,nie ma pieniedzy na nic….
Anonim mówi:
sie 10, 2018
o godzinie 15:22
Gospodarka rabunkowa, czytaj kapitalistyczna, systematycznie wypompowała/wypomowywuje pieniądze z Polski…
gość mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 18:40
Konieczne jest wykonanie utwardzonego zejścia w Łukęcinie za Wielkim Błękitem od końca ul, Spacerowej.
Anonim mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 17:10
To jest teren parku narodowego, tam w ogóle nie powinno być zejścia.a jak już to dzikie…
Kama mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 12:49
Z tymi schodkami jest bardziej niebezpiecznie niż bez nich… sa ruchome, śliskie. Tylko czekać aż ktoś spadnie
Zubr Wolińskiego Parku mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 11:29
Chodźcie dookoła na zejście w Międzywodziu lub nawet w Międzyzdrojach. Przy okazji to też piękny spacer.
Anonim mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 10:56
Park nie ma materiału na budowę schodów bo całe drzewo na export
Wczasowicz mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 9:22
Podobna sytuacja jest w Międzywodziu. Zejście na plażę z głównej ulicy tj. Wojska Polskiego woła o pomstę do nieba . Wystajace gwozdzie i dzirawe dechy.
Foka Bałytku mówi:
sie 9, 2018
o godzinie 9:18
Strażnicy Parku wysłani przez Dyrektora Parku sami mówili wczasowiczom że to głupota i wpuszczali wszystkich jak leci. A w sobotę pofatygował się sam dyrektor aby uniemożliwić mieszkańcom i turystom zejście na plażę w Świętujściu i został bardzo brzydko potraktowany.
Moim zdaniem obecne zejście jest dla nas wystarczające.