W sobotę, 25 bm., w Chwarszczanach, w gminie Boleszkowice w powiecie myśliborskim, odbyła się wojewódzka inauguracja tegorocznej edycji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa stanowiących część Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się od 1991 r.
Na Pomorzu Zachodnim to święto zabytków organizowane jest od czternastu lat. Ich uroczyste rozpoczęcie corocznie odbywa się w różnych zabytkowych miejscach naszego województwa. W 2011 r. miało miejsce w Kamieniu Pomorskim, a w tym roku w Chwarszczanach. Wieś ta słynie ze znajdującej się w niej unikatowej w skali ogólnopolskiej XIII-wiecznej ceglanej kaplicy templariuszy, później joannitów, która dziś pełni funkcję kościoła filialnego Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sarbinowie. To właśnie w tej, uchodzącej na jeden z najwspanialszych zabytków Pomorza Zachodniego, świątyni odbyła się inauguracja Dni Dziedzictwa, która w tym roku miała dla nas charakter szczególny. W uznaniu zasług na rzecz ochrony zabytków Ziemi Kamieńskiej dyrektor naszego Muzeum archeolog Grzegorz Kurka otrzymał, z rąk Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków Ewy Staneckiej, złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. W tym miejscu dodajmy, iż jest to pierwsze w III Rzeczypospolitej takie wyróżnienie przyznane mieszkańcowi Kamienia Pomorskiego za ochronę zabytków Ziemi Kamieńskiej.
Od ośmiu lat Dni Dziedzictwa odbywają się także w kamieńskim Muzeum. W tym roku będą trwały od 8 września do 3 października. Ich szczegółowy program przedstawimy w pierwszych dniach przyszłego miesiąca.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej