Na ostatniej prostej znalazło się wykańczanie zapowiadanego dwa lata temu oceanarium w Międzyzdrojach. Imponujący, dwukondygnacyjny budynek który stanął przy głównym wejściu do międzyzdrojskiego molo wykańcza firma Pana Marka Stępnia. 

Łącznie obiekt ma liczyć 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni podzielonych na sale wystawowe. Akwaria, a właściwie gigantyczne zbiorniki zajmą parter i kondygnację podziemną.

 

 

 Niemal każdy zbiornik jest wielkości mieszkania – opisuje Jagoda Stępień. – Ich wykonawcą jest firma Oceanus, której zbiorniki znajdują się m.in. w zoo w Zurichu i Rostocku a także w Szwajcarii, Chorwacji, na Węgrzech czy w rekinarium warszawskiego zoo.

Zbiorniki będą miały od 3 tys. do 80 tys. litrów pojemności. Długość ścian dochodzić będzie do ośmiu metrów. Dziewięć największych stanie pod ziemią. Kolejne 23 na parterze. Do ich budowy i wyposażenia wykorzystywane są najwyższej jakości płyty akrylowe ściągane na zamówienie ze Szwajcarii oraz najnowocześniejsza technologia filtracji, napowietrzania i oświetlenia. Szczególną atrakcją ma być 16-metrowy szklany półtunel.

– Dzięki zastosowaniu innowacyjnych urządzeń możliwe będzie zobaczenie z bliska różnych gatunków, m.in. rekinów, płaszczek, meduz czy ośmiornic – zapowiada Jagoda Stepień. – Rekiny można będzie oglądać w osobnym zbiorniku o pojemności 60 tys. litrów.

Największy rekin świata

Rekinom ma być poświęcona także osobna przestrzeń na pierwszym piętrze. Znajdzie się tam wystawa modeli w skali jeden do jednego z największym na świecie rekinem wielorybim. Jego długość wynosi przeciętnie 10-12 m (choć niektóre osobniki przekraczają nawet 18 m), a masa wynosi ponad 13 ton. To największa ryba świata.

Ta przestrzeń ma mieć charakter edukacyjny wspierający międzynarodowy projekt ochrony rekinów Shark Project

– Będzie to jedyna w kraju placówka edukacyjna mająca na celu uświadamianie społeczeństwu, jak ważnym stworzeniem jest rekin i jak wygląda tragiczny los tych zwierząt. O tym właściwie się nie mówi – tłumaczy Jagoda Stępień.

Według różnych szacunkowych danych rocznie zabijanych jest ponad 100 mln rekinów. Ogromna większość tylko i wyłącznie dla płetw, z których robi się zupę.

– Obecnie z około 500 gatunków rekina 100 jest zagrożonych wyginięciem – podkreśla Jagoda Stępień.

Opiekę merytoryczną i dydaktyczną nad „strefą rekina” sprawuje Waldemar Osmałek, ambasador „Shark project” w Polsce. W planach jest organizacja corocznych sympozjów.

Właściciele zapowiadają też, że na otwarcie Oceanarium przyjedzie doktor Uniwersytetu w Zurichu, specjalista w zakresie interakcji między rekinami i ludźmi – Erich Ritter.

Oceanarium na cały rok

Oczywiście oprócz rekinów w Oceanarium prezentowane mają być gatunki ryb z całego świata.

– Okazy sprowadzane są z najdalszych zakątków świata, z renomowanych hodowli polskich i zagranicznych. Znaczna część została wyhodowana przez nas samych – dodaje Jagoda Stępień.

Jagoda i Marek Stępień od lat bowiem pasjonują się wodnym światem. Pierwsze oceanarium w Międzyzdrojach otworzyli jeszcze w 2002 r., w pomieszczeniach po dawnej dyskotece (tam z kolei, po przeniesieniu okazów i kolekcji do nowego budynku, powstanie wystawa „Świat dinozaurów”). Budowane obecnie Oceanarium będzie jednak wielokrotnie większe. Do nich należą też stałe wystawy w Kołobrzegu i Świnoujściu.

– Nasza firma istnieje na rynku od 1999 roku. Udało się nam dotychczas stworzyć wystawy edukacyjne, unikalne w skali kraju pod względem ilości i różnorodności prezentowanych gatunków ryb – mówi Jagoda Stępień.

Organizowali ekspozycje m.in. w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie, Ogrodzie Botanicznym w Powsinie w Warszawie, w C.H. Blue City w Warszawie, Muzeum Narodowym w Szczecinie czy C.H. Plaza w Kielcach.

Oceanarium w Międzyzdrojach będzie czynne codziennie przez cały rok. W sezonie w godzinach 10-19. W obiekcie znajdzie się także sklepiko-kawiarnia i lokal gastronomiczny. Otwarcie planowane jest 1 czerwca tego roku.