Benzyna Pb98 za 6,81-7,01 zł/l, Pb95 za 6,47-6,59 zł/l, olej napędowy ON za 7,21-7,37 zł/l, autogaz LPG za 3,62-3,73 zł/l – to prognozowane średnie ceny na stacjach paliw w tygodniu od 2 do 8 maja 2022 r. Analitycy e-petrol.pl nie mają wątpliwości, że w tym roku wyjazdy na majówkę i powroty z niej będą droższe niż w minionych latach.

„Kierowcy już od pewnego czasu z niepokojem zerkają na pylony stacji paliw, bowiem rosnące ceny ropy naftowej dość szybko przekładają się na zwyżki w rafineriach, a to oznacza, że za tankowanie z tygodnia na tydzień płaci się więcej” – piszą Gabriela Kozan i Jakub Bogucki, analitycy e-petrol.pl, w ostatnim komentarzu.

Pod koniec kwietnia wykresy cen paliw na rynku hurtowym przybrały ostry kierunek w górę. A to oznacza, że i na stacjach paliw zobaczymy kolejne wzrosty. I choć zdaniem analityków przed nami są kolejne wzrosty cen w hurcie, to jest cień szansy, że ich dynamika będzie słabła.

Jeśli właściciele stacji paliw zdecydują się w najbliższych dniach na wprowadzenie do cen detalicznych podwyżki wynikającej ze zmian cen w hurcie oraz dodatkowo zwiększą choć minimalnie swoje marże na oleju napędowym, to w już w najbliższy weekend kierowcy podjeżdżający na stację, aby zatankować będą musieli spodziewać się nowych cenników – dodają eksperci.

Podwyżki cen na stacjach paliw są o tyle przesądzone, że w ostatnim czasie spadły marże ich właścicieli. Z obliczeń e-petrol.pl wynika, że referencyjna marża detaliczna na jednym litrze benzyny 95 w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. średnio 20 gr, a na oleju napędowym – 14 gr.