„O ile mi wiadomo, to 14. emerytury nie będzie w tym roku” – powiedział w sobotę na antenie TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r., natomiast coroczna wypłata tzw. trzynastek jest zagwarantowana ustawowo.

O ile mi wiadomo, to 14. emerytury nie będzie w tym roku – powiedział w sobotę na antenie TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r., natomiast coroczna wypłata tzw. trzynastek jest zagwarantowana ustawowo.

14. emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (…)  O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku – powiedział minister Kościński zapytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury.

Szef resortu finansów był też pytany, czy spodziewa się ewentualnych problemów przy wypłatach styczniowych emerytur i czy te świadczenia będą niższe. Zapewnił, że styczniowe emerytury nie będą niższe od tych wypłaconych miesiąc wcześniej.

Tutaj nie powinno być tego kłopotu. Ten kłopot mieliśmy z wypłatą dla nauczycieli, bo był spowodowany tym, że nauczyciele albo podpisywali oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej, albo nie złożyli wniosku  PIT-2. Przy emeryturze organ, który ją wypłaca z automatu ma PIT-2 więc tego kłopotu nie powinno być – powiedział Kościński.

źródło:
PAP