Koncert inauguracyjny 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim za nami. Organista Daniel Strządała i filipiński Chór Kameralny „Novo Concertante Manila” pod batutą Arwina Tana oczarowali kamieńską publiczność.

Podczas koncertu inauguracyjnego, przed kamieńską publicznością zadebiutował Daniel Strządała student klasy organów Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzonej przez prof. Witolda Zabornego. Młody organista zaprezentował utwory Nicolaus’a Bruhns’a i Augusta Gottfrieda Rittera oraz własne improwizacje.

W cześci kameralnej z transeptu kamieńskiej katedry rozbrzmiewała muzyka chóralna w wykonaniu, założonego przed dwudziestoma laty, filipińskiego chóru „Novo Concertante Manila” pod batutą Arwina Tana. Chórzyści zaśpiewają utwory współczesnych kompozytorów takich jak – Javier Busto, Ralph Hoffmann, Josu Elberdin, Joshua Cadeliña, Ivo Antognini, Guy Forbes, Tinnah de la Rosa oraz Jay-el Viteño.

Tegoroczne kamieńskie muzyczne lato to łącznie czternaście koncertów (dwanaście piątkowych i dwa dodatkowe – sobotni i środowy), podczas których za kontuarem barokowych organów  zasiądą wirtuozi tego instrumentu. Z transeptu katedry rozbrzmiewać zaś będzie muzyka i śpiew uznanych instrumentalistów i wokalistów. W tym roku, rozpoczynające się w piątkowe wieczory o godzinie 19.00 koncerty, odbywać się będą od 15 czerwca do 31 sierpnia.