Gmina Kamień Pomorski przystępuje do realizacji modernizacji Parku Jana Pawła II. Burmistrz Stanisław Kuryłlo podpisał w ubiegłym tygodniu umowę na 85% dofinansowanie inwestycji w wysokości 2,1 mln złotych. Jednym z tematów, które szczególnie interesują mieszkańców Kamienia Pomorskiego jest wycinka drzew na terenie Parku w związku z przeprowadzanymi pracami.
– Na terenie całego Parku rośnie, zgodnie z dokumentacją dendrologiczną wykonaną przez Wiesławę Zyskę znajduje się 331 szt. różnych gatunków drzew. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie stanowiska archeologicznego na terenie parku można wyciąć 34 drzewa. Decyzja zapadła po dokonaniu szczegółowych oględzin każdego z drzew. Oprócz tego, w gmina złożyła wniosek do Starosty Kamieńskiego na wycinkę 15 szt. drzew i czeka na wydanie decyzji – tłumaczy Burmistrz Stanisław Kuryłło.
Łącznie gmina wytnie 49 drzew, o ile Starosta Kamieński wyrazi na to zgodę. Stanowi to ingerencję w 15% całego zadrzewienia parku. Po wycince nie pozostaną jednak puste place. W ramach rekompensaty, za usunięty starodrzew zostaną wykonane nasadzenia. Zgodnie z projektem, będzie to 41 nowych drzew i taką ilość zaakceptował Burmistrz Stanisław Kuryłło.
Choć w mediach mówi się o tym niewiele, to oprócz prac w parku im. Papieża Jana Pawła II, które mają na celu stworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej, we Wrzosowie zostanie zrealizowany szlak przyrodniczo – dydaktyczny Alei Kalinowej. Swoją nazwę zawdzięczać on będzie wiodącej kolekcji Kalin (ponad 90 gatunków i ich odmian) np. kalina japońska czy kalina Siebolda. Sama aleja we Wrzosowie, jest również ekranem akustycznym i przeciwwiatrowym powstającego osiedla domów. Poza tym spełnia swego rodzaju funkcje ornitologiczne, na trasie przelotów ptaków zimujących w Europie Zachodniej. Proces tworzenia centrum ochrony różnorodności biologicznej, w obrębie istniejącego już i będącego w realizacji szlaku przyrodniczo-dydaktycznego (Aleja Kalinowa), zlokalizowanego na odcinku Wrzosowo-Dziwnówek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 107, odbywa się niezależnie od projektu tworzenia Parku.
Realizacja będzie polegała na: uporządkowaniu terenu, usunięciu zachwaszczenia, samo siei i karp usuniętych drzew, uzupełnienia ziemi urodzajnej, wykonaniu nasadzeń drzew i krzewów, zamontowaniu trwałych palików w celu prawidłowego wzrostu drzew i roślin, zakupu i montażu osłon ochronnych dla drzew uniemożliwiającymi ich niszczenie przez zwierzęta. Przy pracach związanych z utworzeniem Alei Kalinowej nie przewiduje się wykonywania robót budowlanych. Łączna powierzchnia Alei Kalinowej to 1.713,60 m2, teren który zostanie uporządkowany to ok 300 m. Będzie tez posadzonych 150 szt. drzew i krzewów pojedynczych oraz 500 m2 obsad powierzchniowych i 160 szt. Bylin. Szacunkowy koszt wykonania prac opiewa na kwotę 100 tys. zł.
31 komentarzy
elka mówi:
lip 21, 2018
o godzinie 14:34
Betony tlenu nie dają zakaz wycinki
Jurek mówi:
lip 18, 2018
o godzinie 15:11
Trochę świeżości w parku nikomu nie zaszkodzi. Byle nie topole!!!!
Lipa mówi:
lip 18, 2018
o godzinie 9:09
Przykładem bezmózgowia ludzi zajmujących się w Kamieniu zielenią jest uzupełnienie na zamkniętej wyrwanych drzewek OK-ej super,tylko niech mi ktoś powie dlaczego zostały te dwa połamane z odrostami,które w nijaki sposób nie pasują do pozostałych.
wioletta mówi:
lip 17, 2018
o godzinie 22:16
Panie Burmistrzu. Po przeczytaniu dokumentow dotyczacych rewitalizacji doszlam do wniosku ze wycinka drzew jest tylko pana kaprysem a nie interesen spolecznym.Postanowil pan zrobic nowe nasadzenia, czego warunkiem koniecznym jest usuniecie kilkudziesieciu starych drzew, ktore nie przepuszczalyby slonca do nowych nasadzen. Mydli pan oczy ludziom i wprowadza w błąd.Wytniemy stare , chore drzewa a w zamian posadzimy nowe. Z dokumentu wynika ze jest odwrotnie. Chce posadzic nowe wiec musze wyciac stare. Uwazam to za skandal . Ludzie maja prawo znac prawde. Kiedy juz wszystko pan pozalatwial, to teraz pan to naglasnia.Zeby juz nic nie mogl zrobic. Mam nadzieje ze ta wycinka nie zostanie panu wybaczona zwlaszcza przez starszych i zwiazanych tym miastem od urodzenia mieszkancow.
Donald T.-tak to ja. mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 22:22
Przykładem jak dba się o nowe nasadzenia jest droga na Golczewo.Tam było posadzonych 1000drzew?Ile zostało?-może 100?
Anonim mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 21:32
Zakaz wycinki!!!!!
gość mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 21:02
Sama nazwa „Żalnik” skłania di szacunku dla tego wzgórza, więc ostrożnie z tą wycinką.
PGK może zająć się wycinaniem niektórych drzew na cmentarzu. Szczególnie na kwaterze A. Spadające gałęzie, kora itp. stanowią zagrożenie i utrudniają utrzymanie w czystości nagrobków.
tubylec mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 20:43
Naprzeciwko PGK jest przykład jak się dba o nowe nasadzenia.Część połamana,reszta rośnie pochyło,nie ma kto tego wyprostować,za kilka lat będzie za późno
Anonim mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 12:35
Prosze isc i zobaczyc za przejazdem kolejowym naprzeciw pgk jak wygladaja nowe nasadzenia. Rzad drzewek. Z czego czesc calkowicie uschła.W innych miejscach Kamienia wandale polamali nowe drzewka i stercza kikuty. Oczywiscie nie ma kto tego uprzatnac. Tak beda wygladaly nowe nasadzenia w parku. No chyba ze monitoring na koszt podatnikow zamontujecie. Chociaz to co bedzie pozniej to już zmarteienie nastepnego burmistrza…..no cóż
anonim mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 12:29
Ktore chore to chore, ale 50. Prosze glupot nie pisać.
dobre sobie mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 10:47
A gdzie wy wszyscy byliście gdy redaktor WT ciął drzewa w Śniatowie? tam nie było żyjątek i wszystkie były spróchniałe? HAHAHA
Anonim mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 13:13
Przez Park na Solskiego spacerowałem dziesiątki razy. Przez Śniatowo ani razu.
Alicja mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 7:28
Co mocniejszy wiatr to jakieś drzewo pada, więc na pewno zdrowe nie są, już dawno powinno się pousuwać te starocie, zanim dojdzie do nieszczęścia
Gość mówi:
lip 16, 2018
o godzinie 0:13
LUDZIE! Jeżeli dendrolog opiniuje, że drzewa stanowią zagrożenie, np. z powodu spróchnienia pnia i dużego ryzyka niekontrolowanego złamania drzewa, to jakie znaczenie ma sentyment z powodu starości drzewa. Jest ono niebezpieczne, więc należy je bezwzględnie wyciąć. Człowiek jest najważniejszy! Ma on się w parku czuć bezpiecznie! Przypominam, że miały miejsce w Polsce już dramatyczne dla człowieka zdarzenia związane z nagłym złamaniem się drzewa.
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 20:19
Nie bardzo rozumiem wycinki starostwa. Wszędzie szczycą się starymi nasadzeniami a my niszczymy. I po co? Dla mostka i sadzawki. Wyleczenia komarów. I to wszystko na grobach Wzgórza Żalnik.
gość mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 20:11
Wykonajcie porządne alejki i ustawcie ławki, ale od drzew wara !
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 18:45
Zapuszczony plac zamieniają w park super
RAFAL mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 17:13
Powstanie ten mostek w ciągu alejki nad ul Solskiego czy nie?
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 16:51
Zakaz wycinki drzew!!!!!
Ferdek mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 13:27
Widząc jak ta władza odświeżyła drzewostan na ul. Mieszka I, to przewiduję, że zamiast starych buków, jesionów, grabów i dębów będziemy mieli 41 okropnych, szkaradnych, ale za to szybko rosnących topól.
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 13:15
100.000 na aleje prywatna we Wrzosowie a nie ma wody w kranach!?
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 13:02
Nasadza się małe cienkie drzewka, z których bez pielęgnacji połowa nie przeżyje. Wycina się dorodne kilkudziesięcioletnie. 1 wycięte drzewo daje obecnie więcej tlenu, cienia niż 20 nowych nasadzonych drzewek.
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 12:46
Tam nie ma chorych drzew. Ta wycinka to chore widzimise burmistrza.Te stare drzewa przeszkadzaja w tych nowych nasadzeniach. No przeciez maja byc piekne nowe roslinki.Tylko komu to potrzebne. 85% dofinsnsowania. A reszta skad? Z kasy gminy? Czyzby powiekszanie dlugu? Gratulacje
Bogusław mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 11:59
Panie Burmistrzu, my mieszkańcy nie potrzebujemy nowych nasadzeń, cały urok tego parku to stary drzewostan, nie potrzebna jest tak duża ingerencja w przyrodę. Moze Pan realizowac swoj plan , ale drzewa prosze zostawic w spokoju. Prosze sie nie tłumaczyc tym artykułem przed mieszkańcami. Bo nic nie tłumaczy okrucienswa wobec przyrody. Nie powinien Pan dla paru krzaczkow czy nowych drzewek pozbawiac domu ptaków i innych organizmów zywych. Prosze pamiętać że nie zyje Pan na tym świecie sam i ze człowiek nie jest najważniejszy
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 14:16
Boguś wypowiadaj się za siebie, bo My mieszkańcy czekamy na nowy, piękny park. Poprzednia władza z 10 mln. kredytu by na to wzięła co będzie zrobione.
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 19:39
Popieram wpis Pana Bogusława.Uważam, że największym szkodnikiem w przyrodzie jest człowiek.Zastanawiam się też, czy zagłosuję na Pana Burmistrza w przyszłych wyborach!?
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 21:30
jak jesteś za zadłużaniem naszej gminy to nie głosuj.
Anonim mówi:
lip 17, 2018
o godzinie 19:20
Nie jestem za zadłużaniem gminy ale też, nie jestem za bezmyślną wycinką drzew.Teraz jest niestety taka” moda”.Jak tu ktoś trafnie określił, nasze miasto zamienia się w betoniarnię.
Stop wycinaniu drzew!!!!! mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 11:47
Choroba umysłu ciekawe komu potrzebne drzewo do kominka!!!tylko wycinacie!! Najlepiej zróbcie z Kamionki betoniarnie!!!!bo już mało brakuje!!
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 11:13
Wyciąć powinno się wszystkie drzewa w tym parku pod warunkiem że są chore.
Anonim mówi:
lip 15, 2018
o godzinie 10:54
O aleję we Wrzosowie to się nie ma co martwić, koszt jej jest ogromny, a co najważniejsze nic nie wycięto tylko pasjonat zadziałał, pięknie. Posadził cudne drzewa. Wizytówka aż miło.