Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą kwotę świadczenia 500 plus do 800 złotych. Zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. Podpisanie ustawy przez prezydenta odbyło się na pikniku rodzinnym w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

– Potrzebujemy bardzo rozwoju Rzeczypospolitej, potrzebujemy rozwoju społecznego, potrzebujemy rozwoju demograficznego. Tym największym oparciem dla rozwoju w przyszłości jest rodzina – stwierdził Andrzej Duda. Akcentował, że jego obóz polityczny wie, że „rodzina wymaga szczególnego pietyzmu, szczególnego wsparcia ze strony państwa i na to wsparcie zasługuje”.

 Duda zwrócił uwagę, że podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł oznacza wzrost wydatków państwa o 24 mld rocznie.

– Ale to są wydatki, które ja nazywam inwestycyjnymi. To jest inwestycja. To są być może najlepiej zainwestowane w ogóle pieniądze. Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, w społeczeństwo, w rodzinę, w dzieci – powiedział prezydent.

– Jeżeli do tej pory było to 500 zł, a teraz jest 800 zł, to jest to ponad 60 proc. wzrostu świadczenia – podkreślał prezydent. Chyba jest jasne dla wszystkich, że w znakomity sposób wielokrotnie pokrywa to wszelkie wzrosty inflacyjne, jakie w międzyczasie miały miejsce – ocenił.