Jeszcze do niedawna były tu tylko trzciny, a dziś dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego, kolejna z wysp użytkowanych przez Stowarzyszenie Słowian i Wikingów zmienia się nie do poznania. Za ponad 3,5 mln złotych, na wyspie Ostrów powstaną kolejne chaty oraz infrastruktura, która pozwoli na rozszerzenie działalności Stowarzyszenia i umożliwi całoroczne przyjmowanie turystów.

Podstawową naszą bolączką była sezonowość. Dobudowanie nowych obiektów sprawi, że rozszerzymy swoją działalność na okres całoroczny. Będziemy mogli przeprowadzać warsztaty dla szkół w okresie zimowym. Pozwoli to także na całoroczne zatrudnienie większej ilość pracowników. W minionym roku przeprowadziliśmy 10 tys. warsztatów dla młodzieży szkolnej – poinformował Wojciech Celiński.

Projekt rozbudowy obejmuje powstanie 11 obiektów oraz infrastruktury towarzyszącej. Będzie to budynek wystawienniczo-edukacyjny wraz z wiatą o powierzchni zabudowy 600m2, a także m.in. chata zielarzy i medyków, chata snycerza i tokarza, warsztat introligatorski oraz warsztat produkcji łuków. Inwestycje mają pochłonąć łącznie ponad 3,5 mln złotych.

Wioska Wikingów w Wolinie łączy funkcję skansenu z funkcją edukacyjną. Odwiedzający atrakcję turyści mogą wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła, posłuchać muzyki historycznej czy spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. To w Centrum odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów, na który przybywa ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata.