Sejm przyjął poprawki do Kodeksu Wyborczego umożliwiający one m.in. głosowanie korespondencyjne, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w dużych miejscowościach.
Jedna z przyjętych poprawek przewiduje umożliwieniem głosowania korespondencyjne osobom niepełnosprawnym. Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta pierwotnie przez Sejm znosiła taką możliwość.
Posłowie poparli też poprawki, które mają zwiększyć rolę Państwowej Komisji Wyborczej w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgłosił je w czasie prac w Senacie Marek Pęk (PiS); argumentował, że poprawki mają wyjść naprzeciw uwagom PKW.
W noweli uchwalonej przez Sejm zapisano, że kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa KBW ma przedstawiać PKW minister spraw wewnętrznych. Przewodniczący PKW zwracał w Senacie uwagę, że można sobie wyobrazić sytuację, że w przypadku, gdy PKW nie poprze żadnej z kandydatur przedstawionych przez szefa MSWiA, minister odczeka przewidziany nowelą termin – w przypadku szefa KBW 30 dni, a komisarzy 60 dni – i sam powoła przedstawionych kandydatów.
Nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
Nowela wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten „nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”.
Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie już możliwe jednoczesne startowanie do dwóch organów jednocześnie tj. rady powiatu oraz na stanowisko burmistrza.
Nowela wprowadza także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. W gminie do 5 tys. mieszkańców z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić co najmniej 100 osób. Teraz nowelizacja zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.
4 komentarzy
Anonim mówi:
sty 15, 2018
o godzinie 18:50
Uwielbiam te wasze wojenki :)
Gość mówi:
sty 12, 2018
o godzinie 15:21
no i d..a Podpadniety gdzie bedziesz startował.??
Musisz teraz wsłuchac sie w głos Przyjaciela ale czy gminy?.
Gość mówi:
sty 12, 2018
o godzinie 21:17
NIEOPODATKOWANY borówkarzu i tak nie masz najmniejszych szans, gdybyś nawet każdemu mieszkańcowi gminy Międzyzdroje dał kilogram BEZPODATKOWEJ borówki amerykańskiej.
Zresztą teraz czekasz na kolejną pajdę, znacznie wyższą, za swój niewyparzony jęzor i musisz biedaku modlić się aby szpaki nie zżarły ci tej borówki, bo z czego biedaku zapłacisz tą pajdę ?
Anonim mówi:
sty 13, 2018
o godzinie 10:52
No tak podpadniety nie słuchał „Przyjaciela „nie koniecznie gminy”patrona skazanych.i co teraz?????.