Pierwszy dzień XXIV Festiwalu Słowian i Wikingów przyniósł wiele wrażeń. Podczas efektownej bitwy, w której udział wzięło kilkuset wojów, armia Jombsborga starła się z najeźdźcami. Bitwy, które rokrocznie odbywają się w Skansenie, są jednymi z najefektowniejszych na świecie!
Co dziś w programie?
10:00 – Turniej łuczniczy – plac strzelniczy.
10:00 – Bitwa o most – finał. Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę Silver Wolf.
10:30 – Weles, chtoniczny bóg Słowian – prelekcja dr. Michała Łuczyńskiego.
11:00 – Otwarcie świątyni – wniesienie stanic, rozniecenie ognia, ofiarowanie.
11:00 – Popkultura słowiańska – prelekcja dr Elżbiety Żukowskiej.
12:00 – „Borka i Sambor” – spotkanie z autorką komiksu dla dzieci i młodzieży Elżbietą Żukowską.
12:30 – „Wojna bogów. Plemiona” – spotkanie z autorem książki dla dzieci i młodzieży Łukaszem Radeckim.
12:00 – Słowiańska obrzędowość i magia ochronna – ofiara zakładzinowa i ofiara dla Domowika.
13:00 – 15:00 – Świątynia otwarta dla turystów.
13:30 – Warsztaty kaligraficzne prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.
13:30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boys.
14:00 – Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody.
15:00 – Hávamál – Pieśń Najwyższego – prelekcja dr. Łukasza Malinowskiego.
15:00 – Skandynawski obrzęd ofiarowania blodörn (tzw. krwawy orzeł) – ofiara z człowieka – inscenizacja.
16:00 – Bitwa Słowian i wikingów.
17:00 – Obrzęd przyjęcia wojownika do drużyny – inscenizacja.
17:00 – O skandynawizacji słowiańskich wątków wierzeniowych – prelekcja dr. Kamila Kajkowskiego.
17:30 – Konkurs na strój kobiecy.
18:00 – Strach i jego źródła w percepcji świata dawnych Słowian – prelekcja Natalii Zacharek.
18:00 – Obrzędy zaślubin (słowiańska swaćba oraz zaślubiny skandynawskie) – inscenizacja.
18:30 – Rozstrzygnięcie konkursu na jadło. Spośród wszystkich potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.
18:30 – Kruczy turniej przygotowany przez grupę Kruki (drużynowa walka wojów) – finał.
19:00 – Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone jest z turystów zwiedzających festiwal.
19:30 – Słowiański obrzęd ofiarowania – ofiara z człowieka na podstawie źródeł pisanych i archeologicznych – inscenizacja.
13 komentarzy
Anonim mówi:
sie 6, 2018
o godzinie 0:31
Pani Ewa ma doświadczenie, szerokie znajomości, jest dobrą organizatorką, etc.etc. Odeszła z Gminy, bo nie mogła patrzeć na palec wskazujący obecnego burmistrza. Pani Małgorzata raptem kilka miesięcy pracuje i już niektórzy widzą w niej burmistrza??? Wykonuje swoje obowiązki stosowne do stanowiska — burmistrz dał jej „stołek” i dlatego pojawiły się komentarze, gdyby nie to, to byłoby blado.
Anonim mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 16:10
Pani Wójcik to prawa ręka Jasiewicza, ktory zadluzył Wolin na ponad 20 mln zł. I co z tego mamy? Wielkie jajo. Tylko Grzybowska stanowi prawdziwą alternatywe i na nia bedziemy z rodzina glosowac.
Anonim mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 10:44
Ewa Marionetką wszyscy wiedzą kogo????? Obyście nie zachłysneli się tą waszą wspaniałą Ewą.
Andrzej mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 0:57
Co to znaczy Margonietka? Proszę mi wyjaśnić. Pani Wójcik ma swoją osobowość nie musi być nikogo Margonietką, może Pani Ewa jest Margonietką za kulisami ale czyją? Zostawiam ten temat do przemyślań.
Andrzej mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 22:39
Dziękujemy za festiwal. Odbył się pomimo braku Pani Ewy w Domu Kultury. Brawo dla Gieńka,poradził sobie bez fachowej obsady.
Raaf mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 22:36
Festiwal ze swoją historią , tradycją , klimatem . Jedną z głównych atrakcji jest oczywiście wielka bitwa , tak się składa że w dniu dzisiejszym na godzinę przed starciem widzowie zebrali się na palisadzie aby je obejrzeć , stali w słońcu często z dziećmi aż tu nagle na kilkanaście minut przed walką pojawiła się ochrona i usunęła widzów.Przez cały dzień na palisadzie przebywało dużo ludzi i nikomu to nie przeszkadzało .Trzeba było zamknąć palisadę od początku trwania festiwalu i wszystko byłoby w porządku a tak organizatorzy pokazali gdzie mają widzów , a tak mi się wydaje że to dla nich jest ta impreza gdzie zarówno stowarzyszenie , miasto jak i Słowianie oraz Wikingowie zarabiają spore pieniądze .
R. mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 21:45
A dlaczego usunęli? Może dlatego że ta palisada się nie nadaje żeby po niej chodzić, a co dopiero mówić o naporze wielu ludzi na tą konstrukcje. W piątek były tam roziweszone kartki – widziałem conajmniej dwie z prośbą o nie wchodzenie bo grozi zawaleniem. Więc albo ktoś kartki usunął – tutaj organizatora bym nie podejrzewał, albo ich Pan nie zauważył albo miał bezpieczeństwo swoje i innych gdzieś i je zignorowal. Bo przecież my jesteśmy najmadrzejsi jako naród i wiemy najlepiej…
Mariusz mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 17:16
Ja również odniosę się do tematu, i w pełni się zgadzam co do poprzedniego komentarza, a rzeczywiście jeśli tak uwielbiana Pani Ewa zostanie burmistrzem to będzie …katastrofa. Spójrzcie tylko jaką dobrą robote robi Pani Wójcik, mówię tu o wiedzy technicznej, merytorycznej a co najważniejsze ma świeże spojrzenie i pomysł na naszą gminę. Nie dajcie się zwieść ….
Anonim mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 17:06
Kim jest p. Wójcik?
Marek mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 20:41
Marionetką
E........g mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 0:50
Słabe to! Chyba nie wiesz człowieku o czym piszesz!
marionetka mówi:
sie 5, 2018
o godzinie 0:52
pozdrowienia panie Eugeniuszu
Ania mówi:
sie 4, 2018
o godzinie 12:03
Festiwal zorganizowany fachowo,Pan Andrzej Kaube który zorganizował pierwsze wydarzenia ukazujące napad wikingów na Wolin byłby dumny. Proszę więc nie pisać,że współtwórcą organizacji festiwalu była Pani Ewa Grzybowska. Pani Wójcik,życzymy pani wygranej w wyborach, bo jest Pani jedyną osobą na odpowiednim miejscu inni potrafią się tylko lansować kosztem innych. Dziękujemy, że możemy miło spędzać czas na festiwalu. Dziękujemy wszystkim grupom, którzy przybyli na festiwal,że możemy podziwiać ich walki,występy i degustować ich potrawy.