W czerwcu 1996 r. popularna „ciuchcia” ostatni raz przejechała na trasie Gryfice – Golczewo – Łożnica. W tym roku upływa zatem 25 lat od tego historycznego wydarzenia. Kolej żelazna dotarła na teren powiatu kamieńskiego na przełomie XIX i XX wieku.
15 lipca 1892 roku kolej dotarła poprzez Wysoką Kamieńską do Kamienia. W kwietniu 1909 roku uruchomiona została linia Resko – Golczewo, a później przedłużona została do Wysokiej Kamieńskiej. W sierpniu 1901 roku uruchomiona została linia kolei wąskotorowej z Gryfic do Golczewa, a w grudniu 1903 roku z Golczewa poprzez Łożnicę do Stepnicy, a w październiku 1905 roku z Golczewa do Śniatowa.
źródło:
UM w Golczewie
Materiał Filmowy: Andrzej Mastalerz
20 komentarzy
Ania mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 19:01
W jakim kierunku Golczewo się prężnie rozwija ?Kiedy obiecana fabryka Sereneke?
Anonim mówi:
cze 24, 2021
o godzinie 9:49
Andrzeja spytaj.
Koń mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 18:22
Niektórym to się podróże koniami marzą. Do Golczewa kiedyś dyliżans dojeżdżał-maże władze by to połączanie przywróciły? Albo wierzchem na oklep do Kamienia i z powrotem? :))
Anonim mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 3:55
Wszystko się zmienia, czy nic się nie zmienia ? Dylemat filozoficzny.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 22:19
Gwoli sprostowania ,ostatnia krajowa fabryka zapałek niedawno została zamknięta ,tez mało rentowna .
OBSERWATOR mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 21:34
Gratulacje, że znalazł się Pan Andrzej Mastalerz, piękny dokument, lubię w tym temacie pasje i zaangażowanie, to wszystko dla potomnych i historii, dziękujemy choć z Golczewem związana jestem od 1978 roku to miałam okazję podróżować z dziećmi, kolejką na trasie Golczewo- Wysoka Kamieńska, było SUPER!!!
Niech włodarze pomyślą aby tę trasę zastąpić popularną rowerową i to byłoby na ten czas wskazane!
Karol mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 20:19
Polecam książkę Karola Trammera ostre cięcie gdzie opisano jak celowo niszczono połączenia kolejowe.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 20:19
Polecam książkę Karola Trammera ostre cięcie gdzie opisano jak celowo niszczono połączenia kolejowe.
Karol mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 20:17
Aż dziwne ze prężnie rozwijające się Golczewo nic nie robi w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych. Władze gminy powinne zainteresować się przywróceniem pociągów do Kamienia Pomorskiego. Samodzielnie województw planuje zakup hybrydowych zespołów trakcyjnych, jest to szansa na przedłużenie linii z Wysokiej Kamieńskiej w której obecnie pociągi kończą bieg, Aż do samego Golczewa. Wystarczy tylko podremontować leżące torowisko. Zwiększyło by to rozwój Golczewa i sąsiadujących miejscowości.
Anonim mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 13:14
Jak mają być połączenia kolejowe jak w większości miejsc nie ma już szyn
np. wąskotorówka
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 19:52
Taka kolej rzeczy. Rozwój transportu samochodowego.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 17:20
W Kamieniu dworzec wygląda gorzej niż ten z dziewiętnastego wieku.
Żal mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 17:05
Oczywiście to co działało i było lokalną atrakcją trzeba było roz*ebać bo przecież władza nie znosi jak się naród z czegoś cieszy, a nie daj boże ma z czegoś pożytek! Wiem że ciuchcia zbyt rentowna nie była, ale takie rzeczy raczej nie mają istnieć żeby przynosić jakieś rekordowe zyski, to była atrakcja i jakiś myślę przez to prestiż dla i sentyment do PKP… wszystko co fajne znika z naszych oczu, smutny nasz kraj coraz bardziej…
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 19:08
W tej chwili ta ciuchcia byłaby obleganą atrakcją turystyczną.Polskie stocznie też były „nierentowne”-bo celem tej nierentowności było przejęcie zamówień przez stocznie niemieckie.Zakłady melioracyjne,dzięki którym nie było powodzi-a czasami tylko małe,lokalne podtopienia-też okazały się nierentowne.Nierentowne okazały się kopalnie węgla-ale Niemcy oddali do użytku 30.05. wielką elektrownię na węgiel-Dattlen4 w zagłębiu Ruhry-a w planach nastepne-i też na węgiel.Autosan,Star,Jelcz-nierentowne.Huty stali sprzedane przez dochnala za 10% rzeczywistej wartości-nierentowne (dochnal jednorazowo wziął 81 mln zł prowizji za lobbowanie-po polsku-szaber,spekulacja,kradzież).Małe mleczarnie produkujące wyroby najwyższej jakości-a nie sery z tanim i bardzo niezdrowym olejem palmowym-nierentowne-zbyt zdrowe-a zdrowy ser -to kiepski biznes dla koncernów farmaceutycznych…PGR-y-nierentowne,szpitale-nierentowne.Polski przemysł produkujący na potrzeby wojska-nierentowny,bo trzeba było wcisnąc amerykański złom za gigantyczną kasę.W zasadzie wszystko co dobre,polskie znane polskie marki-okazały się „nierentowne”.
Najbardziej rentowne są orliki z plastikową trawą,kaplice,kapliczki,pomniki,pomniczki najdroższe na świecie stadiony.Podziekować solidaruchom-zwłaszcza tym z samej góry-co to mieli gęby pełne pustych frazesów,dwie lewe łapy do roboty-a jedyne co potrafili robić-to filozofować,judzić i kasować dolary co miesiąc za rozmontowanie Polski.
Najbardziej znanymi polskimi markami są obecnie europalety i zapałki.Brawa dla rządzących od 1989 roku.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 20:18
Polecam książkę Karola Trammera ostre cięcie gdzie opisano jak celowo niszczono połączenia kolejowe.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 22:19
A ja polecam książki i wywiady ze ś.p.Albinem Siwakiem-bez ogródek mówi o sporych jak na tamte czasy wypłatach w dolarach dla solidarnościowych „bohaterów” oraz o prawdziwej przyczynie śmierci Jaroszewiczów,u których był tydzień przed ich zamordowaniem- oraz o tym, co w najbliższym czasie zamierzał upublicznić ś.p.Piotr Jaroszewicz i nie zdążył.Podczas napadu kosztowności zostały nienaruszone-a poginęły dokumenty-a jakie-o tym Siwak też mówi.
Anonim mówi:
cze 22, 2021
o godzinie 22:04
A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nikt nigdy ich z tego nie rozliczy!!!
Anonim mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 8:01
Opisałeś do bólu czym jest obecna Polska, dodam wysypiskiem niemieckich i nie tylko śmieci. Smutny to obraz naszej Ojczyzny
Anonim mówi:
cze 24, 2021
o godzinie 17:07
Populistyczna propaganda mająca za zadanie odwrócić uwagę od istotnych problemów o których się głośno nie mówi. I lud to kupuje.
Anonim mówi:
cze 23, 2021
o godzinie 8:14
A to nikt obcy nie doprowadzał do ruiny. Tam działali Polacy.