– Z wielkim żalem i poczuciem ogromnej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Czesława Proszko – wyjątkowego Mieszkańca, dobrego człowieka z bogatym życiorysem, żołnierza Armii Krajowej, pioniera Ziemi Wolińskiej – czytamy na stronie wolińskiego magistratu.

Rodzinie, Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia. Burmistrz Wolina, Rada Miejska w Wolinie, pracownicy Urzędu Miejskiego w Wolinie

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się jutro (31.08.2022 r.) o godz. 12:00 w Kaplicy Cmentarnej w Wolinie.

Śp. Czesław Proszko urodził się 17 listopada 1920 r. w miejscowości Morozowszczyzna w powiedzie Grodno (obecnie Białoruś). W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej do 85. Oddziału Leśnego, który był zalążkiem 24 Brygady AK „Dryświaty”. W lipcu 1944 roku po operacji „Ostra Brama” Brygada została rozformowana i jej żołnierze zostali internowani w Kupczelach a później trafili do obozów pracy pod Kaługą na Zakaukaziu. Po zwolnieniu w styczniu 1946 roku przyjechał do rodziców na ziemię wolińską, którzy po wojnie objęli gospodarstwo rolne w Koniewie. Bojąc się aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa (za przynależność do AK), w 1947 roku wyjechał do Węgorzewa na Mazurach gdzie podjął pracę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń jako aprobant szacunkowy. Później pracował w Spółdzielni Budownictwa Wiejskiego – przygotowując mieszkania dla przesiedleńców, między innymi w miejscowości Kuty. Tam poznał Panią Honoratę, z którą w 1948 roku wziął ślub. W 1956 roku z żoną przyjechał i osiadł w Wolinie, gdzie podjął pracę w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, działając aktywnie w Polskim Związku Pszczelarskim.