Okulary to prosty przyrząd optyczny składający się z soczewek zamontowanych w oprawce. Jego zadaniem jest odpowiednie skupienie na siatkówce światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę oka. Noszenie okularów to najpopularniejsza nieinwazyjna metoda wyrównywania wad refrakcji. Za pomocą odpowiednio dobranych szkieł można skutecznie skorygować m.in. krótkowzroczność (miopię), nadwzroczność (hyperopię) oraz astygmatyzm. W poniższym wpisie prezentujemy kilka ciekawych faktów na temat okularów, które mogą być „odkryciem” nawet dla ich wieloletnich użytkowników.

Kto powinien dobrać okulary?

Powszechnie wiadomo, że aby okulary korekcyjne mogły prawidłowo spełniać swoje zadanie, muszą być właściwie dopasowane pod względem wady wzroku. Tylko wtedy pozwolą pacjentowi uzyskać satysfakcjonujący komfort widzenia i życia. Istotną rolę w doborze okularów odgrywa badanie wzroku wykonane przez specjalistę. Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest umówienie się na wizytę u optometrysty lub lekarza okulisty. Badanie wzroku pod kątem określenia wady refrakcji jest szybkie i bezbolesne. Na tej podstawie specjalista oceni stan naszego widzenia i zaleci odpowiednią formę korekcji.

Jak czytać receptę na okulary korekcyjne?

Po wykonaniu precyzyjnego badania widzenia optometrysta/okulista wystawi nam receptę na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. To pisemne zlecenie na wyrób medyczny, przyjmujący zwykle formę prostej tabelki z wartościami przypisanymi do każdego z oczu. Dla jednych dokument ten jest całkowicie czytelny; dla innych to tajemniczy szyfr, z którym nie potrafią sobie poradzić. Prawidłowe odczytanie recepty nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Skróty zawarte na dokumencie oznaczają:

  • OL i OP – kolejno: oko lewe i oko prawe,
  • Dal – ta część zawiera informację o tym, jaka wada została zdiagnozowana; oznaczenie „dal” ma związek z miopią, a „bliż” z hyperopią,
  • Sfera – w tej kolumnie zawarte są informacje o mocy i sile soczewki, wyrażone w dioptriach,
  • Cylinder – ta część jest uzupełniana, gdy pacjent ma problem z astygmatyzmem,
  • Oś cylindra – to również parametr związany z astygmatyzmem,
  • PD (rozstaw źrenic) – parametr określający odległość pomiędzy centralnymi punktami źrenic w obydwu oczach.

Pamiętaj o tym, by jak najszybciej zrealizować swoją receptę na okulary. W przeciwnym razie straci ona ważność, co w praktyce wiąże się z tym, że parametry wady wzroku mogą zmienić swoje wartości.

Co to są okulary progresywne?

Niektórzy potrzebują okularów do czytania z bliskiej odległości. Inni wręcz przeciwnie – dobrze widzą z bliska, lecz mają kłopoty z wyraźnym widzeniem przedmiotów usytuowanych w oddali. Są jednak również tacy, którzy mają problemy zarówno z postrzeganiem dali, jak i bliży. W większości przypadków taka dolegliwość pojawia się po skończeniu 40. roku życia i jest związana z procesem starzenia się organizmu. Prezbiopia – bo tak ją określamy – nie jest chorobą, lecz naturalnym zjawiskiem fizjologicznym zachodzącym u każdego wraz z wiekiem. Jeśli doświadczysz prezbiopii (inaczej: starczowzroczności), wcale nie musisz posiadać dwóch par okularów i używać ich na zmianę. Wadę tę da się skutecznie korygować tak zwanymi okularami progresywnymi/multifokalnymi. Rozwiązanie to łączy w sobie obie funkcje: to okulary do czytania i do chodzenia w jednym.

Jaki filtr mają dobre okulary przeciwsłoneczne?

Okulary to nie tylko sposób na poprawę jakości widzenia zaburzonej przez wady wzroku. Istnieje też ich odmiana przeznaczona do ochrony oczu przed światłem słonecznym, czyli dobrze nam wszystkim znane okulary przeciwsłoneczne. Ich głównym i najważniejszym zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego mogącego uszkodzić wrażliwy narząd wzroku. Pełną ochronę przed całym zakresem ultrafioletu zapewniają okulary z filtrem UV 400. Z kolei za blokowanie uciążliwych odblasków odpowiada powłoka polaryzacyjna.

Dlaczego należy zamawiać okulary u optyka?

Jedynym miejscem, gdzie powinno się kupować okulary i soczewki, są specjalistyczne sklepy. Chociaż takie artykuły często są także sprzedawane w aptekach i drogeriach, zaopatrując się w nie w takich miejscach, sporo ryzykujemy. Okulary z marketu nie są zdrowe dla oczu. Na potrzeby osób z wadami wzroku odpowiadają tylko produkty od profesjonalnego optyka. Kompletną parę okularów możemy zakupić stacjonarne lub zamówić w internetowym salonie optycznym, np. wOkularach.pl. To jeden z największych e-sklepów z okularami korekcyjnymi, oferujący również damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne w atrakcyjnych cenach.