Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz ogłosił na swoim profilu na Facebooku, kto zajmie się budową tunelu. GDDKiA studzi zapał i prostuje, że z wyborem wykonawcy należy poczekać do rozstrzygnięć sądowych. Leżące na wyspie Uznam miasto w końcu ma mieć stałe połączenie z resztą kraju – powinno to nastąpić do końca 2021 roku. Ale jest problem z wyłonieniem wykonawcy.
W styczniu 2017 roku miasto ogłosiło, że rząd zgodził się na finansowanie ze środków unijnych budowy tunelu pod Świną, łączącego wyspy Wolin i Uznam. Już wtedy było wiadomo, że najbliższe lata będą bardzo pracowite, a samorząd stawi czoła nowym wyzwaniom. Inwestycja szacowana na ok. 900 mln zł, to niecodzienna sprawa dla gmin, których liczba mieszkańców to zaledwie 40 tys. Rok 2017 był zdecydowanie dobrym czasem dla spraw związanych z tunelem. W połowie roku prezydent miasta podpisał umowę – z dyrektorem Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Przemysławem Gorgolem – o dofinansowanie w 85 proc. budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz drugą – z zastępcą dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Łukaszem Lendnerem – na inwestorstwo zastępcze przy realizacji inwestycji. W listopadzie natomiast komisja przetargowa dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu.
Zła passa
Choć rok 2017 był pełen wydarzeń przybliżających miasto i jego mieszkańców do budowy upragnionego tunelu, coś zaczęło sie psuć. W grudniu 2017 roku okazało się, że przedstawiciele trzech firm biorących udział w przetargu postanowili skorzystać z możliwości złożenia odwołań od decyzji komisji. Dwa odwołania (jedno zbiorowe) trafiły do Krajowej Izby Odwoławczej.
– W postępowaniu na realizację tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin została wybrana jako najkorzystniejsza oferta konsorcjum Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A – informował Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA. – Na niniejszy wybór wykonawcy zostały wniesione odwołania przez konsorcjum firmy PORR (lider) oraz konsorcjum Toto S.p.A Costruzioni Generali (lider). Na rozprawie Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznała oba odwołania. Rozstrzygnięcie KIO powoduje konieczność ponownego przeanalizowania przez Komisję Przetargową ofert złożonych w postępowaniu. Powyższe czynności zostaną przeprowadzone po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Przewidywany termin ich zakończenia to początek 2018 roku.
Wyrok KIO z uzasadnieniem trafił do GDDKiA na początku ubiegłego tygodnia. Teraz treść uzasadnienia jest dokładnie analizowana. Komisja przetargowa, wyłaniając ponownie wykonawcę tunelu musi uwzględnić wszystkie uwagi uzasadnienia wyroku.
Spór o kasę
Zanim jednak dojdzie do ponownego wyboru, konieczne jest opłacenie kosztów rozprawy. W wyroku do tego wyznaczono miasto Świnoujście, jako inwestora. Jak tłumaczy nam Magdalena Grabarczyk, rzecznik KIO, zasady obowiązujące przy rozstrzyganiu odwołań są analogiczne, jak w przypadku działań sądów administracyjnych. Przegrany ponosi wszelkie koszty. W tym wypadku to Świnoujście. Istnieje jednak możliwość poniesienia kosztów przez inwestora zastępczego, jeśli takie ustalenia zostały poczynione w zawartej między nimi umowie. Miasto w oficjalnym stanowisku wyraziło sprzeciw wobec regulowania należności.
– Postępowanie przetargowe prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a nie urząd miasta. Przed KIO interesy zamawiającego reprezentowała kancelaria prawna wskazana przez GDDKiA oraz przedstawiciele tej instytucji – czytamy w odpowiedzi Urzędu Miasta Świnoujście. – W tej chwili miasto oczekuje stanowiska GDDKiA co do dalszego sposobu postępowania w celu ostatecznego wyłonienia wykonawcy robót.
Sprawa nie jest jednak tak jasna, bo inwestor zastępczy również płacić nie zamierza.
– GDDKiA prowadzi z należytą starannością jako inwestor zastępczy postępowanie przetargowe na realizację tunelu w Świnoujściu. – mówi Mateusz Grzeszczuk. – W komisji przetargowej zasiadają przedstawiciele miasta Świnoujście. Program Funkcjonalno Użytkowy został przygotowany przez miasto Świnoujście, wszystkie dokumenty przetargowe były uzgadniane z miastem Świnoujście. Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest środkiem prawnym przysługującym oferentom w postępowaniu przetargowym. W przypadku uznania odwołania koszty postępowania ponosi inwestor. Również zgodnie z umową o zastępstwo inwestycyjne inwestor (miasto Świnoujście) pokrywa koszty związane z wnoszonymi środkami ochrony prawnej, jak i również koszty postępowań sądowych.
GDDKiA dodaje, że błędy przetargowe w znacznej mierze związane były z działaniem inwestora.
– W odwołaniach złożonych do KIO, jak i również na samej rozprawie nie było uwag dotyczących prowadzonej przez GDDKiA procedury przetargowej – wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk. – Cała dyskusja dotyczyła kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez miasto Świnoujście. GDDKiA prowadzi postępowanie przetargowe jako pełnomocnik miasta. Przed KIO interesy zamawiającego reprezentowała wskazana przez GDDKiA i zaakceptowana przez miasto kancelaria prawna, przedstawiciele GDDKiA, jak również przedstawiciele miasta.
źródło:
Joanna Maraszek
GS24
16 komentarzy
gosc mówi:
sty 29, 2018
o godzinie 22:43
juz w latach 60-tych mowiono ze najlepszym rozwiazaniem jest most ktory mialby podnoszone dwa przesla przy przejsciu wiekszych statkow a pamietajmy ze wtedy do Szczecina ;szlo; duzo wiecej statkow niz obecnie . Taniej i to poza tym lepsze rozwiazanie
Oczy szeroko zamknięte mówi:
sty 29, 2018
o godzinie 22:23
Tego nie da się wybudować w tej technologii. Proszę pilnie obejrzeć sobie program na YT pt. „Świński tunel pod Świną” z Panem Sulimą, który twierdzi, że można wykonać ten tunel taniej, bezpieczniej i rękoma Polskich firm – w tym z Pomorza. Nikt na świecie w takich warunkach glebowych (geologicznych) nie wykonał tunelu met. drążoną ! W Ś-ciu jeśli już to met. zatapialną . Jest to potencjalne nadużycie na niesłychaną skalę. Prokurator i NIK to być może za mało na tę inwestycję. Cała sprawa zakrawa niestety na kontynuację cytatu „Państwo Polskie istnieje teoretycznie” :(
gosc mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 20:17
a pieniadze od unii !!!! ale wczesniej niech sie unia :buja” i nie wtraca gdy my „olewamy” prawo unijne toz to jest dopiero ku……..two
Franz mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 14:45
Gdyby nie ta cholerna wojna w 1939 roku ,Tunel bylby juz dawno gotowy,Niemcy bowiem zaczynali w Lato 1939 ruku ta budowe juz !….Podobny Problem w Rostock jest juz od 15 lat rozwiazany.Tunel jest…
Weredyk mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 1:27
Budowa tunelu, to kolejna kryminalna historia. Posłuchajcie sobie tego, to się wam włos na głowie zjeży.
https://www.youtube.com/watch?v=Nvku4XM9v6Y
Anonim mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 9:48
warto obejrzeć
Oczy szeroko zamknięte mówi:
sty 29, 2018
o godzinie 22:24
To każdy powinien obejrzeć ze zrozumieniem :)
widz mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 0:04
To widać kończy się nieuchronnie era KACZORA !!Bród-iński i niesmak z ich obietnic pozostanie.
Mieszkańcy Świnoujścia i pozostałej Polski GŁOSUJCIE NA PIS – siorów !!! to będziecie się przeprawiać klaurem przez rzekę !!!
Anonim mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 7:47
Nie martw sie Powskopeselowskikomoszku
Anonim mówi:
sty 27, 2018
o godzinie 21:51
Zbliżają się wybory, i znowu obiecają, i znowu inaczej myślący zagłosują!!!! I to jest zagadka — dlaczego wierzy się w obiecanki???? Ja, osobiście uwierzę, jak będę mógł /chociaż rowerem/ przejechać się po przecięciu wstęgi. Bo, zacząć budowę, to nie znaczy, że się ją skończy. Takich „kwiatków” po komunie jeszcze trochę zostało do…. wyburzenia. Obecnie, tak jakoś jakby wracało, to co kiedyś było????
t mówi:
sty 27, 2018
o godzinie 21:39
rzeczka że kamieniem można przerzucić , atu taki problem, w czym/?
Tunelowy mówi:
sty 27, 2018
o godzinie 17:14
Tunel ? ha,ha,ha ,nigdy go nie było i nie będzie.Kolejna porażka wizerunkowa tego skompromitowanego aferami rządu. Co by tu jeszcze można było spieprzyć Dobra Zmiano?
Anonim mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 7:45
A co spieprzyli i jakie byly afery ?
Anonim mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 9:29
Zmień program z TVPInfo to sie dowiesz ile kasy jest topione dla pislamskiego kolesiostwa w spółkach państwowych ,na dotacje dla Ojczulka Dyrektora ,rozbite limuzyny ,nowe samoloty dla Vipów,przepijane i przepalane zasiłki typu 500+, miliardy idą na dotacje do nierentownych kopalń itd w nieskończoność ,szkoda słów.
Anonim mówi:
sty 27, 2018
o godzinie 15:12
Ktoś blokuje bo ma w tym interes. Powinno się wyłonić te osoby personalnie i dać pod osąd opinii publicznej.
ABW zaproście.
Anonim mówi:
sty 28, 2018
o godzinie 13:18
przeciez to prywatne firmy, konsorcja skladaja odwolania i zazalenia bo chca zarobic, kosztem czasu mieszkancow.