900 lat temu – w 1124 r. odbyła się na Pomorzu misja chrystianizacyjna Biskupa Ottona z Bambergu. Ceremonie chrzcielne odbywały się wówczas w pobliskim Kamieniu Pomorskim. To właśnie po tym wydarzeniu w Trzęsaczu powstała, jedna z trzech pierwszych świątyń katolickich na Pomorzu.

Drewniany pierwotnie kościół, na przełomie XIV i XV wieku zastąpiła murowana budowla w stylu gotyckim, której pozostałości widoczne są do dziś. W okresie budowy znajdowała się w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi. Należący początkowo do katolików kościół pod wezwaniem św. Mikołaja po reformacji i Sejmiku Stanów Pomorskich w Trzebiatowie w 1534 stał się świątynią ewangelicką.

Zjawisko abrazji przez lata spowodowało, że budowla w XIX w. stanęła na krawędzi klifu. Świątyni groziła zagłada. Dokładnie 150 lat temu – 2 sierpnia 1874 r. odbyła się w kościele na klifie w Trzęsaczu (daw.  Hoff ) ostatnia Msza św. po czym kościół ze względów bezpieczeństwa zamknięto. Od tamtej pory pozostaje on widomym znakiem odwiecznej walki człowieka z siłami natury. Swoistym pomnikiem i memento budzącym zadumę.

W piątek 2 sierpnia 2024r. w Trzęsaczu w nowym kościele pw. Miłosierdzia Bożego o godz. 19.00 odbędzie się Msza św. w intencji byłych i obecnych parafian. Oprawę muzyczną mszy zapewni rewalski chór Amber Singers. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy przejdą do Multimedialnego Muzeum  Trzęsacza  – MuzeON a o godz. 20.30 pod ruiną kościoła na klifie odbędzie się gawęda historyczna przypominająca burzliwe dzieje kościoła pochłoniętego przez morze.

Tuż przed zachodem słońca ze specjalnym programem artystycznym wystąpi chór Amber Singers po czym zostaną zapalone światła pamięci.

Organizatorzy :
Stowarzyszenie Śpiewacze Amber Singers
Zachodniopomorski Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu

Partnerzy :
Gmina Rewal
Multimedialne Muzeum Trzęsacza – MuzeON
Nadmorska Kolej Wąskotorowa
Wodociągi  Rewal Spółka z.o.o.