Przez dziesiątki lat znajdował się w specjalistycznym basenie na terenie Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wrak wczesnośredniowiecznej łodzi słowiańskiej pochodzącej z Kamienia Pomorskiego, został dziś (15.12) odebrany przez Dyrektora MHZK, a po specjalistycznej konserwacji zostanie wyeksponowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Wrak wczesnośredniowiecznej słowiańskiej łodzi klepkowej został odkryty 25 lipca 1984 roku podczas usypywania wałów przeciwpowodziowych na północnym brzegu Zatoki Karpinki. O odkryciu poinformowany został dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, prof. Władysław Filipowiaka. Prace archeologiczne rozpoczęły się 16 sierpnia i trwały dwa tygodnie.

Po wyeksploatowaniu i zadokumentowaniu zabytku został on przewieziony do Szczecina. Od tamtego czasu, aż do dzisiaj znajdował się w specjalnym basenie przed Muzeum Narodowym w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Po wielu latach starań, udało się pozyskać środki finansowe na jego konserwację z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków z siedzibą w Warszawie.

Wrak słowiańskiej łodzi datowany jest na XII wiek. Prawdopodobnie był statkiem handlowym. Jest to fragment łodzi o długości 4,15 metra, niestety w trakcie prac zimnych został on w znacznym stopniu zniszczony przez koparkę, a jego pierwotna długość wynosiła ponad 12 metrów. Wrak statku zalegał na głębokości 120 cm.

Rekonstrukcji jednostki podejmowali się różni pasjonaci. Jednym z nich jest Jarosław „Jerry” Bogusławski kapitan „Orła Jumne”, rekonstruktor, który złożył w całość wrak XIX-wiecznego szkunera odkrytego na linii brzegowej Morza Bałtyckiego, a obecnie znajdującego się na kamieńskiej Marinie.

W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować o pomoc i wsparcie w konserwacji wraku: dyrektorowi Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków panu dr Michałowi Laszczkowskiemu, Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie panu Tomaszowi Wolenderowi, panu Lechowi Karwowskiemu – dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie, pani Paulinie Kubackiej -starszemu inspektorowi ds. archeologicznych, pani Annie Borowiec – konserwatorowi zabytków z Muzeum Narodowego w Szczecinie – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.