Od tej decyzji nie ma już odwrotu. Na polskie drogi niebawem zaczną wyjeżdżać policyjne radiowozy z zupełnie nowym oznakowaniem. Pojazdy te będzie można dostrzec z daleka.

Polacy oraz kierowcy poruszający się po polskich drogach, przywykli do srebrno-niebieskiego malowania radiowozów. Niebawem przyzwyczajenia te nie będą aktualne. Zmiany w zakresie barw policyjnych aut już obowiązują. Koncepcja oznaczeń składających się ze srebrnych i niebieskich barw przemieszanych jaskrawo żółto-zielonymi elementami została przyjęta, wraz z dużym symbolem policyjnej gwiazdy oraz wymownym hasłem „Pomagamy i chronimy”.

– W dniu 2 lutego 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia – informuje Polska Policja.

Pierwsze auta po modyfikacjach zostaną zaprezentowane jeszcze przed długim weekendem majowym. Oficjalny pokaz nowego oznakowania policyjnych radiowozów odbędzie się dokładnie 28 kwietnia 2022 roku, podczas drugiego dnia targów Polsecure 2022 w Kielcach. Kiedy oznakowane w taki sposób samochody wyjadą na drogi? Tego zapewne dowiemy się podczas konferencji prasowej, która odbędzie się na terenie kieleckich targów w dniu premiery pojazdów.

Dlaczego w Polsce policyjne pojazdy będą upodobnione do radiowozów niemieckich czy brytyjskich? Radykalne zmiany w oznakowaniu i uprzywilejowaniu samochodów uzasadnione są lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg.