Często słyszymy, że starość to tylko stan umysłu. W końcu po latach wychowywania dzieci i współuczestnictwie w wychowywaniu wnuków, niekiedy utracie współmałżonka i znajomych, osoby starsze zaczynają czuć się samotne – a przecież samotność, to ból dla naszej duszy i ciała. Ten ból nierzadko staje się powodem do rezygnacji z realizowania marzeń i zainteresowań, na które wcześniej brakowało nam czasu. W takim przypadku to nowa pasja staje się ,,balsamem”, który pozwala ponownie otworzyć się na świat i zaakceptować go takim, jakim się stał się bez bliskich ludzi.

Taka między innymi idea przyświecała powstawaniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które stwarzają możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, pobudzają do aktywizacji społecznej w interesie jednostki i ogółu, ułatwiają nawiązywanie przyjaźni czy też zapewniają możliwość dbania o kondycję fizyczną.

Nasz, Nadmorski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzyzdrojach obchodził w ubiegły piątek 5-lecie swojego istnienia. Spotkanie odbyło się w Sali Teatralnej im. Prof. Jana Szyrockiego w Międzynarodowym Domu Kultury, którego pracownicy zadbali o znakomity wystrój sali i profesjonalne zabezpieczenie sceny.

„Nowa siedziba stowarzyszenia, mieszcząca się w budynku byłego gimnazjum przy ulicy Kolejowej 33 to miejsce spotkań, gdzie osoby starsze mogą uczestniczyć w wykładach, warsztatach i seminariach. Mamy też w swojej ofercie lektoraty z języków obcych, a kiedy tylko istnieje możliwość organizowane są wyjazdy turystyczne, edukacyjne a także spotkania integracyjne z przedstawicielami innych „uniwersytetów” na terenie RP. Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy uroczyście, a przede wszystkim wspólnie spędzić czas w dniu naszych, piątych urodzin. Wyrażam również nadzieję, że będziemy mogli ustawicznie rozwijać swoją działalność skupiając się na rozwoju swoich pasji, wiedzy i zaspokajaniu wzajemnej ciekawości życia” – mówi Jerzy Neukampf, Prezes Zarządu NUTW w Międzyzdrojach.

W urodzinowym spotkaniu „nadmorskiego” udział wzięli między innymi: – Mateusz Bobek – Burmistrz Międzyzdrojów, – Beata Kiryluk – Zastępca Burmistrza, – Jan Węglorz – Przewodniczący Rady Miasta wraz z delegacją Rady Miejskiej z Jeleniej Góry, która w tym dniu odwiedziła Międzyzdroje; dr hab. Beata Bugajska, prof. US oraz Pani Dorota Rybarska-Jarosz – Dyrektork ROPS przy Marszałku WZP.

Trzyosobowe delegacje Zarządów UTW, UTW z terenu województwa zachodniopomorskiego zaszczyciło naszą uroczystość swoja obecnością. Były delegacje ze Szczecina, Stargardu, Kołobrzegu, Polic, Świnoujścia /AKW/, Goleniowa, Kamienia Pomorskiego, Nowogardu i Golczewa, przedstawiciele Darczyńców oraz Członkowie Zwyczajni Stowarzyszenia. W uroczystości brało udział 150 osób. Dzięki finansowemu wsparciu Gminy Międzyzdroje spotkanie zakończono obiadem w restauracji hotelowej „AURORA Family & SPA”.

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów