Polska wkracza w kilkudniowy maraton z bardzo silnym wiatrem. Prognozy pokazują, że miejscami pojawi się niebezpieczna wichura osiągająca nawet 80-100 km na godz. IMGW dla części kraju wydał już żółte ostrzeżenia przed groźną pogodą i zapowiada wydanie następnych alertów, w tym drugiego (pomarańczowego) stopnia. 

Już dziś w ciągu dnia oraz w nocy ze środy na czwartek mocno powieje przede wszystkim na krańcach północnych. Do godz. 2.00 ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w woj. zachodniopomorskim (powiaty kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński)

— Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km na godz., w porywach do 75 km na godz., z południowego zachodu i zachodu — czytamy w treści ostrzeżenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy oszacowali na 80 proc.

Z prognoz wynika, że na przeważającym obszarze kraju wiatr rozpędzi się do 60-80 km na godz., a nad morzem w nocy do 100 km na godz. Szczyt załamania pogody związanego z wiatrem przypadnie najprawdopodobniej na piątek, gdy od morza po góry mają zostać wydane alerty przed wiatrem, w pasie nadmorskim drugiego stopnia.