Latem wielu przedsiębiorców decyduje się rozwijać swoje firmy tworząc dodatkowe punkty usługowo-handlowe nakierowane na obsługę turystów. Na Wybrzeżu, Mazurach czy w górach walka o klienta bywa zacięta, a przedsiębiorcy prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych towarów i usług. Warto jednak pamiętać, że przepisem na sukces może być wprowadzenie płatności bezgotówkowych – nawet w mobilnych punktach sprzedaży, barach szybkiej obsługi, budkach z lodami czy na straganach.
Turyści oczekują, że na wakacjach będą mogli płacić kartą równie łatwo co w swoim miejscu zamieszkania. Rozwiązanie to jest wygodne, szybkie i bezpieczne.
Turyści często nie są przygotowani na to, że sprzedawca może nie przyjmować płatności kartą i często praktycznie nie noszą przy sobie monet i banknotów. Dla sklepów przyjmujących wyłącznie gotówkę taki klient jest klientem straconym: jeżeli opuści punkt sprzedaży przed dokonaniem zakupu, raczej już do niego nie wróci. Dlatego w miejscowościach wypoczynkowych i turystycznych obsługa płatności bezgotówkowych jest już – a przynajmniej powinna być – standardem. Transakcje bezgotówkowe przynoszą sprzedawcom dodatkowy zysk, gdyż mniejsze jest ryzyko, że turysta zrezygnuje z transakcji, a zakupy nie są ograniczane przez ilość drobnych, które ma w kieszeni. Trafiają się też osoby, które wręcz traktują brak możliwości płacenia kartą jako sygnał, że nie są w tym miejscu mile widziane. Dlatego warto wyjść im naprzeciw i wprowadzić obsługę płatności bezgotówkowych korzystając z Programu Polska Bezgotówkowa – tłumaczy dr Mieczysław Groszek, Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa
Terminal płatniczy umożliwia realizację nie tylko płatności kartą, ale też dodatkowych usług, takich jak płatności przy użyciu telefonu, doładowanie telefonu, czy usługa cashback. To rozwiązanie jest też atrakcyjne dla obcokrajowców, umożliwiając im robienie zakupów bez szukania kantoru czy bankomatu. Płatności bezgotówkowe pozwalają przedsiębiorcy zaoszczędzić czas, który musiałby przeznaczyć na obrót gotówką i jej zabezpieczenie, podnosi to też jego bezpieczeństwo ograniczając ilość pieniędzy, które ma w kasie.
Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych i posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.
W ramach Programu wydanych zostało już ponad 45 tys. terminali w ponad 5.500 miast i miasteczek we wszystkich województwach. Po terminale sięgają przedsiębiorcy z bardzo różnych branż. Dominują sklepy spożywcze, ale już na drugim miejscu znajdują się salony piękności i punkty gastronomiczne.
Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.