W Kamieniu Pomorskim trwają prace związane z posadowieniem wraku żaglowca, wydobytego pod koniec 2016 roku z plaży w Międzywodziu.

– Wrak będzie robił wrażenie, tym bardziej, że będzie sięgał 3 metrów wysokości i zostanie to wykonane m.in. XIX wiecznymi sposobami. Będzie także historia jego wydobycia, która choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, obiegła cały świat. Ostatnio media rozpisywały się o wyciągnięciu podobnej, ale znaczniej mniejszej jednostki na Florydzie. Nasza akcja była o wiele większa, nietypowa i jedyna w swoim rodzaju na Bałtyku – podkreślał Grzegorz Kurka.

Wrak zostanie posadowiony na betonowym fundamencie. W centralnej części wylewki zostanie ustawiona stępka, pod którą umieszczone zostaną prostopadle do stępki 30 centymetrowe rury, oddzielające wrak od betonowego podłoża. Na stępce ułożone zostaną pozostałe elementy wraku, czyli denniki, wręgi i na nich posadowiona zostanie nadstępka. Konstrukcja wraku miejscami będzie wznosić się do 3 metrów. Wrak będzie można obchodzić dookoła, po specjalnie na ten cel przygotowanym bruku.

Dodatkową atrakcją będzie podświetlenie zabytku, jak również tablice informacyjne na temat jego wydobycia. – Mamy nadzieję, że będzie to kolejna niezwykła atrakcja dla Kamienia Pomorskiego. Była to pierwsza tego typu akcja ratunkowa podjęcia z wraku z morza, gdzie musieliśmy zaangażować maksymalne siły, do tego walczyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, głównie zimnem, przenikliwym wiatrem, krótkim dniem. Mam nadzieję, że praca wielu osób nie pójdzie na marne i projekt zostanie zakończony sukcesem – mówi Grzegorz Kurka.

Podstawę pod wrak wykona firma: Krzysztof Kapczyński – Zakład Budowlany Expres – Bud Konserwacja Obiektów Zabytkowych, a złożenie i ekspozycję wraku XIX – wiecznego żaglowca Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie „Wolin-Jomsborg- Wineta”.