Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.
„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
- w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
- lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w następującej lokalizacji: Kamień Pomorski – 23 marca 2018 przy Przychodni Zdrowia, ul. Kopernika 26
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.
7 komentarzy
korina mówi:
mar 4, 2018
o godzinie 19:02
W Szwajcarii już zakazali mammografii, bo jest szkodliwa, ściskanie, napromieniowanie, malutkich guzków, a potem niepotrzebna biopsja powoduje ich uaktywnienie, a być może nie uaktywniłyby się nigdy.
Anonim mówi:
lut 24, 2018
o godzinie 16:49
Dawki promieniowania są na tyle małe, a odstępy między badaniami na tyle duże, że jest to ryzyko minimalne i akceptowalne przy uwzględnieniu korzyści, jakie niesie ze sobą to badanie. Pojedyncza mammografia to mniej więcej tyle promieniowania, ile otrzymujemy lecąc samolotem z Europy do Ameryki.
hala mówi:
lut 24, 2018
o godzinie 9:57
A kiedy w Dziwnowie?
gość mówi:
lut 24, 2018
o godzinie 9:17
Co wy pierdzielicie masakra pójdzie jedna z drugą jak będzie po fakcie a wtedy będą żale,ale do kogo? do siebie wtedy
dr Anna mówi:
lut 24, 2018
o godzinie 2:03
Na szczęście zdarzają się uczciwi lekarze, którzy odradzają ten typ badania!!!
Własnie do takiej lekarki trafiłam, ale nie podam jej nazwiska z obawy, że zostanie pozbawiona prawa wykonywania zawodu!
Droga Redakcjo!
tym ogłoszeniem zachęcającym do poddania się temu niebezpiecznemu badaniu narażasz wiele kobiet!!!
Taki zarobek nie przyniesie szczęścia…
Anonim mówi:
lut 23, 2018
o godzinie 21:51
Mammografia wywoluje raka poprzez ogromna dawke promieniowania w trakcie przeswietlania.
Anonim mówi:
lut 24, 2018
o godzinie 16:44
No to żyj tak dalej w nieświadomości…