55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, najstarsze nieprzerwanie organizowane wydarzenie muzyczne na Pomorzu Zachodnim, którego współorganizatorem jest nasze Muzeum rozpoczęło się dziś (21.06) w Kamieniu Pomorskim. 

Za kontuarem kamieńskich organów zasiadł znany polski wirtuoz tego królewskiego instrumentu prof. Roman Perucki. W części kameralnej usłyszeliśmy „Mszę Koronacyjną” Mozarta w wykonaniu szczecińskiego Zespołu Wokalistów „Camerata Nova”Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej oraz solistów-wokalistów – Barbary Żarnowieckiej (sopran)Ewy Filipowicz-Kosińskiej (alt), Pawła Wolskiego (tenor) i Janusza Lewandowskiego (bas) pod batutą dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.

W tym roku na kamieńskie muzyczne lato, złoży się dwanaście piątkowych koncertów oraz dodatkowy (sobotni) 6 lipca.  Romańsko-gotycka katedra w Kamieniu Pomorskim wypełni się muzyką mistrzów w wirtuozerskim wykonaniu już po raz pięćdziesiąty piąty. Minie też trzysta pięćdziesiąta rocznica fundacji organów kamieńskich przez księcia Ernesta Bogusława de Croy’a.

Festiwal, którego historia rozpoczęła się 4 czerwca 1965 r., jest najstarszym nieprzerwanie organizowanym wydarzeniem muzycznym tego typu na Pomorzu Zachodnim i drugim w Polsce (po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie). Od początku swego istnienia stanowi najważniejsze wydarzenie kulturalne Kamienia Pomorskiego. Piątkowe spotkania z muzyką w zabytkowej katedrze za sprawą organów, wyjątkowego wnętrza zabytkowej świątyni i jej akustyki oraz mistrzowskiej gry festiwalowych wykonawców przyciągają nie tylko wiernych miłośników muzyki poważnej, ale też turystów wypoczywających w Kamieniu Pomorskim i w nadmorskich kurortach.