Blisko 1500 harcerzy ZHP wzięło udział w obchodach rocznicowych na wzgórzach Monte Cassino oraz w czuwaniu przy grobach Polaków, poległych podczas zdobywania klasztoru.

W piątek 10 maja 2019r. wyruszyła z Międzyzdrojów reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego składająca się z harcerek i harcerzy z Międzyzdrojów, Wolina, Świnoujścia i Szczecinka na Harcerską Wyprawę Pamięci w 75. rocznicę Bitwy o Monte Cassino. Jednej z najbardziej znaczących bitew w II wojnie światowej. 18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Harcerska Wyprawa Pamięci trwała od 10 do 20 maja 2019r. W drodze na państwowe uroczystości nasi harcerze zwiedzili takie europejskie miasta jak Monachium, Mediolan, Rzym i Watykan, Cassino oraz Pragę.

Na Monte Cassino harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej rozpoczęli harcerską służbę wraz z żołnierzami Wojska Polskiego już w dniu 17 maja 2019 roku. Na szczycie góry nr 593 przy pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich pełnili wartę i oddawali honory z udziałem senator Anny Anders. W imieniu 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa międzyzdrojscy harcerze złożyli hołd przy grobie Stanisława Maziec – strzelca 6BS. W tym samym dniu koło południa dh. Karolina Romańska 34 DH z Międzyzdrojów i dh. Zofia Linert 3 DH z Wolina złożyły przyrzeczenia harcerskie i otrzymały krzyże.

W dniu 18 maja nasze druhny i druhowie brali udział w głównych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym. W centralnych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz polskich i włoskich, w tym Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Wydarzenie współfinansowane było ze środków pochodzących z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Kamieńskiego, Gminy Międzyzdroje oraz Narodowego Instytutu Wolności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Wyprawę Pamięci wsparli: Marina Invest sp. z.o.o, Vienna House Amber Baltic, 8 Dywizjon Przeciwlotniczy z Dziwnowa, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, PTTK O. Międzyzdroje, Apteka Malwa w Międzyzdrojach, Bank Spółdzielczy w Wolinie, Piekarnia „Bojzan”, LGD „Partnerstwo w Rozwoju”, K&B&A sp. z o.o. Rzeczyn.

Komendant Harcerskiej Wyprawy
phm. Tomasz Rychłowski
Fot. ZHP/ Tomasz Rychłowski, PAP/Leszek Szymański,